Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie kradnij i nie daj się okraść!. Naszym zadaniem było… opracować: - Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie kradnij i nie daj się okraść!. Naszym zadaniem było… opracować: - Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć,"— Zapis prezentacji:

1 Nie kradnij i nie daj się okraść!

2 Naszym zadaniem było… opracować: - Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? - Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? - Jak podawać autorów i źródła? - Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? - Jak zadbać o własne prawa? - Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? - Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?

3 Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? 1)Na wiarygodnych stronach internetowych 1)Na wiarygodnych stronach internetowych 2)Na stronach encyklopedii 2)Na stronach encyklopedii

4 Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? Jeśli program jest freeware możemy go bez obaw zgodnie z prawem ściągać, kopiować rozpowszechniać. Jeśli program/film/zdjęcie jest chronione prawami autorskimi nie mamy prawa tego kopiować ani rozpowszechniać. Muzykę możemy ściągnąć na okres max 24 godzin. Potem trzeba zgodnie z prawem usunąć!

5 Jak podawać autorów i źródła? Jeśli używamy cudzych cytatów lub słów musimy podać autora i źródło. Najczęściej bierze się je w cudzysłów i podaje stronę internetową z której się to wzięło. Inaczej wygląda sprawa publikacji materiałów na stronie internetowej komercyjnego serwisu. Wtedy należy najpierw zapytać autora o zgodę na publikację. Jeśli autor wyrazi zgodę, od niego zależy również czy z materiału skorzystać będzie można nieodpłatnie.

6 Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Prawa autorskie nakładają na nas pewne ograniczenia dotyczące korzystania z materiałów. Krótko mówiąc, jeśli korzystamy z plików w Internecie nie popełniamy przestępstwa, popełniamy je wtedy gdy udostępniamy je innym bez zgody autora.

7 Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Należy zastrzec własne prawa autorskie poprzez podpisanie własnej pracy, podanie jej tytułu. Na zdjęciach możemy także umieścić znak wodny. Przykład znaku wodnego

8 Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji? Udostępnienie twórczości na wolnych licencjach oznacza, że każdy ma prawo ją wykorzystywać, poprawiać, dostosowywać, powielać, rozprowadzać za darmo lub za opłatą, oraz upowszechniać swoje udoskonalenia aby mogła z nich korzystać cała społeczność. Udostępnienie twórczości na wolnych licencjach oznacza, że każdy ma prawo ją wykorzystywać, poprawiać, dostosowywać, powielać, rozprowadzać za darmo lub za opłatą, oraz upowszechniać swoje udoskonalenia aby mogła z nich korzystać cała społeczność. Przykładem może być system operacyjny Linux, którego niektóre wersje są udostępnione na zasadzie wolnej licencji. Dzięki temu powstaje wiele wersji jednego programu.

9 Dziękujemy za uwagę ! Wykonali: Michał Ziemichód Katarzyna Kubera Kalina Palczewska Michał Burzyński P.S Prezentacja z wolną licencją ! „Róbta co chceta”


Pobierz ppt "Nie kradnij i nie daj się okraść!. Naszym zadaniem było… opracować: - Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google