Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie"— Zapis prezentacji:

1 Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie
Moda w średniowieczu. Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie

2 Średniowiecze Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Duchowny Rycerski Mieszczański Chłopski Każdy miał inne ubranie.

3 Duchowny Strój duchownego składa się z : Piuska Camauro Tiara Pektorał
Pierścień Sutanna Mucet Rokieta Mantolet

4 Rycerz Strój rycerza składa się z : Napierśnik Rękawice Naramiennik
Trzewiki Hełm Broń sieczna Broń drzewcowa

5 Mieszczan Strój mieszczan składa się z :
Ubierano się kolorowo. Ulubionymi kolorami były czerwony i zielony, ale noszono też szaty błękitne, żółte, ceglaste, różne odcienie brązu i popielatego. Mocne kolory podkreślano dodatkowo widocznymi rękawami, kołnierzem i mankietami białej koszuli.

6 Strój chłopski składa się z :
Chłopi Strój chłopski składa się z : Koszula przepasana paskiem Obcisłe portki Wysokie buty Kaftan lub sukmana z długimi rękawami i charakterystycznym kołnierzem

7 Strój średniowiecznej kobiety
Jedną z ważniejszych ozdób średniowiecznej damy był pas, którym przewiązywano suknię. Wykańczano go ozdobnymi klamrami, sprzączkami i naszywkami z metalu. - W Polsce zdobienia wykonane były jednak z mniej szlachetnych materiałów. Złoto zastępowano mosiądzem, srebro zaś cyną.

8 Strój średniowiecznego
mężczyzny Około połowy stulecia pojawiły się pierwsze krótsze ubiory męskie najpierw u paziów i młodych dworzan. Krótkie tuniki były obciśnięte pasem nisko na biodrach, miały rękawy sięgające tylko do łokcia i zakończone wąskim pasem tkaniny lub futra. Nogawice u trubadurów i innych piewców miłości w drugiej połowie XIV były coraz bardziej opięte i eksponowały męski wigor. 

9 Bielizna Męska

10 Bielizna Damska Średniowieczna bielizna miała za zadanie izolować zarówno ciało od ubrań wierzchnich (wełnianych). Bielizna była jedynym elementem stroju, który był prany regularnie. Zazwyczaj robiono ją z lnu, dla bogatszych użytkowników z jedwabiu, a w późnym okresie średniowiecza również z bawełny. Jest podstawowym i nieodłącznym elementem średniowiecznego ubioru .

11 Damskie nakrycie głowy

12 Męskie nakrycie głowy Nakrycia głowy są niezbędnym elementem ubioru. Podobnie jak ubiory wierzchnie mówiły one o statusie społecznym jak i o stanie cywilnym w przypadku kobiet. W malarstwie średniowiecznym prawie nie spotykamy przedstawień postaci bez nakryć głowy. Średniowieczne nakrycia głowy obejmują: czapki, kapelusze, czepki, kaptury, chustki i inne.

13 Odzież damska spodnia

14 Odzież męska spodnia Ubrania spodnie stanowiły wraz z bielizną podstawę ubioru. Noszone były przez wszystkich a jedyne różnice w ich wyglądzie polegały na jakości kroju i materiału zależnej od statusu osoby noszącej. Były raczej praktyczne i wygodne ponieważ służyły głównie do poruszania się po domu i w czasie pracy. Średniowieczne męskie ubiory spodnie obejmowały nogawice (lub w późniejszym okresie spodnie), dublet (joupla) a w przypadku kobiet suknie spodnie.

15 Odzież męska wierzchnia

16 Odzież damska wierzchnia
Ubiory wierzchnie stanowiły trzecią i najbardziej widoczną warstwę stroju. Ubiory te pełniły funkcje ochronne oraz reprezentacyjne (świadczyły one o statusie społecznym właściciela). Ubiory bardzo długie, luźne z bardzo obszernymi rękawami były używane głównie przez przedstawicieli wyższych warstw. Charakterystyczna dla ubiorów wierzchnich jest duża liczba form w jakich występowały. Wśród ubiorów wierzchnich możemy spotkać: surcote (XIII, XIV wiek), cotehardie, houppelande, robe, płaszcz oraz inne odmiany powyższych form, które trudno zakwalifikować do którejkolwiek z powyższych kategorii.

17 Rękawice Para wełnianych rękawic wykonanych techniką - naibinding.
Trójpalczaste rękawice używane przez niższe i średnie warstwy społeczne głównie do pracy. Wełniane rękawice z podszewką świetnie się nadają na chłodne jesienno-zimowe dni.

18 Torby i skarpety W średniowieczu pielgrzymowanie było zjawiskiem niezwykle popularnym - odbywano pielgrzymki zarówno do nieodległych miejsc kultu jak i dalekich krain. Obok tykwy i kija kolejnym charakterystycznym przedmiotem pielgrzyma była torba przewieszona przez ramię. Para wełnianych skarpet wykonanych techniką – naibinding.

19 Paski Pas zszyty z kilku warstw tkaniny, w którym znajduje się dziurek do wiązania nogawic oraz zapięcia się w pasie. 

20 B u t y Buty - Wykonane powinny być z grubej (ok. 2mm) skóry, ze skórzanymi podeszwami. Ogólnie w interesującym nas okresie używano obuwia do kostek bądź 1/3 łydki, rzadko spotykało się dłuższe egzemplarze. Przód buta, tzw. nosek jest spiczasty (trójkątny).

21 Moda w średniowieczu oczami naszych kolegów i koleżanek.
Prace uczniów z naszej szkoły. Moda w średniowieczu oczami naszych kolegów i koleżanek.

22 Daria Sułowska Strój damski

23 Strój damski Strój męski
Julia Radzięta Strój damski Strój męski

24 Strój damski Strój męski
Patrycja Daniec Strój damski Strój męski

25 Strój damski Strój męski
Zuzanna Surga Strój damski Strój męski

26 Mariola Twardosz Strój damski Strój męski

27 Adrian Miśkowicz Strój damski

28 Eliza Majcher Strój damski

29 Emilia Guzik Strój damski

30 Kacper Klimaszewski Strój męski

31 Paulina Czyż Strój damski

32 Karolina Sroka Strój damski

33 Kinga Łapczyńska Strój damski

34 Kinga Tynka Strój damski

35 Klara Wnęk Strój damski

36 Sławomir Gicala Strój damski

37 Maciej Ostrowski Strój męski

38 Patrycja Marcinkiewiecz
Strój damski

39 Maciej Surma Strój damski

40 PRZYGOTOWAŁY Wiktoria Kocyk Sara Majcher Uczennice kl. 5b
PSP nr.7 w Bochni Bibliografia:


Pobierz ppt "Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google