Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”."— Zapis prezentacji:

1 „Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”

2 Ustanowienie sakramentu pokuty 1. Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu udzielił Apostołom i ich następcom władzy odpuszczania grzechów. udzielił Apostołom i ich następcom władzy odpuszczania grzechów. 2. Sakrament pokuty ma nam pomóc uwolnić się od zła i grzechów. 3. Aby uzyskać odpuszczenie grzechów, należy spełnić 5 warunków dobrej spowiedzi.

3 Zadanie Wymień 5 warunków dobrej spowiedzi: 1. …………………………. 2............................. 3. …………………………. 4. …………………………. 5. ………………………….

4 Mój rachunek sumienia 1. Rachunek sumienia to przypomnienie i policzenie wszystkich swoich grzechów. - także liczby i okoliczności grzechów ciężkich - 2. Przed rachunkiem sumienia należy się pomodlić.

5 3. Rachunek sumienia należy robić przy pomocy książeczki, według:  10 Przykazań Bożych  5 Przykazań Kościelnych  7 grzechów głównych Zadanie Podczas wieczornej modlitwy, zrób sobie rachunek sumienia z przeżytego dnia.

6 Żal za grzechy 1. Żal za grzechy to ból duszy, i obrzydzenie sobie popełnionego grzechu. (przykro i smutno mi że to zrobiłem) 2. Żal powinien być szczery, a nie udawany oraz powszechny, czyli za wszystkie grzechy. 3. Żal może być:  doskonały – z miłości do Boga  mniej doskonały (inaczej wystarczający) – z bojaźni przed karą Bożą.

7 Postanawiam się poprawić 1. Mocne postanowienie poprawy to szczera chęć nie popełniania grzechów. ZŁODOBRO

8 2. Powinno ono być:  Mocne  Szczere  Stanowcze 3. Należy najpierw wyrzec się przywiązania do grzechów ciężkich i unikać okazji do grzechu.

9 Zadanie Uzupełnij brakujące pola odpowiednimi wyrazami: wyrządzazrywa Grzech …… naszą przyjaźń z Bogiem, …… krzywdę nam i innym ludziom.

10 Czym jest spowiedź święta? 1. W Sakramencie Pokuty, Bóg przez posługę kapłana odpuszcza nam grzechy. 2. Na spowiedzi św. odzyskuję łaskę uświęcającą, zostaję uwolniony od kary wiecznej (piekła), otrzymuje prawo do nieba i szczęście duszy.

11 3. W Sakramencie Pokuty należy wyznać wszystkie swoje grzechy, a koniecznie ciężkie. 4. Przy grzechach ciężkich należy podać ich liczbę, miejsce i okoliczności. 5. Żadnego grzechu nie wolno zataić.

12 Zadanie Uzupełnij: Grzech ciężki jest to …… i dobrowolne przekroczenie...... Bożego lub …… w sprawie ważnej.

13 Jak się spowiadać? 1. Spowiedź powinna być szczera, czyli mam mówić jak rzeczywiście było. 2. Powinna być dokładna, bo mam podać liczbę i okoliczności grzechów ciężkich. 3. Powinna być jasna, bo mam mówić tak, żeby kapłan wiedział o co chodzi. 4. Powinna być krótka, bo mam mówić tylko to co jest konieczne.

14 Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu 1. Zadośćuczynienie to wynagrodzenie i wyrównanie wyrządzonych krzywd. 2. Wynagrodzić musimy: Bogu  odprawić pokutę  pomodlić się  poprawić się Bliźniemu  przeprosić i oddać  naprawić szkody  powiedzieć prawdę

15 „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.


Pobierz ppt "„Sakrament pokuty i pojednania oraz jego warunki”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google