Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BAŚNIE BRACI GRIMM. Zapraszam do baśniowej krainy braci Grimm. Bracia Grimm Jacob Ludwig Karl (1785 – 1863) Wilhelm (1786 – 1859) Uczeni niemieccy z poważnym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BAŚNIE BRACI GRIMM. Zapraszam do baśniowej krainy braci Grimm. Bracia Grimm Jacob Ludwig Karl (1785 – 1863) Wilhelm (1786 – 1859) Uczeni niemieccy z poważnym."— Zapis prezentacji:

1 BAŚNIE BRACI GRIMM

2 Zapraszam do baśniowej krainy braci Grimm. Bracia Grimm Jacob Ludwig Karl (1785 – 1863) Wilhelm (1786 – 1859) Uczeni niemieccy z poważnym dorobkiem naukowym, którzy wspólnie opracowali baśnie i sagi niemieckie – zbierali je przez wiele lat, wzbogacając o wciąż nowe opowieści. Uczeni niemieccy z poważnym dorobkiem naukowym, którzy wspólnie opracowali baśnie i sagi niemieckie – zbierali je przez wiele lat, wzbogacając o wciąż nowe opowieści. Zgromadzili ponad 210 historii, pochodzących od około czterdziestu gawędziarzy. Zgromadzili ponad 210 historii, pochodzących od około czterdziestu gawędziarzy.

3 Baśnie braci Grimm Baśnie braci Grimm tłumaczone były na wiele języków.Baśnie braci Grimm tłumaczone były na wiele języków. W Polsce Baśnie dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy ukazały się w 1895 roku.W Polsce Baśnie dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy ukazały się w 1895 roku. Na ich podstawie pisano sztuki, układano tańce, kręcono filmy, wystawiano opery.Na ich podstawie pisano sztuki, układano tańce, kręcono filmy, wystawiano opery. Stały się nieodłączną częścią dzieciństwa dzieci na całym świecie.Stały się nieodłączną częścią dzieciństwa dzieci na całym świecie.

4 Najpopularniejsze bajki ze zbioru baśni braci Grimm to: Kopciuszek Kopciuszek Czerwony Kapturek Czerwony Kapturek Śnieżka Śnieżka Trzy piórka Trzy piórka Pani Zamieć Pani Zamieć Złota gęś Złota gęś O dzielnym krawczyku O dzielnym krawczyku Stoliczku, nakryj się Stoliczku, nakryj się O wilku i siedmiu koźlątkach O wilku i siedmiu koźlątkach Jaś i Małgosia Jaś i Małgosia Śpiąca królewna Śpiąca królewna O czterech muzykantach z Bremy O czterech muzykantach z Bremy

5 Jaś i Małgosia Jaś i Małgosia, wraz z rodzicami, mieszkali na skraju lasu. Jaś i Małgosia, wraz z rodzicami, mieszkali na skraju lasu. Pewnego razu dzieci poszły do lasu na jagody i tam zabłądziły. Pewnego razu dzieci poszły do lasu na jagody i tam zabłądziły. Trafiły do piernikowego domku pewnej staruszki, która poczęstowała je różnymi smakołykami... Trafiły do piernikowego domku pewnej staruszki, która poczęstowała je różnymi smakołykami... Ale czy aby na pewno miła starsza pani miała dobre intencje? Ale czy aby na pewno miła starsza pani miała dobre intencje?

6 Kopciuszek Baśń o półsierocie wykorzystywanej przez macochę i przyrodnie siostry. Nie rozpoznana przez nikogo, pojawia się w pięknej sukni na królewskim balu. Tańczy z królewiczem. Młodzieniec, zafascynowany urodą tancerki, poszukuje jej długo. Wreszcie rozpoznaje piękną nieznajomą w Kopciuszku i ofiarowuje jej swoją rękę.Baśń o półsierocie wykorzystywanej przez macochę i przyrodnie siostry. Nie rozpoznana przez nikogo, pojawia się w pięknej sukni na królewskim balu. Tańczy z królewiczem. Młodzieniec, zafascynowany urodą tancerki, poszukuje jej długo. Wreszcie rozpoznaje piękną nieznajomą w Kopciuszku i ofiarowuje jej swoją rękę. Baśń o Kopciuszku stała się przedmiotem wielu adaptacji filmowych, teatralnych i radiowych.Baśń o Kopciuszku stała się przedmiotem wielu adaptacji filmowych, teatralnych i radiowych.

7 Czerwony Kapturek Bohaterka baśni, dziewczynka nazywana Czerwonym Kapturkiem, idzie przez las do chorej babci. Bohaterka baśni, dziewczynka nazywana Czerwonym Kapturkiem, idzie przez las do chorej babci. Po drodze spotyka wilka, który pierwszy dociera do chatki babci, pożera ją, a następnie przebiera się w jej ubranie, aby tym łatwiej zjeść dziewczynkę. Po drodze spotyka wilka, który pierwszy dociera do chatki babci, pożera ją, a następnie przebiera się w jej ubranie, aby tym łatwiej zjeść dziewczynkę. Dzięki pomocy myśliwego babcia i wnuczka uchodzą cało z tej opresji. Dzięki pomocy myśliwego babcia i wnuczka uchodzą cało z tej opresji.

8 Śnieżka Zazdrość i próżność to temat Śnieżki. Zazdrość i próżność to temat Śnieżki. Zła królowa, powodowana zazdrością, rozkazuje zabić królewnę. Kiedy jej rozkaz nie zostaje wykonany, sama próbuje ją zgładzić. Zła królowa, powodowana zazdrością, rozkazuje zabić królewnę. Kiedy jej rozkaz nie zostaje wykonany, sama próbuje ją zgładzić. Śnieżka zamieszkuje u krasnoludków. Śnieżka zamieszkuje u krasnoludków. Po kolejnej próbie złej królowej, dziewczyna umiera, a zrozpaczone krasnoludki wkładają ją do szklanej trumny. Po kolejnej próbie złej królowej, dziewczyna umiera, a zrozpaczone krasnoludki wkładają ją do szklanej trumny. Wkrótce w okolicy pojawia się młody królewicz... Wkrótce w okolicy pojawia się młody królewicz...

9 Trzy piórka Opowieść o trzech królewskich braciach. Opowieść o trzech królewskich braciach. Stary król poddaje ich próbie przed podjęciem decyzji o przekazaniu władzy. Stary król poddaje ich próbie przed podjęciem decyzji o przekazaniu władzy. Z prób tych wychodzi zwycięsko tylko najmłodszy Głuptasek. Z prób tych wychodzi zwycięsko tylko najmłodszy Głuptasek. Pycha starszych braci zostaje ukarana. Pycha starszych braci zostaje ukarana.

10 O wilku i siedmiu koźlątkach Baśń o złym i podstępnym wilku. Baśń o złym i podstępnym wilku. Udaje mu się oszukać koźlątka, udając ich matkę. Kiedy wpuszczają go do domu, wilk pospiesznie je połyka. Udaje mu się oszukać koźlątka, udając ich matkę. Kiedy wpuszczają go do domu, wilk pospiesznie je połyka. Mama koza znajduje jednak sposób na wilka, ratuje koźlątka i karze złego wilka. Mama koza znajduje jednak sposób na wilka, ratuje koźlątka i karze złego wilka. Oszustwo zatem nie popłaca. Oszustwo zatem nie popłaca.

11 Śpiąca królewna Baśń opowiada o królewnie, na którą zła czarownica rzuciła urok. Baśń opowiada o królewnie, na którą zła czarownica rzuciła urok. Klątwa polegała na tym, że w dniu 16. urodzin, zanim zajdzie słońce królewna ukłuje się w palec wrzecionem i umrze. Klątwa polegała na tym, że w dniu 16. urodzin, zanim zajdzie słońce królewna ukłuje się w palec wrzecionem i umrze. Jedna z trzech dobrych wróżek złagodziła jednak ten czar powodując, że królewna po ukłuciu jedynie zapadła w głęboki sen, a obudzić ją mógł tylko pocałunek przystojnego księcia. Jedna z trzech dobrych wróżek złagodziła jednak ten czar powodując, że królewna po ukłuciu jedynie zapadła w głęboki sen, a obudzić ją mógł tylko pocałunek przystojnego księcia.

12 O czterech muzykantach z Bremy Bajka opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wyrzucone przez ludzi postanawiają zostać muzykantami. Bajka opowiada o ośle, psie, kocie i kogucie, które wyrzucone przez ludzi postanawiają zostać muzykantami. Zwierzęta wybrali się do Bremy, ale po drodze zastała ich noc. Zwierzęta wybrali się do Bremy, ale po drodze zastała ich noc. Przypadkiem trafiły na dom, w którym jeszcze paliło się światło. Przypadkiem trafiły na dom, w którym jeszcze paliło się światło. Mieszkali tam zbójnicy. Jak sobie poradziły? Mieszkali tam zbójnicy. Jak sobie poradziły?

13 Wykorzystane źródła: Grimm W.iJ.: Baśnie. Warszawa 1995Grimm W.iJ.: Baśnie. Warszawa 1995 Język polski. Encyklopedia szkolna. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Kraków 2006Język polski. Encyklopedia szkolna. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Kraków 2006 Miłkowski T., Termer J.: Ilustrowany świat lektur dla szkół podstawowych. Warszawa 1998Miłkowski T., Termer J.: Ilustrowany świat lektur dla szkół podstawowych. Warszawa 1998 Złota księga bajek. Opowieści ze wszystkich stron świata. Warszawa 1999Złota księga bajek. Opowieści ze wszystkich stron świata. Warszawa 1999 Podróż w krainę baśni: http://basnie.republika.pl/grimm.htmPodróż w krainę baśni: http://basnie.republika.pl/grimm.htmhttp://basnie.republika.pl/grimm.htm Wikipedia.Wikipedia. Noty i ilustracje wydawnicze.Noty i ilustracje wydawnicze.


Pobierz ppt "BAŚNIE BRACI GRIMM. Zapraszam do baśniowej krainy braci Grimm. Bracia Grimm Jacob Ludwig Karl (1785 – 1863) Wilhelm (1786 – 1859) Uczeni niemieccy z poważnym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google