Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie. Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie. Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na."— Zapis prezentacji:

1 Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie

2 Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Duchowny Duchowny Rycerski Rycerski Mieszczański Mieszczański Chłopski Chłopski  Każdy miał inne ubranie.

3 Strój duchownego składa się z : Strój duchownego składa się z : o Piuska o Camauro o Tiara o Pektorał o Pierścień o Sutanna o Mucet o Rokieta o Mantolet

4 Strój rycerza składa się z : Strój rycerza składa się z : o Napierśnik o Rękawice o Naramiennik o Trzewiki o Hełm o Broń sieczna o Broń drzewcowa

5 Strój mieszczan składa się z : Strój mieszczan składa się z : o Ubierano się kolorowo. Ulubionymi kolorami były czerwony i zielony, ale noszono też szaty błękitne, żółte, ceglaste, różne odcienie brązu i popielatego. Mocne kolory podkreślano dodatkowo widocznymi rękawami, kołnierzem i mankietami białej koszuli.

6 Strój chłopski składa się z : Strój chłopski składa się z : o Koszula przepasana paskiem o Obcisłe portki o Wysokie buty o Kaftan lub sukmana z długimi rękawami i charakterystycznym kołnierzem

7  Jedną z ważniejszych ozdób średniowiecznej damy był pas, którym przewiązywano suknię. Wykańczano go ozdobnymi klamrami, sprzączkami i naszywkami z metalu. - W Polsce zdobienia wykonane były jednak z mniej szlachetnych materiałów. Złoto zastępowano mosiądzem, srebro zaś cyną.

8  Około połowy stulecia pojawiły się pierwsze krótsze ubiory męskie najpierw u paziów i młodych dworzan. Krótkie tuniki były obciśnięte pasem nisko na biodrach, miały rękawy sięgające tylko do łokcia i zakończone wąskim pasem tkaniny lub futra. Nogawice u trubadurów i innych piewców miłości w drugiej połowie XIV były coraz bardziej opięte i eksponowały męski wigor.  Około połowy stulecia pojawiły się pierwsze krótsze ubiory męskie najpierw u paziów i młodych dworzan. Krótkie tuniki były obciśnięte pasem nisko na biodrach, miały rękawy sięgające tylko do łokcia i zakończone wąskim pasem tkaniny lub futra. Nogawice u trubadurów i innych piewców miłości w drugiej połowie XIV były coraz bardziej opięte i eksponowały męski wigor.

9

10  Średniowieczna bielizna miała za zadanie izolować zarówno ciało od ubrań wierzchnich (wełnianych). Średniowieczna bielizna Średniowieczna bielizna Bielizna była jedynym elementem stroju, który był prany regularnie. Zazwyczaj robiono ją z lnu, dla bogatszych użytkowników z jedwabiu, a w późnym okresie średniowiecza również z bawełny. Jest podstawowym i nieodłącznym elementem średniowiecznego ubioru. Bielizna była jedynym elementem stroju, który był prany regularnie. Zazwyczaj robiono ją z lnu, dla bogatszych użytkowników z jedwabiu, a w późnym okresie średniowiecza również z bawełny. Jest podstawowym i nieodłącznym elementem średniowiecznego ubioru.

11

12  Nakrycia głowy są niezbędnym elementem ubioru. Podobnie jak ubiory wierzchnie mówiły one o statusie społecznym jak i o stanie cywilnym w przypadku kobiet. W malarstwie średniowiecznym prawie nie spotykamy przedstawień postaci bez nakryć głowy. Średniowieczne nakrycia głowy obejmują: czapki, kapelusze, czepki, kaptury, chustki i inne.

13

14  Ubrania spodnie stanowiły wraz z bielizną podstawę ubioru. Noszone były przez wszystkich a jedyne różnice w ich wyglądzie polegały na jakości kroju i materiału zależnej od statusu osoby noszącej. Były raczej praktyczne i wygodne ponieważ służyły głównie do poruszania się po domu i w czasie pracy. Średniowieczne męskie ubiory spodnie obejmowały nogawice (lub w późniejszym okresie spodnie), dublet (joupla) a w przypadku kobiet suknie spodnie.

15

16  Ubiory wierzchnie stanowiły trzecią i najbardziej widoczną warstwę stroju. Ubiory te pełniły funkcje ochronne oraz reprezentacyjne (świadczyły one o statusie społecznym właściciela). Ubiory bardzo długie, luźne z bardzo obszernymi rękawami były używane głównie przez przedstawicieli wyższych warstw. Charakterystyczna dla ubiorów wierzchnich jest duża liczba form w jakich występowały. Wśród ubiorów wierzchnich możemy spotkać: surcote (XIII, XIV wiek), cotehardie, houppelande, robe, płaszcz oraz inne odmiany powyższych form, które trudno zakwalifikować do którejkolwiek z powyższych kategorii.

17  Trójpalczaste rękawice używane przez niższe i średnie warstwy społeczne głównie do pracy. Wełniane rękawice z podszewką świetnie się nadają na chłodne jesienno-zimowe dni.  Para wełnianych rękawic wykonanych techniką - naibinding.

18  W średniowieczu pielgrzymowanie było zjawiskiem niezwykle popularnym - odbywano pielgrzymki zarówno do nieodległych miejsc kultu jak i dalekich krain. Obok tykwy i kija kolejnym charakterystycznym przedmiotem pielgrzyma była torba przewieszona przez ramię.  Para wełnianych skarpet wykonanych techniką – naibinding.

19  Pas zszyty z kilku warstw tkaniny, w którym znajduje się 30-38 dziurek do wiązania nogawic oraz zapięcia się w pasie.  Pas zszyty z kilku warstw tkaniny, w którym znajduje się 30-38 dziurek do wiązania nogawic oraz zapięcia się w pasie.

20  Buty - Wykonane powinny być z grubej (ok. 2mm) skóry, ze skórzanymi podeszwami. Ogólnie w interesującym nas okresie używano obuwia do kostek bądź 1/3 łydki, rzadko spotykało się dłuższe egzemplarze. Przód buta, tzw. nosek jest spiczasty (trójkątny).

21 Moda w średniowieczu oczami naszych kolegów i koleżanek.

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40 Wiktoria Kocyk Wiktoria Kocyk Sara Majcher Sara Majcher Uczennice kl. 5b Uczennice kl. 5b PSP nr.7 w Bochni PSP nr.7 w BochniBibliografia: http://faith.pl/~lkielbowicz/rycerstwo-artykuly-stroj.htm www.chantberry.com/toszek_06.html www.portretkobietywsredniowieczu.blogspot.com www.medieval-market.biz/pl


Pobierz ppt "Stroje średniowieczne: - Damskie - Męskie. Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na stany : Społeczeństwo polskie w XIV wieku dzieliło się na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google