Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BAŚNIE BRACI GRIMM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BAŚNIE BRACI GRIMM."— Zapis prezentacji:

1 BAŚNIE BRACI GRIMM

2 Zapraszam do baśniowej krainy braci Grimm.
Bracia Grimm Jacob Ludwig Karl (1785 – 1863) Wilhelm (1786 – 1859) Uczeni niemieccy z poważnym dorobkiem naukowym, którzy wspólnie opracowali baśnie i sagi niemieckie – zbierali je przez wiele lat, wzbogacając o wciąż nowe opowieści. Zgromadzili ponad 210 historii, pochodzących od około czterdziestu gawędziarzy.

3 Baśnie braci Grimm Baśnie braci Grimm tłumaczone były na wiele języków. W Polsce Baśnie dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy ukazały się w 1895 roku. Na ich podstawie pisano sztuki, układano tańce, kręcono filmy, wystawiano opery. Stały się nieodłączną częścią dzieciństwa dzieci na całym świecie.

4 Najpopularniejsze bajki ze zbioru baśni braci Grimm to:
Kopciuszek Czerwony Kapturek Śnieżka Trzy piórka Pani Zamieć Złota gęś O dzielnym krawczyku Stoliczku, nakryj się O wilku i siedmiu koźlątkach Jaś i Małgosia Śpiąca królewna O czterech muzykantach z Bremy

5 Jaś i Małgosia Jaś i Małgosia, wraz z rodzicami, mieszkali na skraju lasu. Pewnego razu dzieci poszły do lasu na jagody i tam zabłądziły. Trafiły do piernikowego domku pewnej staruszki, która poczęstowała je różnymi smakołykami... Ale czy aby na pewno miła starsza pani miała dobre intencje?

6 Kopciuszek Baśń o półsierocie wykorzystywanej przez macochę i przyrodnie siostry. Nie rozpoznana przez nikogo, pojawia się w pięknej sukni na królewskim balu. Tańczy z królewiczem. Młodzieniec, zafascynowany urodą tancerki, poszukuje jej długo. Wreszcie rozpoznaje piękną nieznajomą w Kopciuszku i ofiarowuje jej swoją rękę. Baśń o Kopciuszku stała się przedmiotem wielu adaptacji filmowych, teatralnych i radiowych.

7 Czerwony Kapturek Bohaterka baśni, dziewczynka nazywana Czerwonym Kapturkiem, idzie przez las do chorej babci. Po drodze spotyka wilka, który pierwszy dociera do chatki babci, pożera ją, a następnie przebiera się w jej ubranie, aby tym łatwiej zjeść dziewczynkę. Dzięki pomocy myśliwego babcia i wnuczka uchodzą cało z tej opresji.

8 Śnieżka Zazdrość i próżność to temat Śnieżki.
Zła królowa, powodowana zazdrością, rozkazuje zabić królewnę. Kiedy jej rozkaz nie zostaje wykonany, sama próbuje ją zgładzić. Śnieżka zamieszkuje u krasnoludków. Po kolejnej próbie złej królowej, dziewczyna umiera, a zrozpaczone krasnoludki wkładają ją do szklanej trumny. Wkrótce w okolicy pojawia się młody królewicz...

9 Trzy piórka Opowieść o trzech królewskich braciach.
Stary król poddaje ich próbie przed podjęciem decyzji o przekazaniu władzy. Z prób tych wychodzi zwycięsko tylko najmłodszy Głuptasek. Pycha starszych braci zostaje ukarana.

10 O wilku i siedmiu koźlątkach
Baśń o złym i podstępnym wilku. Udaje mu się oszukać koźlątka, udając ich matkę. Kiedy wpuszczają go do domu, wilk pospiesznie je połyka. Mama koza znajduje jednak sposób na wilka, ratuje koźlątka i karze złego wilka. Oszustwo zatem nie popłaca.

11 Śpiąca królewna Baśń opowiada o królewnie, na którą zła czarownica rzuciła urok. Klątwa polegała na tym, że w dniu 16. urodzin, zanim zajdzie słońce królewna ukłuje się w palec wrzecionem i umrze. Jedna z trzech dobrych wróżek złagodziła jednak ten czar powodując, że królewna po ukłuciu jedynie zapadła w głęboki sen, a obudzić ją mógł tylko pocałunek przystojnego księcia.

12 O czterech muzykantach z Bremy
Bajka opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wyrzucone przez ludzi postanawiają zostać muzykantami. Zwierzęta wybrali się do Bremy, ale po drodze zastała ich noc. Przypadkiem trafiły na dom, w którym jeszcze paliło się światło. Mieszkali tam zbójnicy. Jak sobie poradziły?

13 Wykorzystane źródła: Grimm W.iJ.: Baśnie. Warszawa 1995
Język polski. Encyklopedia szkolna. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Kraków 2006 Miłkowski T., Termer J.: Ilustrowany świat lektur dla szkół podstawowych. Warszawa 1998 Złota księga bajek. Opowieści ze wszystkich stron świata. Warszawa 1999 Podróż w krainę baśni: Wikipedia. Noty i ilustracje wydawnicze.


Pobierz ppt "BAŚNIE BRACI GRIMM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google