Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 RYŚ łac.(Lynx lynx) -Gatunek z rodziny kotowatych. Zamieszkuje lasy Europy i Azji. W Polsce występuje w Karpatach i w północno – wschodniej części kraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " RYŚ łac.(Lynx lynx) -Gatunek z rodziny kotowatych. Zamieszkuje lasy Europy i Azji. W Polsce występuje w Karpatach i w północno – wschodniej części kraju."— Zapis prezentacji:

1

2  RYŚ łac.(Lynx lynx) -Gatunek z rodziny kotowatych. Zamieszkuje lasy Europy i Azji. W Polsce występuje w Karpatach i w północno – wschodniej części kraju. Długość ciała od 80 – 135 cm. Ogon mierzy od 13 – 22 cm. Wysokość w kłębie ok. 75 cm. Sierść gęsta, brązowoszara, czarno cętkowana( odmiana nizinna nie ma plam). Brzuch bokobrody białe. Uszy zakończone pędzelkami włosów. Poluje głównie nocą także na większe ssaki. Gniazda w norach,rozpadlinach lub w jamach. W Polsce pod ochroną gatunkową. źródło - Nowa Encyklopedia PWN 2004 r.

3 www.cdp.net

4 www.mmwroclaw.plwww.mmwroclaw.pl foto:Zoo Wrocław

5 Grafika://www.wprost.pl fot. PAP/ Maciej Kulczyński

6 Grafika://www.ekologia.pl Fot. Bernard Landgraf, CC/Wikipedia

7 www.ekologia.plwww.ekologia.pl foto: Hartmut Jungius / WWF-Canon

8

9 Nie po to natura dała nam - ludziom rysie, żebyśmy je zabijali. Każdy człowiek chce żyć jak najdłużej, rysie tak samo. Więc chrońmy te dzikie koty.

10 W warunkach naturalnych wrogami rysia są wilki oraz lamparty; dla młodych niebezpieczne są też orły i puchaczeJednakże badanie przeprowadzone w Szwecji i Polsce stwierdziły że wilk i ryś żyją w pokojowej egzystencji i przypadki walk pomiędzy nimi należą do niezmiernie rzadkich. Zagrożeniem dla niego jest człowiek i jego działalność oraz osłabienie spowodowane występowaniem licznych pasożytów (tasiemce, nicienie, glisty i włosień kręty) i chorób (wścieklizna i parwowiroza). Do głównych zagrożeń spowodowanych działalnością człowieka zaliczany jest niski stopień lesistości, kłusownictwo oraz zabijanie przez środki lokomocji.lampartyorłypuchaczeczłowiektasiemcenicienieglistywłosień krętywściekliznaparwowiroza Od 1995. ryś jest objęty ochroną gatunkową i jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.ochroną gatunkowąPolskiej Czerwonej Księgi Zwierząt W Polsce w przywrócenie populacji tych drapieżników w lasach mazurskich zaangażowany jest polski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Dzięki jej staraniom para rysi została wypuszczona na wolność w Puszczy Piskiej [WWFPuszczy Piskiej [ źródło – wikipedia.pl Zagrożenie i ochrona

11 Jeszcze 25 lat temu lasy mazurskie były domem rysia, jednak działania ludzi - głównie nadmierny odstrzał i kłusownictwo - doprowadziły do wyginięcia tych zwierząt w drugiej połowie lat 80. WWF Polska we współpracy z Lasami Państwowymi pomaga wrócić rysiom do Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich na Warmii i Mazurach. Sprowadza do mazurskich lasów dziko żyjące rysie z Estonii. Taka metoda nazywana jest metodą „born to be free”, jej autorem jest dr Andrzej Krzywiński. Dzięki niej rysie urodzone w niewoli już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności. źródło : //www.moje mazury.pl Jak ludzie mogą przyczynić się do ochrony rysi ? Przygarnianie rysi to nie jest pomoc. Uzależniamy je od nas. www.plamkamazurka.blox.plwww.plamkamazurka.blox.pl foto: A. Szaraniec

12 Dziękujemy za uwagę. Na zakończenie: Ratujmy rysie, te drapieżne pysie! Nasi poszukiwacze wiadomości : Kapitan : Jakub Sukiennik Zastępczyni kapitana : Wiktoria Borys Reszta ekipy: Jakub Borys i Magdalena Hazuka. Zespół numer 1. Dzieci z klasy 3c


Pobierz ppt " RYŚ łac.(Lynx lynx) -Gatunek z rodziny kotowatych. Zamieszkuje lasy Europy i Azji. W Polsce występuje w Karpatach i w północno – wschodniej części kraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google