Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bracia Grimm Brüder Grimm

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bracia Grimm Brüder Grimm"— Zapis prezentacji:

1 Bracia Grimm Brüder Grimm
Marcin Kachel Michał Konecki Dawid Kruppa Bartosz Piekarski

2 Historia Życia 1785 W Hanau 4. stycznia na świat przychodzi Jacob Ludwig Carl Grimm 1786 Rodzi się 24 lutego, także w Hanau, Wilhelm Carl Grim 1796 Philipp Wilhelm Grimm, ojciec ośmiu braci Grimm i jednej córki umiera 10. stycznia, w wieku 44. Najstarszy Jakob miał wtedy 11 lat. Troje z jego dzieci już nie żyje. 1798 Jacob i Wilhelm przeprowadzają się do Kassel, rodzinnego miasta ich matki. Uczęszczają tam do liceum. Mają 13 i 14 lat. Mieszkają z ciotką, która jest w owym czasie jako żona wpływowej osoby ich dobrodziejem. 1802 Jacob zaczyna studia prawnicze na uniwersytecie w Marburgu. 1803 Wilhelm studiuje odtąd z bratem.

3 1806 Jacob i Wilhelm zarażeni poetyckim zbiorem Clemensa Brentano i Achima von Arnim - "Des Knaben Wunderhorn", zaczynają zbierać bajki. Jakob rzuca studia prawnicze, wraca do Kassel, wstępuje w służbę cywilną by wspomóc rodzinę. 1812 Bracia Grimm publikują tom bajek domowych dla dzieci - Kinder- und Hausmärchen. Książka zawierała 86 opowieści. 1816, Bracia Grimm publikują dwa domy legend niemieckich "Deutsche Sagen". Jest to imponujący zbiór 585 legend. 1819 Jacob i Wilhelm dostają honorowy doktorat uniwersytetu w Marburgu. Kontynuują swe dzieło z zakresu folkloru, lingwistyki i mediewistki. Rezultatem tych prac jest wiele publikacji.

4 1848- Jakob rezygnuje z pracy na Uniwersytecie w Berlinie, w tym samy roku publikuje historię języka niemieckiego. Jakob Grimm zostaje członkiem zgromadzenia narodowego we Frankfurcie Z uniwersytetu odchodzi Wilhelm, by z bratem poświęcić się samodzielnym studiom i badaniom naukowym Z uniwersytetu odchodzi Wilhelm, by z bratem poświęcić się samodzielnym studiom i badaniom naukowym poświęcają się pracy nad niemieckim słownikiem Grimmowie publikują ostateczną wersję zbioru bajek domowych Wilhelm Grimm umiera 16. grudnia w Berlinie w wieku 73 lat Jacob Grimm umiera 20. września także w Berlinie w wieku 78 lat. Odchodzi także brat Ludwig Emil Grimm

5 Marchenstraße

6 W Niemczech istnieje, jak w każdej innej kulturze, wiele baśni, podań i legend. Na pewno każdy jest ciekawy gdzie odgrywały się te ,ustnie czasami podane, sceny? Niemieccy przedstawiciele władz miejskich i ludzie biznesu urzeczywistnili pewna idee, która zafascynowała wykonawców i mieszkańców miast i wsi. W 1975 roku powołali do życia tzw. „Niemiecka Trasę Baśni“ /Deutsche Märchenstarße/. Trasa ta przebiega od Haunau, miejsca urodzin Braci Grimm, poprzez Kassel , miejsce studiów, do Bremen i liczy 600 km. Podzielona jest na 65 etapów. W Hessen, okolice Hanau, Marburg, Steinau, Kassel poświecone są Braciom Grimm, którzy w 19 wieku zebrali wiele podań, legend i opowiadań i wydali Zbiór Baśni pt. « Kinder und Hausmärchen ». Baśnie te zostały na 140 języków przetłumaczone.

7 Bracia Grimm napisali łącznie 211 książek z czego najpopularniejsze to:
Grajek z Hamelin – Der Rattenfänger von Hameln Baśń została napisana w Hamelin. Opowiada o legendzie według której w 1284 roku dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez Niemców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury z Hameln, które następnie utopiły się w rzece Wezerze. Roszpunka – Rapunzel Baśń opowiada o dziewczynie która miała bardzo długie i mocne włosy. Roszpunka została zamknięta w wieży przez czarownice. Pewnego dnia pod wieżę trafił książę. Zauroczył go śpiew dziewczyny, odtąd wracał pod wieżę codziennie, aż odkrył sposób, aby dostać się do wewnątrz.

8 Jaś i Małgosia – Hänsel und Gretel
Baśń opowiada o dwojgu rodzeństwa, które pozostawione w lesie przez rodziców trafiły na czarownicę Babę Jagę. Pani Zima – Frau Holle Baśń opowiada o  pięknej i pracowitej dziewczynie, pasierbicy wdowy, która znalazła pałac Pani Zimy. Kopciuszek – Cendrillon Baśń opowiada o dziewczynie która jest wykorzystywana w roli służącej i poznaje przystojnego Księcia.

9 Czerwony kapturek – Rotkäppchen
Baśń opowiada o dziewczynce w czerwonym kapturku która szła do babci zanieść koszyk z przysmakami, a po drodze spotykała złego wilka. O muzykach z Bremy – Die Bramer Stadtmusikanten Baśń opowiada o przygodach czterech zwierząt (osła, psa myśliwskiego, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Tomcio Paluszek – Tommy Zeh Baśń opowiada o chłopcu, który został sprzedany przez ojca, a w drodze do domu przeżywa wspaniałe przygody.

10 Śpiąca Królewna – Schlafend Prinzessin
Baśń opowiada o księżniczce na którą zostało rzucone zaklęcie, przez co dziewczyna zapada w głęboki sen, a wybudzić ją może tylko przystojny Książę. Królewna Śnieżka – Schueewittchen Baśń opowiada o królewnie imieniem Śnieżka, bo była biała i delikatna jak płatki śniegu. Niestety matka Śnieżki zmarła i król ożenił się po raz drugi. Macocha znienawidziła piękną dziewczynkę i kazała strzelcowi ją zabić. Strzelec jednak darował jej życie. Titelitury – Rumpelstilzchen Baśń opowiada o pewnym młynarzu który skłamał królowi, że posiada córkę, która potrafi prząść złoto ze słomy. Król postanowił wypróbować zdolności dziewczyny i zamknął ją w wieży ze słomą, którą miała prząść przez trzy noce. Jeżeli słoma nie zostałaby uprzędzona, dziewczyna utraciłaby życie.


Pobierz ppt "Bracia Grimm Brüder Grimm"

Podobne prezentacje


Reklamy Google