Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alkoholowi NIE!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alkoholowi NIE!."— Zapis prezentacji:

1 Alkoholowi NIE!

2 Okoliczności inicjacji alkoholowej wśród młodzieży:
spotkania towarzyskie (w domach prywatnych, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych), wagary w pierwszym dniu wiosny, wyjazdy wakacyjne, wycieczki szkolne, „zielone szkoły”, zabawa sylwestrowa.

3 Mit czy Prawda? Lampka wina, kufel piwa czy "kieliszek" wódki nikomu jeszcze nie zaszkodziły. Mężczyzna jest bardziej odporny na alkohol niż kobieta Alkohol dodaje sił Alkohol poprawia odporność organizmu Alkohol jest dobrym środkiem "na rozgrzewkę"

4 Alkohol zapobiega chorobie wieńcowej i zawałom serca
Alkohol jest lekarstwem "na serce" Alkohol poprawia sprawność psychofizyczną Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na zdenerwowanie Alkohol jest lekarstwem na sen Alkohol jest środkiem poprawiającym trawienie

5 RODZAJE UPOJENIA ALKOHOLOWEGO
 1.        Kopciuszek - przyjść do domu w jednym bucie 2.        Królewna Śnieżka - obudzić się w łóżku z siedmioma facetami 3.        Czerwony Kapturek - obudzić się w łóżku babci 4.        Śpiąca Królewna - przez 100 lat niczego nie pamiętasz 5.        Myszka Miki - opuchnięte uszy, białe rękawiczki, ale nie masz fraka

6 6. Krzysztof Kolumb - nie wiesz gdzie jedziesz, jak już
6.        Krzysztof Kolumb - nie wiesz gdzie jedziesz, jak już przyjedziesz to nie wiesz gdzie jesteś, ale za przejazd i tak płaci państwo. 7.     Reksio - obudziłeś się w budzie dla psa 8.    Władca pierścieni - obudziłeś się na komisariacie w kajdankach 9.  Ogniem i mieczem - obudziłeś się w kotłowni na koksie 10.     W pustyni i w puszczy - obudziłeś się w parku miejskim na grządce z różami 11.     Na Rejtana - obudziłeś się przed własnymi drzwiami z rozdartą koszulą 12.     Wakacje z duchami - obudziłeś się na strychu zawinięty w prześcieradło 13.     I pamiętaj - nie jesteś naprawdę pijany, jeżeli jesteś w stanie leżeć na podłodze bez trzymania !!!

7 Działanie alkoholu na organizm ludzki
Układ nerwowy: alkohol spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, tak że informacje wędrują dłużej wzdłuż włókien nerwowych. Stajemy się bardziej odprężeni i zbyt pewni swoich możliwości, przy czym zdolność reakcji jest obniżona, a mowa staje się bardziej poplątana.

8 Układ słuchowy: odpowiada za poczucie równowagi. Alkohol zmienia gęstość tkanki i płynów w uchu. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym większe zmiany, aż do momentu, gdy zupełnie stracimy poczucie równowagi. W efekcie kołyszemy się i zataczamy, próbując zrekompensować uczucie, że znajdujemy się na wzburzonym morzu.

9 Układ trawienny: mężczyźni trawią alkohol szybciej niż kobiety, gdyż mają w swych żołądkach więcej ADH, a to jest właśnie enzym przekształcający alkohol w aldehyd octowy. W efekcie mężczyzna z reguły lepiej toleruje alkohol niż kobieta, gdyż po wypiciu identycznych porcji do krwi mężczyzny trafia z żołądka mniej etanolu. Z kolei nerki kobiety i mężczyzny wydalają alkohol z tą samą szybkością, nie są więc przyczyną różnic w tolerancji alkoholowej między płciami.

10 Wątroba: głównym organem usuwającym alkohol z organizmu jest wątroba, choć czyni to bardzo wolno. W istocie, znane są przypadki osób, które "wpadły" na teście alko matowym 24 godziny po ostatnim drinku. Alkohol pobudza również przemianę zawartego w wątrobie glikogenu w glukozę, tym samym pozbawiając organizm łatwo dostępnego źródła energii. Mimo więc, że alkohol jest bogaty energetycznie, nie zaspokaja apetytu, przeciwnie, raczej go pobudza.

11 Upijanie się nastolatków jest przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z:
wypadkami, zachorowaniami i śmiercią, konfliktami z prawem, większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa, ryzykownym seksem, groźbą zakażenia chorobami wenerycznymi, HIV, niechcianą ciążą itp.

12 Czy tak ma wyglądać Twoja przyszłość?

13 po alkohol zastanów się...
Zanim chwycisz po alkohol zastanów się...

14 Dziękuję za uwagę Patryk Mazur


Pobierz ppt "Alkoholowi NIE!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google