Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marcin Kachel Michał Konecki Dawid Kruppa Bartosz Piekarski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marcin Kachel Michał Konecki Dawid Kruppa Bartosz Piekarski."— Zapis prezentacji:

1 Marcin Kachel Michał Konecki Dawid Kruppa Bartosz Piekarski

2 1785 W Hanau 4. stycznia na świat przychodzi Jacob Ludwig Carl Grimm 1786 Rodzi się 24 lutego, także w Hanau, Wilhelm Carl Grim 1796 Philipp Wilhelm Grimm, ojciec ośmiu braci Grimm i jednej córki umiera 10. stycznia, w wieku 44. Najstarszy Jakob miał wtedy 11 lat. Troje z jego dzieci już nie żyje Jacob i Wilhelm przeprowadzają się do Kassel, rodzinnego miasta ich matki. Uczęszczają tam do liceum. Mają 13 i 14 lat. Mieszkają z ciotką, która jest w owym czasie jako żona wpływowej osoby ich dobrodziejem Jacob zaczyna studia prawnicze na uniwersytecie w Marburgu Wilhelm studiuje odtąd z bratem.

3 1806 Jacob i Wilhelm zarażeni poetyckim zbiorem Clemensa Brentano i Achima von Arnim - "Des Knaben Wunderhorn", zaczynają zbierać bajki. Jakob rzuca studia prawnicze, wraca do Kassel, wstępuje w służbę cywilną by wspomóc rodzinę Bracia Grimm publikują tom bajek domowych dla dzieci - Kinder- und Hausmärchen. Książka zawierała 86 opowieści. 1816, 1818 Bracia Grimm publikują dwa domy legend niemieckich - "Deutsche Sagen". Jest to imponujący zbiór 585 legend Jacob i Wilhelm dostają honorowy doktorat uniwersytetu w Marburgu. Kontynuują swe dzieło z zakresu folkloru, lingwistyki i mediewistki. Rezultatem tych prac jest wiele publikacji.

4 1848- Jakob rezygnuje z pracy na Uniwersytecie w Berlinie, w tym samy roku publikuje historię języka niemieckiego. Jakob Grimm zostaje członkiem zgromadzenia narodowego we Frankfurcie Z uniwersytetu odchodzi Wilhelm, by z bratem poświęcić się samodzielnym studiom i badaniom naukowym 1852-Z uniwersytetu odchodzi Wilhelm, by z bratem poświęcić się samodzielnym studiom i badaniom naukowym poświęcają się pracy nad niemieckim słownikiem Grimmowie publikują ostateczną wersję zbioru bajek domowych Wilhelm Grimm umiera 16. grudnia w Berlinie w wieku 73 lat Jacob Grimm umiera 20. września także w Berlinie w wieku 78 lat. Odchodzi także brat Ludwig Emil Grimm

5

6 W Niemczech istnieje, jak w każdej innej kulturze, wiele baśni, podań i legend. Na pewno każdy jest ciekawy gdzie odgrywały się te,ustnie czasami podane, sceny? Niemieccy przedstawiciele władz miejskich i ludzie biznesu urzeczywistnili pewna idee, która zafascynowała wykonawców i mieszkańców miast i wsi. W 1975 roku powołali do życia tzw. Niemiecka Trasę Baśni /Deutsche Märchenstarße/. Trasa ta przebiega od Haunau, miejsca urodzin Braci Grimm, poprzez Kassel, miejsce studiów, do Bremen i liczy 600 km. Podzielona jest na 65 etapów. W Hessen, okolice Hanau, Marburg, Steinau, Kassel poświecone są Braciom Grimm, którzy w 19 wieku zebrali wiele podań, legend i opowiadań i wydali Zbiór Baśni pt. « Kinder und Hausmärchen ». Baśnie te zostały na 140 języków przetłumaczone.

7 Bracia Grimm napisali łącznie 211 książek z czego najpopularniejsze to: Grajek z Hamelin – Der Rattenfänger von Hameln Baśń została napisana w Hamelin. Opowiada o legendzie według której w 1284 roku dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez Niemców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury z Hameln, które następnie utopiły się w rzece Wezerze. Roszpunka – Rapunzel Baśń opowiada o dziewczynie która miała bardzo długie i mocne włosy. Roszpunka została zamknięta w wieży przez czarownice. Pewnego dnia pod wieżę trafił książę. Zauroczył go śpiew dziewczyny, odtąd wracał pod wieżę codziennie, aż odkrył sposób, aby dostać się do wewnątrz.

8 Jaś i Małgosia – Hänsel und Gretel Baśń opowiada o dwojgu rodzeństwa, które pozostawione w lesie przez rodziców trafiły na czarownicę Babę Jagę. Pani Zima – Frau Holle Baśń opowiada o pięknej i pracowitej dziewczynie, pasierbicy wdowy, która znalazła pałac Pani Zimy. Kopciuszek – Cendrillon Baśń opowiada o dziewczynie która jest wykorzystywana w roli służącej i poznaje przystojnego Księcia.

9 Czerwony kapturek – Rotkäppchen Baśń opowiada o dziewczynce w czerwonym kapturku która szła do babci zanieść koszyk z przysmakami, a po drodze spotykała złego wilka. O muzykach z Bremy – Die Bramer Stadtmusikanten Baśń opowiada o przygodach czterech zwierząt (osła, psa myśliwskiego, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Tomcio Paluszek – Tommy Zeh Baśń opowiada o chłopcu, który został sprzedany przez ojca, a w drodze do domu przeżywa wspaniałe przygody.

10 Śpiąca Królewna – Schlafend Prinzessin Baśń opowiada o księżniczce na którą zostało rzucone zaklęcie, przez co dziewczyna zapada w głęboki sen, a wybudzić ją może tylko przystojny Książę. Królewna Śnieżka – Schueewittchen Baśń opowiada o królewnie imieniem Śnieżka, bo była biała i delikatna jak płatki śniegu. Niestety matka Śnieżki zmarła i król ożenił się po raz drugi. Macocha znienawidziła piękną dziewczynkę i kazała strzelcowi ją zabić. Strzelec jednak darował jej życie. Titelitury – Rumpelstilzchen Baśń opowiada o pewnym młynarzu który skłamał królowi, że posiada córkę, która potrafi prząść złoto ze słomy. Król postanowił wypróbować zdolności dziewczyny i zamknął ją w wieży ze słomą, którą miała prząść przez trzy noce. Jeżeli słoma nie zostałaby uprzędzona, dziewczyna utraciłaby życie.


Pobierz ppt "Marcin Kachel Michał Konecki Dawid Kruppa Bartosz Piekarski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google