Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym, które zgodnie z Umową na rzecz Pokoju w BiH składa się z dwóch podmiotów: Federacji Bośni i Hercegowiny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym, które zgodnie z Umową na rzecz Pokoju w BiH składa się z dwóch podmiotów: Federacji Bośni i Hercegowiny."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym, które zgodnie z Umową na rzecz Pokoju w BiH składa się z dwóch podmiotów: Federacji Bośni i Hercegowiny (51% terytorium), Republiki Serbskiej (49% terytorium) oraz dystryktu Brczko. Mostar jest nieformalną stolicą Hercegowiny ze 105 tys. mieszkańców, leżąca nad rzeką Neretwą. Jest miastem leżącym na styku kultur Wschodu i Zachodu, mocno poranionym w bratobójczej wojnie. Nazwa miasta pochodzi od słowa „mostari” - 'strażnicy mostu'.

4 Wojna domowa w Bośni i Hercegowinie toczyła się w latach 1992-1995. Była najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Stronami konfliktu byli walczący o autonomię bośniaccy Serbowie oraz władze Bośni i Hercegowiny wraz ze skonfederowanymi z nimi od pewnego momentu Chorwatami. W Mostarze od 1992 roku niemal bez przerwy przez prawie trzy lata trwały ciężkie walki. Zniszczono około 5 tysięcy budynków. Zabito ponad 2 tysiące mieszkańców, a 25 tysięcy ludzi uciekło ze swych domów. W większości ludność serbska do tej pory nie powróciła. Bilans wojny w Bośni najczęściej szacowany jest na około 100 000 ofiar, z czego 65% stanowili Bośniacy, 25% Serbowie, 8% Chorwaci, a 2% inni. Według spisu ludności w 1991 roku struktura ludności wyglądała następująco: 35% Boszniacy, 34% Chorwaci, 19% Serbowie, reszta osoby bez przynależności, a w 2003 roku 47% Boszniacy, 48% Chorwaci, 4% Serbowie. Poniżej obecny wygląd zniszczonych i opuszczonych domów serbskich w zachodniej części miasta.

5 Nowa wieża katolickiego kościoła pw. św. Piotra i Pawła w zachodniej części Mostaru

6

7 Pozostałości wojenne w części wschodniej miasta

8 We wschodniej części miasta napotykamy małe cmentarze muzułmańskie, a daty śmierci to lata 1992, 93, 94 …

9 Sztandarowym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most. W czasie wojny został zburzony przez Chorwatów w listopadzie 1993 roku. Ponownie odbudowany w lipcu 2004 roku. W 2005 Stary Most i jego najbliższe otoczenie zostały wpisane na listę UNESCO.

10 Miejscowi śmiałkowie za „euro opłatą” skaczą z mostu do Neretwy.

11 Stojąc na Starym Moście

12

13 W meczecie

14 Bazar wschodni

15 W tureckim domu

16

17

18 Medziugorie (bośn./chorw. Međugorje, pol. „Międzygórze”) – miejscowość w Bośni i Hercegowinie leżąca na południowy zachód od Mostaru. Miejscowość znana jest od 1981 roku z objawień Matki Bożej. Kościół katolicki cały czas bada objawienia, do tej pory ich nie odrzucił ani nie potwierdził. Z małej wioski składającej się pierwotnie z trzech chorwackich osad Medziugorie stało się miejscem kultu religijnego dla przybywających tam licznie pielgrzymów, a przy tym bazą gastronomiczno-noclegową oraz miejscem handlu dewocjonaliami i pamiątkami. Jak twierdzi sześcioro widzących Matka Boża zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981 r. w miejscu zwanym Podbrdo u podnóża wzgórza Crnica. Objawienia powtarzają się im do dnia dzisiejszego z różną częstotliwością.

19 W centrum miejscowości kościół pw. św. Jakuba

20 Wokół polowego ołtarza miejsca dla 5.000 pielgrzymów

21 Figura spowiednika św. Leopolda Mandiča, ustawiona w pobliżu budynku z kabinami spowiedników. Spowiedź odbywa się w kabinach w różnych językach.

22 Figura Zmartwychwstałego Zbawiciela z 2002 r. Ciekawostką jest wyciekanie wody z kolana co kilka sekund. Wierni uważają, że woda ma właściwości uzdrawiające.

23 Jedna ze stacji drogi krzyżowej na Górę Krzyża (Kriżevac)

24 W drodze na Wzgórze Objawień - Podbrdo ustawiono tablice tajemnic różańca. Droga na szczyt jest stroma i skalista, bardzo trudna do pokonania.

25 Na Wzgórzu objawień ustawiono kopię figurki Matki Boskiej Królowej Pokoju. Oryginał wykonany w 1987 roku przez włoskiego artystę znajduje się przed kościołem św. Jakuba. W miejscach objawień ustawiane są krzyże.

26

27 Muzyka: Sekhib –”Kraj jastuka tvoga” ; Melinda Dumitrescu – „Medjugorie music”


Pobierz ppt "Bośnia i Hercegowina jest państwem złożonym, które zgodnie z Umową na rzecz Pokoju w BiH składa się z dwóch podmiotów: Federacji Bośni i Hercegowiny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google