Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GREAT BRITAIN Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest to państwo wyspiarskie. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GREAT BRITAIN Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest to państwo wyspiarskie. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia,"— Zapis prezentacji:

1 GREAT BRITAIN Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest to państwo wyspiarskie. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. GREAT BRITAIN Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest to państwo wyspiarskie. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.

2 Wielka Brytania to państwo położone w Europie Zachodniej.

3 UNION JACK Trójkolorowa (czerwono-biało-niebieska) narodowa flaga Zjednoczonego Królestwa nazywa się Union Jack. Zawiera symbole trzech krajów zjednoczonych pod patronatem królewskim: Anglii, Szkocji oraz Irlandii (od 1921 r. tylko Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa)

4 ENGLAND Krzyż czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii. Czerwona róża symbolizuje Anglię. ENGLAND Krzyż czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii. Czerwona róża symbolizuje Anglię.

5 NORTHERN IRELAND Czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii Symbolem Irlandii jest koniczyna. NORTHERN IRELAND Czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii Symbolem Irlandii jest koniczyna.

6 SCOTLAND Biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji. Szkocję symbolizuje dziki oset. SCOTLAND Biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji. Szkocję symbolizuje dziki oset.

7 WALES Smok będący godłem Walii nie pojawił się na fladze Zjednoczonego Królestwa, ponieważ w chwili jej tworzenia w 1606 r. kraina ta była już zjednoczona z Anglią. Symbolami Walii są por i żonkil. WALES Smok będący godłem Walii nie pojawił się na fladze Zjednoczonego Królestwa, ponieważ w chwili jej tworzenia w 1606 r. kraina ta była już zjednoczona z Anglią. Symbolami Walii są por i żonkil.

8 Wśród symboli Zjednoczonych Królestwa można znaleźć motywy zwierzęce. Lew jest znakiem Anglii. Jednorożec był dawniej symbolem Szkocji, a dwa jednorożce podtrzymywały herb tego królestwa. W 1603 r., gdy królem Anglii został Jakub VI Szkoci, jednorożec zastąpił walijskiego smoka i teraz stoi obok lwa na straży brytyjskiej tarczy herbowej.

9 ELIZABETH II Zjednoczone Królestwo jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

10 LONDON Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii, położona jest w południowej Anglii nad Tamizą, 64 km od jej ujścia do Morza Północnego. Pod względem liczby mieszkańców Londyn jest jedną z największych aglomeracji miejskich świata. LONDON Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii, położona jest w południowej Anglii nad Tamizą, 64 km od jej ujścia do Morza Północnego. Pod względem liczby mieszkańców Londyn jest jedną z największych aglomeracji miejskich świata.LONDON

11 BIG BEN Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu.

12

13 TOWER BRIDGE Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Podobnie jak inne mosty, Tower Bridge służy temu, by pojazdy i piesi mogli przedostać się przez niego na drugą stronę rzeki. Wyjątkowe jest to, że podnosi się, by pozwolić wysokim statkom wpłynąć do centrum Londynu. Styl, w jakim zbudowano wieże jest chyba wspanialszy od stylu jakiegokolwiek innego mostu na świecie. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwą rzekę - Tamizę. TOWER BRIDGE Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Podobnie jak inne mosty, Tower Bridge służy temu, by pojazdy i piesi mogli przedostać się przez niego na drugą stronę rzeki. Wyjątkowe jest to, że podnosi się, by pozwolić wysokim statkom wpłynąć do centrum Londynu. Styl, w jakim zbudowano wieże jest chyba wspanialszy od stylu jakiegokolwiek innego mostu na świecie. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwą rzekę - Tamizę.

14 TOWER OF LONDON Tower of London, inaczej zwany Twierdzą Tower jest jedną z lepszych i ciekawszych atrakcji turystycznych jakie proponuje Londyn. Jest to twierdza położona nad Tamizą otoczona kilkoma rzędami murów i fosą Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra. Warownia ta była siedzibą królów angielskich. W tej twierdzy powstała mennica, skarbiec, arsenał broni oraz obserwatorium TOWER OF LONDON Tower of London, inaczej zwany Twierdzą Tower jest jedną z lepszych i ciekawszych atrakcji turystycznych jakie proponuje Londyn. Jest to twierdza położona nad Tamizą otoczona kilkoma rzędami murów i fosą Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra. Warownia ta była siedzibą królów angielskich. W tej twierdzy powstała mennica, skarbiec, arsenał broni oraz obserwatorium

15 TRAFALGAR SQUARE Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. W czasie przebywania na tym placu widocznie daje się zauważyć dużą ilość gołębi na placu oraz dużą ilość czerwonych autobusów i czarnych taksówek. TRAFALGAR SQUARE Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. W czasie przebywania na tym placu widocznie daje się zauważyć dużą ilość gołębi na placu oraz dużą ilość czerwonych autobusów i czarnych taksówek.

16 WESTMINSTER ABBEY Opactwo Westminsterskie to jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytanii. Większość historyków przyjmuje że katedra powstała w IX wieku, jednak obecną postać świątynia przyjęła w XIX wieku. W Opactwie mieszczą się groby wielu słynnych osób m.in. Samuela Johnsona, Karola Dickensa, Roberta Browninga, Isaaca Newtona, Karola Darwina czy Ernesta Rutherforda. To właśnie tutaj odbywają się koronacje królów Anglii. WESTMINSTER ABBEY Opactwo Westminsterskie to jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytanii. Większość historyków przyjmuje że katedra powstała w IX wieku, jednak obecną postać świątynia przyjęła w XIX wieku. W Opactwie mieszczą się groby wielu słynnych osób m.in. Samuela Johnsona, Karola Dickensa, Roberta Browninga, Isaaca Newtona, Karola Darwina czy Ernesta Rutherforda. To właśnie tutaj odbywają się koronacje królów Anglii.

17 LONDON EYE British Airways London Eye usytuowane jest naprzeciwko The Houses of Parliament, pomiędzy Waterloo, a Westminster Bridge. London Eye jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie koniec XX wieku - Millenium. LONDON EYE British Airways London Eye usytuowane jest naprzeciwko The Houses of Parliament, pomiędzy Waterloo, a Westminster Bridge. London Eye jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie koniec XX wieku - Millenium.

18 THE PALACE OF WESTMINSTER The Palace of Westminster jest siedzibą parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin) i wyższej – House of Lords (Izba Lordów).

19 HARRODS Harrods to jeden z najsłynniejszych ekskluzywnych sklepów w Londynie. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Charlesa Henrego Harrodsa, który w 1849 otworzył mały sklep spożywczy. Z czasem sklep stał się wielkim domem towarowym. W 1983 roku przeszedł w ręce Egipcjanina Mohameda al Fayeda, sprawił on że sklep stał się jeszcze bardziej ekskluzywny. Obecnie Harrods mieści się w 7 piętrowym budynku i zatrudnia prawie 4000 osób. W Harrodsie zakupy robiła m.in. królowa Elżbieta.

20 BRITISH MUSEUM The British Museum jest największym muzeum historii starożytnej w Europie, posiada 6 milionów eksponatów, są to przede wszystkim mumie, wazy, dzieła literatury oraz rzeźby. Muzeum zostało otwarte dla odwiedzających 15 Stycznia 1759 roku, jego założycielem jest Sir Hans Sloan.

21 NATIONAL GALLERY Budynek National Gallery, czyli narodowej galerii Brytyjczyków znajduje się przy placu Trafalgar Square. Można tam zobaczyć blisko 2300 obrazów namalowanych w latach 1250 - 1900. Dzieła Leonardo da Vinci, Rembrandta van Rijna, Vincenta van Gogha i innych wybitnych artystów przyciągają w mury galerii ponad 4 miliony gości rocznie. Częścią National Gallery jest także narodowa galeria portretów. NATIONAL GALLERY Budynek National Gallery, czyli narodowej galerii Brytyjczyków znajduje się przy placu Trafalgar Square. Można tam zobaczyć blisko 2300 obrazów namalowanych w latach 1250 - 1900. Dzieła Leonardo da Vinci, Rembrandta van Rijna, Vincenta van Gogha i innych wybitnych artystów przyciągają w mury galerii ponad 4 miliony gości rocznie. Częścią National Gallery jest także narodowa galeria portretów.

22 Londyńskie autobusy, to jedne z najorginalniejszych jakie stworzono. Te czerwone autobusy, które niezwykle dobrze komponują się z otoczeniem potocznie nazywa się bus.

23 THE END… THE END…


Pobierz ppt "GREAT BRITAIN Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest to państwo wyspiarskie. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google