Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Etyka 9 Globalizacja. Jest to zjawisko społeczne polegające na intensyfikacji więzi między podmiotami w skali ponadregionalnej i wywołujące znaczące zmiany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Etyka 9 Globalizacja. Jest to zjawisko społeczne polegające na intensyfikacji więzi między podmiotami w skali ponadregionalnej i wywołujące znaczące zmiany."— Zapis prezentacji:

1 Etyka 9 Globalizacja

2 Jest to zjawisko społeczne polegające na intensyfikacji więzi między podmiotami w skali ponadregionalnej i wywołujące znaczące zmiany w różnych sferach życia. Zaproponowana definicja nawiązuje do definicji J.Wilkina (2003) abstrahując od kwestii przyczyn (np. rozwój Internetu) oraz skutków (np. osłabienie pozycji rządów krajowych). Ze swej istoty globalizacja jako intensyfikacja więzi jest zjawiskiem etycznie neutralnym, upraszczając Globalizacja jest ani dobra ani zła.

3 Zjawiska które towarzyszą globalizacji i są z nią kojarzone zasługują na ocenę. Są to zjawiska: Macdonaldyzacja Konsumpcjonizm Ekonomia kasyna Dominacja krajów „rdzenia globalizacji”

4 Macdonaldyzacja Zjawisko nazywane macdonaldyzacją odznacza się nieuzasadnioną uniformizacją. W odniesieniu do klientów narzuca ograniczony asortyment i klienta traktuje w sposób masowy. Szybkość obsługi została podniesiona do rangi fetyszu. Argument, że w dowolnym zakątku świata klient może zjeść tego samego kotleta w bułce jest absurdalny. Na Islandię jadę żeby spróbować najlepszego świeżego łososia, a nie wystandaryzowany fast food.

5 Mac… Z punktu widzenia pracownika praca jest zorganizowana na wzór „taśmy montażowej”. Procedury są bardzo szczegółowo opisane, tak, że wykonywać je może każdy po krótkim przeszkoleniu. Kompetencje z zakresu dietetyki, gotowania są zbędne, praca monotonna – jak na taśmie – kariera iluzoryczna, wysoka fluktuacja kadr, niskie zarobki.

6 Zjawisko konsumpcjonizmu Zjawisko konsumpcjonizmu na u swych źródeł pojęcie ubóstwa i dobrobytu. Teza Z. Baumana, że „ubóstwo degraduje człowieka – bo wywołuje analfabetyzm, choroby, przestępczość, brak perspektyw”. Alternatywą dla ubóstwa jest dobrobyt m.in. rozumiany jako poziom zamożności pozwalający wieść życie godne, pozbawione troski o zaspokojenie istotnych potrzeb egzystencjalnych. Tak, ale określenie „istotne potrzeby” może przybierać znaczącą rozpiętość od 3 pokojowego mieszkania w kamienicy na obrzeżach wielkiego miasta po luksusową willę z basenem.

7 Case - Protesty przeciw wykluczeniu w bogatej i socjalnej Francji Bogata i socjalna Francja, która przyjęła wielu emigrantów ze swoich byłych głównie afrykańskich kolonii. Zinedine Zidane urodzony w Marsylii w 1972 roku, popularny „Zizou”, legenda piłki nożnej nie tylko francuskiej, pochodzenia algierskiego – to przykład wykorzystania szansy, jakie daje ten kraj. Ale mamy rok 2005, jesień miasteczko Clichy-sous-Bois, ok. 30 tys. mieszkańców, 15 km na wschód od centrum Paryża. Trzech chłopców ucieka przed kontrolą policji, chowają się w stacji transformatorowej, niestety poraża ich prąd, dwóch ginie. 27 październik rozpoczęły się rozruchy, które przeniosły się do wielu francuskich miast, podpalano samochody, niszczono sklepy, atakowano policję. Dla obserwatorów zewnętrznych to wielkie zaskoczenie. W latach 2007, 2009 i 2010 mamy echo tamtych wydarzeń i kolejne zamieszki. Widać, że problem jest głębszy. Jaki?

8 Indywidualizm Pierwotne człowiek działał w grupie, plemieniu, wspólnocie lokalnej, mamy jeszcze liczne tego pozostałości w krajach Azji, Afryki, Ameryki południowej. Wspólnota wiejska oparta była na wspólnym pozyskaniu dóbr, np. polowanie, uprawa roli i na równym podziale zasobów. Obecnie w doktrynach, mediach i praktyce życia dominuje podejście indywidualistyczne.

9 Ekonomia kasyna Istota „starego” kapitalizmu było dokonywanie zyskownych transakcji w oparciu o realną działalność gospodarczą, czyli przepływ środków finansowych za dostarczone towary i usługi. Dziś przepływy finansowe odzwierciedlające realne działania (a nie papierowe i elektroniczne) stanowią zaledwie ok. 10% wszystkich transferów. Przeważająca ilość środków to transfery szukające lokat, miejsc odpoczynku (obligacje rządowe Niemiec mają minimalną stopę oprocentowania, ale ujemną (W lipcu 2012 Bundesbank sprzedał za 3,29 mld euro 6 miesięczne bony skarbowe zerokuponowe z „opłatą” 0.03%). Popyt był dwukrotnie większy. Hiszpańskie obligacje 10-letnie osiągnęły w tym okresie korzystny spadek do 5,61% rocznie. A w listopadzie 2011 roku, czyli w najtrudniejszym momencie kryzysu greckiego ich 2-letnie obligacje przekroczyły oprocentowanie 100%, podczas gdy rok wcześniej wynosiła ok.10%. Wszystkie te papiery były nominowane w Euro.

10 Dominacja krajów rdzenia globalizacji Dominacja krajów rdzenia globalizacji, nazywana też amerykanizacją świata to poważny problem moralny. Kreatorem inwestycji są kraje dysponujące wiedzą, środkami i kadrą mogącą przeprowadzać poważne przedsięwzięcia. Organizują one biznes według swoich najlepszych wzorów w imię odpowiedzialności za zainwestowane pieniądze. Kultura organizacyjna kraju gościa oddziałuje na zastane środowisko jest to nieuchronne. Jeśli jednak wnosi wysokie standardy, kodeksy etyczne, odpowiedzialny biznes, działalność charytatywną, to mamy do czynienia z globalizacja marzeń. Jeśli jednak jest to kolonializm realizowany miękkimi środkami, to nie może być akceptacji dla takich działań. Czekoladowy baton nie powinien wypierać ciepłego posiłku w szkole, 70% produkcji filmowej z jednego kraju nie powinno wypełniać oferty filmowej kin. Nie jest dobrze, jeśli emisję polskiej muzyki trzeba wymuszać wskaźnikiem 25%, co jest realizowane przez stacje radiowe głównie w nocy. Licencje programów rozrywkowych płyną ciągle w jednym kierunku. Dominacja języka angielskiego.

11 Matka Teresa z Kalkuty MC Matka Teresa z Kalkuty MC, właśc. Agnes Gonxha Bojaxhiu (wym. [aˈɲɛs ˈɡɔɲdʒa bɔjaˈdʒiu]), imię zakonne: Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (ur. 26 sierpnia 1910[1][2] w Skopje (obecnie Macedonia), zm. 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach) – zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, błogosławiona Kościoła katolickiego, laureatka Nagrody Templetona oraz Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1979. Przez ponad 45 lat służyła ubogim, chorym sierotom i umierającym w Indiach. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, natomiast rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – za pracę humanitarną. Misjonarki Miłości systematycznie rozwijały się i w roku jej śmierci (1997) obsługiwały 610 misji w 123 krajach (hospicja, domy dla zakażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły).

12

13 Przypadek 1. Znalezisko Andrei. Andrea negocjuje z dostawcą trudny kontrakt. Kontrahent odpowiada za zaopatrzenie jej firmy w komponent o kluczowym znaczeniu dla procesu produkcyjnego. Negocjacje w sprawie terminów, warunków i cen są bardzo twarde. Po całym dniu targowania się przedstawiciele dostawcy opuszczają salę konferencyjną, przy czym umowa nie została jeszcze podpisana. Po wyjściu negocjatorów Andrea zauważa pod stołem jakąś broszurę. Podnosi ją, zagląda do środka i momentalnie zdaje sobie sprawę, że zawiera ona bardzo ważne informacje na temat kosztów ponoszonych przez kontrahenta. Co powinna zrobić? Wskazówka MBA Kompendium. Nowatorska teoria i praktyka biznesu prosto z najbardziej prestiżowych kursów MBA. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Helion, 4 Edycja, Gliwice 2006, s. 70


Pobierz ppt "Etyka 9 Globalizacja. Jest to zjawisko społeczne polegające na intensyfikacji więzi między podmiotami w skali ponadregionalnej i wywołujące znaczące zmiany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google