Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Człowiek dociera niemal wszędzie, zwłaszcza podczas swych urlopowych wojaży po świecie. Często może znaleźć się w środowisku bytowania różnych stworzeń,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Człowiek dociera niemal wszędzie, zwłaszcza podczas swych urlopowych wojaży po świecie. Często może znaleźć się w środowisku bytowania różnych stworzeń,"— Zapis prezentacji:

1

2 Człowiek dociera niemal wszędzie, zwłaszcza podczas swych urlopowych wojaży po świecie. Często może znaleźć się w środowisku bytowania różnych stworzeń, które wcale nie są z tego zadowolone i mogą swoimi odruchowymi reakcjami wyrządzić krzywdę. Poza tym wiele stworzeń dostosowuje się do wywołanych przez człowieka zmian w środowisku, by móc łatwiej przeżyć. Należy zatem zachować ostrożność i starać się, by nasz pobyt nie zostawiał zbyt dużych śladów.

3 Wenezuela, kraj położony w Ameryce Południowej, ze sławnym i najwyższym wodospadem świata (Angel) przyciąga rzesze turystów spragnionych podziwiania egzotycznych zwierząt i pięknych widoków.

4 Salto del Angel,najwyższy wodospad świata, Wysokość wodospadu ok. 979 m.

5 Podróże po pełnej uroków Wenezueli mogą skutecznie zakłócić puri puri. Te malutkie owady (moskity) żywią się krwią, więc atakują odsłonięte partie ciała. Obrona przed tymi żyjątkami jest bardzo trudna, gdyż osłanianie całego ciała w tropikalnym klimacie nie jest zbyt miłe. By uniknąć infekcji należy przemywać ranki i smarować je specjalną maścią, w którą należy się zaopatrzyć.

6 puri puri w powiększeniu i skutki po ukłuciu owadów.

7 Paraponera clavata – gatunek mrówek, który w Ameryce Południowej zwany jest „mrówką 24-godzinną”, a na całym świecie „bullet ant” (ang. bullet – pocisk). Ukąszenie tego około dwucentymetrowego owada boli tak jak postrzał, a ból trwa co najmniej przez 24 godziny. Taki ból to maksimum w skali bólu wg Schmidta.

8 Karakurt, karakurt trzynastokropki, (Latrodectus tredecimguttatus) – jadowity, jeden z najbardziej niebezpiecznych pająków. Występuje w środkowej i zachodniej Azji, poTurcję, oraz w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, na Cyprze, w południowej Francji i na Korsyce, a także w północnej Afryce. Preferuje suche, odkryte miejsca, także pola uprawne. Na zdjęciu samica pająka, która ma długość około 8-15 mm.

9 Pająk jest czarny, z kulistym odwłokiem, z czerwoną plamą w kształcie klepsydry po stronie brzusznej. N a grzbiecie ma 8–13 żółtawych lub czerwonawych plamek. Jest bliskim krewnym czarnej wdowy i często z nią mylony. Jednak jad karakurta jest bardziej niebezpieczny dla człowieka i częściej bywa śmiertelny. Najbardziej agresywne są samice pilnujące kokonów z jajami. Po kopulacji samiec bywa zazwyczaj pokarmem samicy. Karakurt – samiec (4-7 mm) Karakurt

10 OSY (Vespula)

11 Pojedyncze użądlenie osy jest bardzo bolesne, ale w przypadku osób nieuczulonych na jad niezbyt groźne. Aby wywołać śmierć dorosłego człowieka potrzeba kilkuset użądleń.

12 Uważajmy, aby nie wypić napoju razem z osą która do niego wpadła. Obrzęk po użądleniu powstały w jamie nosowo-gardłowej oraz w układzie oddechowym może doprowadzić do uduszenia.

13 Osy bywają bardzo agresywne i mogą atakować całym rojem – Szczególnie w sytuacji gdy zagrozi się, nawet nieświadomie ich gniazdu. Reagują też na jaskrawe barwy i intensywne zapachy.

14 Szczególnie natrętne osobniki można próbować odstraszać używając specjalnych świec zapachowych. Gdy jednak okaże się, że osy założyły sobie gniazdo w pobliżu miejsca naszego wypoczynku, wtedy trzeba sięgnąć po specyfiki przeciw owadom lub skorzystać z fachowej pomocy specjalistów od dezynsekcji

15 Spokojny szum morza mogą zakłócić… mewy. Ptaki te stadami gromadzą się wzdłuż brzegów wód powodując przy tym ogromny rwetes. MEWY

16 Mewy można spotkać na całym świecie. Traktujmy je jako nieodłączny element wakacji nad wodą. W poszukiwaniu pożywienia ptaki te dostosowują się kurczącego im się na skutek działań człowieka środowiska. Chętnie wybierają miejsca odwiedzane przez ludzi w nadziei na znalezienie posiłku, pozostawionego przez turystów, a nawet im zrabowanego. Może nastąpić konflikt interesów między szukającymi odpoczynku ludźmi, a stadem ptaków, głośnych, natarczywie poszukujących pożywiena.

17

18

19 Meduzy – Ich galaretowe ciało kształtem przypomina spłaszczony parasol lub grzyb. Zamieszkują głównie słone wody. Budzą zachwyt swoim niezwykłym wyglądem i kolorami. Ale dotykanć tych stworzeń nie należy gdyż są wyposażone w długie parzydełka służące im do zdobywania pokarmu i do obrony. Jad niektórych meduz może być groźny dla człowieka.

20 Szczególnie należy uważać na gatunki występujące w ciepłych wodach tropikalnych. Jednym z nich jest żeglarz portugalski, bąbelnica bąbelcowa, żywłoga, aretuza (Physalia physalis) – mocno parzący gatunek rurkopława którego parzydełka mogą osiągać długość kilkunastu metrów.

21 Żeglarz portugalski jest kosmopolitycznym, kolonijnym parzydełkowcem. Występuje w dużych skupiskach. Ma charakterystyczny, unoszący się na powierzchni wody pęcherz (pneumatofor) zakończony małym żagielkowatym grzebieniem służącym do przemieszczania się kolonii. Od spodu zwisają polipy spełniające funkcje rozrodcze lub odżywcze. Żeglarz portugalski ma bardzo silne parzydełka, które mogą być groźne dla człowieka.

22 Żeglarz portugalski, bąbelnica bąbelcowa, żywłoga, aretuza (Physalia physalis)

23 Nie wszystkie meduzy są groźne. Spotkanie ze znaną z polskich plaż chełbią modrą (Aurelia aurita) nie stanowi śmiertelnego zagrożenia – jej jad jest za slaby, by zaszkodzić człowiekowi.

24 Chełbia modra

25 Meduza świecąca, w pobliżu Sycylii Meduza świecąca, pelagia świecąca (Pelagia noctiluca) Występuje we wszystkich ciepłych i umiarkowanych wodach oceanów na świecie, Także m.in w Morzu Śródziemnym i w Morzu Czerwonym. Ma 8 długich czułków zaopatrzonych w komórki parzydełkowe. Ich dotknięcie powoduje bolesne oparzenia

26 Meduza świecąca, pelagia świecąca (Pelagia noctiluca) w pobliżu Sardynii

27 Jeżowce - Zamieszkują strefę denną wód słonych o zasoleniu powyżej 2% wszystkich stref geograficznych kuli ziemskiej. Większość gatunków występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. U nasady ich kolców znajdują się gruczoły jadowe, które produkują toksyny niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

28 Ostrosz drakon (Trachinus draco) – Zamieszkuje Ocean Atlantycki oraz basen Morza Śródziemnego.Rybę tę można spotkać w płytkich wodach przybrzeżnych. Osiąga długość do 40 cm, Jad wydzielany z gruczołów znajdujący się w kolcach płetw ryby jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka.

29 Rekiny już samym wyglądem budzą respekt - szary grzbiet ze złowrogą płetwą, biały brzuch, rzędy ostrych zębów. Spotkanie z tą rybą może być fatalne w skutkach. Zdarza się bowiem, że rekiny w poszukiwaniu pożywienia podpływają blisko popularnych kurortów np. egipskiego Sharm El Sheik czy wybrzeży RPA.

30 Dlatego warto zachować ostrożność - śledzić komunikaty i sprawdzać, czy ratownicy chroniący plażę nie informują o pojawieniu się rekinów poprzez wywieszenie stosownej flagi.

31 Magoty gibraltarskie (Macaca sylvanus) są jedną z głównych atrakcji turystycznych Gibraltaru. Trzeba bardzo uważać, bo potrafia ukraść np.telefon czy torebkę.

32 Najbardziej znane i skore do kontaktów z ludźmi jest stado zamieszkujące w Małpiej Kryjówce (ang. The Apes' Den) przy Wrotach Królowej (ang. Queen's Gate). Tu najczęściej małpy zbliżają się do ludzi, a nawet wskakują im na ramiona, co wywołuje bardzo różne reakcje. Przestraszony lub rozgniewany magot może ugryźć lub podrapać człowieka. Częste i bliskie kontakty małp z turystami spowodowały zmianę ich stylu bycia i coraz silniejsze uzależnienie od ludzi. Z tego powodu karmienie magotów na Gibraltarze zostało zakazane i jest obecnie ścigane przez prawo; złamanie zakazu jest karane mandatami w wysokości do 500 funtów gibraltarskich.

33

34

35 Szczególnie uciążliwe dla turystów są pawiany. Zwierzęta te przystosowały się do życia w pobliżu siedlisk ludzkich, które wykorzystują na różne sposoby – np. urządzają sobie „restauracje“ w domowych kuchniach, miejskie fontanny traktują jak baseny. Turyści zwykle z zachwytem i rozbawieniem przyglądają się pawianim zabawom ale zwierzęta te potrafią mocno dać się we znaki. Pawiany zamieszkują leśne i trawiaste tereny Afryki. Dużo jest ich w Afryce Południowej. Znak ostrzegawczy: Uwaga pawiany!

36 Gdy turyści z zainteresowaniem podziwiają piękne nadmorskie widoki i zachwycają się egzotyczną fauną i florą, sprytne pawiany szybko przeczesują zakamarki samochodów z nadzieją, że znajdą w nich coś do jedzenia.

37

38

39

40 W Polsce również można spotkać zwierzęta, których towarzystwo na wakacjach może być uciążliwe. Przykładem mogą być dziki, które w poszukiwaniu pożywienia podchodzą blisko ludzkich osiedli. DZIKI

41 Dają się we znaki zwłaszcza latem w nadmorskich miejscowościach.

42

43 Dziki podchodzą blisko zabudowań, a turyści często spotykają je na trasach swoich wędrówek. Choć nieprowokowane zwierzęta raczej nie atakują ludzi, ale w przypadku takiego spotkania zawsze należy zachować ostrożność.

44 Szczególnie na baczności powinni się mieć kierowcy. Zderzenie z tymi zwierzętami – ze względu na ich masę - może skończyć się tragicznie.

45 oprac. na podstawie WEB - jokoretsinawww.rotfl.com.pl James Last - One Of Us Is Crying(ABBA )


Pobierz ppt "Człowiek dociera niemal wszędzie, zwłaszcza podczas swych urlopowych wojaży po świecie. Często może znaleźć się w środowisku bytowania różnych stworzeń,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google