Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 zwiększona wydolność serca – regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce i poprawia jego wydolność, ponieważ podczas ćwiczeń serce bije szybciej, aby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " zwiększona wydolność serca – regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce i poprawia jego wydolność, ponieważ podczas ćwiczeń serce bije szybciej, aby."— Zapis prezentacji:

1

2  zwiększona wydolność serca – regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce i poprawia jego wydolność, ponieważ podczas ćwiczeń serce bije szybciej, aby zapewnić mięśniom więcej krwi. W rezultacie, kiedy nie ćwiczymy, serce bije wolniej, ale mimo to z każdym uderzeniem jest w stanie przepompować większą ilość krwi;  sprawniejsze oddychanie – podczas ćwiczeń ciało potrzebuje większej dawki tlenu. Płuca pracują wtedy ciężej, aby sprostać dodatkowemu zapotrzebowaniu na tlen. W wyniku tego oddychanie jest łatwiejsze w trakcie ćwiczeń i podczas odpoczynku;  wzmocniony system naczyniowy – tlen i krew są rozprowadzane po całym ciele poprzez system naczyń. Podczas ćwiczeń natleniona krew oczyszcza naczynia ze złogów tłuszczowych. Aktywność fizyczna powoduje również zwiększenie liczby oraz rozmiarów naczyń krwionośnych, przez co podróż krwi staje się łatwiejsza i szybsza. Poprawia się ciśnienie i krążenie krwi;  zwiększona siła i wytrzymałość mięśni – mięśnie są narzędziem naszego ciała, które wykorzystujemy do codziennych prac. Ich siła jest potrzebna do wykonywania niektórych czynności, natomiast wytrzymałość pozwala wykonywać daną pracę przez dłuższy okres czasu. Ćwiczenia fizyczne utrzymują mięśnie w dobrej kondycji;

3  zwiększona gęstość kości – mięśnie są przyczepione do kości. Podczas wykonywania ćwiczeń ruszamy mięśniami, które masują kości. W rezultacie wzrasta i wzmacnia się kościec, a kości pozostają gęste, niełamliwe i zdrowe  większa elastyczność stawów – gimnastyka ma zbawienny wpływ na stawy, ponieważ zwiększają ich ruchliwość oraz zakres ruchów;  lepsze funkcjonowanie jelit – ćwiczenia usprawniają ruchy jelit, czyli tzw. perystaltykę jelit. W trakcie gimnastyki zmienia się wewnętrzne ciśnienie organizmu wskutek większej ilości tlenu. Na jelita przenoszą się ruchy okolicznych mięśni. Niektóre ćwiczenia powodują również wzmocnienie działań grawitacyjnych;  równowaga dla psychiki – podczas ćwiczeń wydzielana jest endorfina, naturalny hormon, który zmniejsza stres oraz daje poczucie zadowolenia. Utrzymuję się on w organizmie od kilku godzin do kilku dni, a po tym czasie musimy wyprodukować go na nowo;  korzyści społeczne - ćwiczenia pozwalają zdobyć pewność siebie. Jesteśmy bardziej otwarci na kontakty z innym ludźmi. Można uprawiać sport w towarzystwie lub w samotności.

4

5  Fat burning – ćwiczenia „spalające tłuszcz“. Ich sekret tkwi w utrzymywaniu tętna na poziomie 120 - 130 uderzeń na minutę. W takt niezbyt szybkiej muzyki wykonuje się bardzo proste, niezbyt męczące ćwiczenia, tworzące nieskomplikowany układ choreograficzny. Trening o umiarkowanej intensywności (bez skoków, wymachów, czy energicznych ruchów).  Low impact aerobik – ćwiczenia, w których bierze udział duża grupa mięśni i w których przynajmniej jedna noga ma cały czas kontakt z podłogą. Są to ćwiczenia o stosunkowo małej intensywności. Tego rodzaju ćwiczenia powstały ze względu na mniejsze ryzyko kontuzji w porównaniu z metodą Hi impact. Ćwiczenia są raczej proste, dostosowane do osób początkujących. Opierają się na tak zwanej pozycji bazowej ciała, czyli lekko ugiętych kolanach i ramionach, wysuniętej do przodu miednicy oraz napiętych mięśniach pośladków i brzucha. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu stawów. Low impact to ćwiczenia idealne dla osób starszych, ociężałych czy nawet kobiet w ciąży.  Step-Step – jest odmianą aerobiku uprawianą z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Jako innowację dla podniesienia intensywności zajęć można wprowadzić lekkie hantle.  TBC (Total Body Condition) – jedna z odmian aerobiku polegająca na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie ukształtować sylwetkę, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.  Aerobic-dance – grupa ćwiczeń gimnastycznych, wykonywanych do muzyki, powstał jako dyscyplina rekreacyjna, stając się z czasem również dyscypliną sportową, w której odbywają się regularnie mistrzostwa świata.

6

7  Marsz  Biegi lekkoatletyczne  Pływanie  Biegi narciarskie  Jazda na rowerze

8  Ruch i ćwiczenia oddziałują na cały nasz organizm. Ponieważ działają dobroczynnie na niemal każdy z naszych układów, a także na wygląd naszej skóry oraz samopoczucie, powinniśmy dbać o to, by w naszym życiu nie zabrakło ruchu i aktywnego wypoczynku. Ćwiczenia doskonale poprawiają wygląd naszej skóry. Dzięki ćwiczeniom następuje wzmożony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co doskonale dotlenia skórę, przez co staje się ona elastyczna i bardziej jędrna. Naszej skóry dotyczy też inny z kolei problem, mający związek ze zbyt wysoką masą ciała. Jest nim cellulit. Jego szczególny rodzaj- cellulit tłuszczowy jest nadmiarem tłuszczu gromadzącego się na zewnętrznej części ud lub pod kolanami. Skóra z cellulitem wygląda mało estetycznie, przypominając pomarańczową skórkę. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm magazynuje znacznie więcej tłuszczu niż go zużywa wtedy komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość nawet do 60 razy w stosunku do naturalnego stanu. Dlatego dla poprawy naszej skóry ważny jest wysiłek fizyczny. Ćwicząc 2-3 razy w tygodniu przez przynajmniej 40 minut, walczymy z niepotrzebną rezerwą tłuszczu. Bieganie poprawia krążenie, ale też samo chodzenie, długie spacery. Za aktywność fizyczną podziękują nam również nasze mięśnie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają masę, długość i elastyczność mięśni, a skurcz i rozkurcz mięśni jaki ma miejsce podczas ćwiczeń, poprawia krążenie krwi. Lepsze ukrwienie mięśni, zaopatruje je w tlen i glikogen. Ćwiczenia usuwają z mięśni produkty przemiany materii i zmęczenia (np. kwas mlekowy). Jesteśmy ponadto bardziej odporni na przemęczenie i szybciej odnawiamy siły. Poruszamy się też szybciej i jesteśmy znacznie bardziej sprawni. Nadto układ mięśniowy działa również na układ kostny, co łagodzi, a nawet likwiduje dolegliwości odkręgosłupowe.

9  Wiele osób zapomina jak ważny jest wpływ aktywności fizycznej na psychikę człowieka. Trening pozytywnie kształtują psychikę i obniżają stres oraz złe samopoczucie. Poza tym ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie się endorfin zwanych inaczej „hormonami szczęścia”. Nie od dziś wiadomo, że gimnastyka rozluźnia, a „dobre zmęczenie” wprowadza nas w dobry nastrój. Lepiej po nich śpimy i mamy więcej energii. Jeśli już o psychice mowa, warto dodać, że sam a myśl o tym, że właśnie kształtujemy swoją nową, smukłą sylwetkę jest dla naszej psychiki niezwykle budujący. Ćwiczenia fizyczne ogromnie wpływają na zdrowie, a więc na motorykę i fizjologię człowieka. Dzięki aktywności fizycznej, poprawiamy funkcjonowanie całego organizmu, wszystkich jego układów. Układu ruchu, układu nerwowego, układu krążenia, a także trawiennego i oddechowego. Każdy z nich potrzebuje wysiłku organizmu i aktywności fizycznej. Na każdy z nich nasz ruch wpływa następująco: układ ruchu – ćwiczenia kształtują powierzchnie stawowe, wpływają na prawidłowe uwapnienie kości, zapewniają elastyczność torebek stawowych i wiązadeł. układ nerwowy - pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, rozwijają pamięć ruchową, poprawiają szybkość i łatwość oddziaływania na bodźce zewnętrzne, niektóre z ćwiczeń usuwają zaburzenia równowagi i koordynacji ruchu. układ trawienny - ćwiczenia poprawiają wydolność narządów leżących w jamie brzusznej i miednicy, poprawiają czynność żołądka, wątroby, jelit i nerek, zapobiegają zaparciom układ krążenia - aktywność fizyczna poprawia wydolność i sprawność układu, poprawia dopływ krwi tętniczej i odpływ krwi żylnej

10  Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że trening może zaszkodzić, zwłaszcza jego nieodpowiednie dobranie, lub zbyt wielki wysiłek jednorazowego ćwiczenia. Dobrze jest ćwiczyć pod okiem specjalisty – trenera, który dopasuje taki wysiłek do stanu naszego zdrowia, kondycji i wieku. Ćwiczenia winny być tez wykonywane regularnie, zamiast „zrywami”za to bardzo długo i intensywnie. Ilość w tym przypadku wcale nie przechodzi w jakość. Chodzenie na siłownię ma wiele plusów. Po pierwsze wykupując karnet stajemy się bardziej systematyczni, w domu nie zawsze potrafimy się zmobilizować. Często wynajdujemy pretekst, by „zapomnieć” o ćwiczeniach. Ćwiczenia wymagają odpowiedniej diety i dostarczania organizmowi większej niż do tej pory porcji wody, która podczas ćwiczeń jest wydalana w postaci potu a wraz z nim szkodliwych toksyn. Pamiętajmy też o odpowiednim przewiewnym i wygodnym stroju do treningu który nie może uciskać skóry i hamować przepływu krwi. Ideałem oczywiście byłoby połączyć kilka rodzajów sportu i uprawiać je na świeżym powietrzu.

11  Dziękujemy za obejrzenie slajdu  Paulina  Oliwia  Patrycja Kl. 1 e


Pobierz ppt " zwiększona wydolność serca – regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce i poprawia jego wydolność, ponieważ podczas ćwiczeń serce bije szybciej, aby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google