Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warunki sakramentu pokuty. Rachunek sumienia Polega na przypomnieniu sobie wszystkich popełnionych grzechów. Pomocą w przygotowaniu do spowiedzi mogą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warunki sakramentu pokuty. Rachunek sumienia Polega na przypomnieniu sobie wszystkich popełnionych grzechów. Pomocą w przygotowaniu do spowiedzi mogą."— Zapis prezentacji:

1 Warunki sakramentu pokuty

2 Rachunek sumienia Polega na przypomnieniu sobie wszystkich popełnionych grzechów. Pomocą w przygotowaniu do spowiedzi mogą być np. Przykazania Boże

3 Żal za grzechy To żal człowieka, który wie, że źle postępował. Dzielimy na: -żal doskonały – żałuję za grzechy, ponieważ kocham Boga; -żal niedoskonały – żałuję za grzechy, ponieważ boję się kary.

4 Mocne postanowienie poprawy Obiecuję Panu Bogu i samemu sobie, że uczynię wszystko, by nigdy więcej nie popełniać grzechów.

5 Szczera spowiedź to inaczej wyznanie wszystkich grzechów. Pamiętaj, że w konfesjonale czeka na Ciebie sam Pan Jezus, który przez księdza chce Ci powiedzieć ważne słowa i odpuścić Ci wszelki grzech. Inne nazwy: -sakrament pokuty -sakrament pojednania

6 Jak się spowiadać? Uklęknij przy konfesjonale i przywitaj spowiednika słowami: NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS. Ksiądz odpowie: NA WIEKI WIEKÓW. AMEN. Następnie przeżegnaj się (na głos): W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO. AMEN. A dalej powiedz: MAM 8 LAT. DO SPOWIEDZI PRYSTĘPUJE PO RAZ PIERWSZY. OBRAZIŁAM PANA BOGA NASTĘPUJĄCYMI GRZECHAMI: … (wyznajesz grzechy) Kiedy skończysz wyznawanie grzechów powiedz: WIĘCEJ GRZECHÓW NIE PAMIETAM, ZA WSZYSTKIE SERDECZNIE ŻAŁUJĘ, OBIECUJĘ POPRAWĘ I PROSZĘ CIĘ, OJCZE, O POKUTĘ I ROZGRZESZENIE. Kapłan udzieli Ci krótkiej nauki, zada pokutę (słuchaj uważnie, aby zapamiętać zadaną pokutę), powie: ŻAŁUJ ZA GRZECHY (w tym czasie powiedz po cichu 3 razy: Boże bądź miłościw mnie grzesznemu), po czym kapłan udzieli ci rozgrzeszenia mówiąc: BÓG, OJCIEC MIŁOSIERDZIA, KTÓRY POJEDNAŁ ŚWIAT ZE SOBĄ PRZEZ ŚMIERĆ I ZMARTWYCHWSTANIE SWOJEGO SYNA I ZESŁAŁ DUCHA ŚWIĘTEGO NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW NIECH CI UDZIELI PRZEBACZENIA I POKOJU PRZEZ POSŁUGĘ KOŚCIOŁA. I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO Odpowiadasz: AMEN. Kapłan: WYSŁAWIAJMY PANA, BO JEST DOBRY. Odpowiadasz: BO JEGO MIŁOSIERDZIE TRWA NA WIEKI. Kapłan: PAN ODPUŚCIŁ TOBIE GRZECHY IDŹ W POKOJU. Odpowiadasz: BÓG ZAPŁAĆ. Odchodzisz od konfesjonału, kiedy usłyszysz pukanie. Po spowiedzi idź blisko ołtarza i podziękuj Jezusowi za to, że przebaczył Ci Twoje grzechy.

7 Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu Czyli inaczej mówiąc wynagrodzenie Bogu i drugiemu człowiekowi popełnionego zła. Zadośćuczynienie Bogu to odprawienie pokuty zadanej przy spowiedzi. Zadośćuczynienie bliźniemu to np. - przeproszenie rodziców za niewłaściwe zachowanie, - oddanie koledze zabranego długopisu.


Pobierz ppt "Warunki sakramentu pokuty. Rachunek sumienia Polega na przypomnieniu sobie wszystkich popełnionych grzechów. Pomocą w przygotowaniu do spowiedzi mogą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google