Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ul. Środkowa 20, Chojne, 98-200 Sieradz https://www.facebook.com/profile.php?id=100006505403109 Przewodnicząca Koła – Aneta Gzik, tel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ul. Środkowa 20, Chojne, 98-200 Sieradz https://www.facebook.com/profile.php?id=100006505403109 Przewodnicząca Koła – Aneta Gzik, tel."— Zapis prezentacji:

1 ul. Środkowa 20, Chojne, 98-200 Sieradz https://www.facebook.com/profile.php?id=100006505403109 kgwchojne@gmail.com Przewodnicząca Koła – Aneta Gzik, tel. 664 167 509

2 CHOJNE Jedyna taka wieś na świecie

3 Kilka słów o naszej wsi: Chojne (dawniej: Choyne) wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Sieradz, ma ponad 900 mieszkańców, ale stale mamy dodatni przyrost naturalny Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1433, kiedy to wieś Chojne dostał od króla Władysława Jagiełły rycerz Mszczuj z Barczewa, podkomorzy sieradzki, który podpisał pokój z Krzyżakami w 1436 r. Źródło: mapa.targeo.pl Źródło: wikipedia.pl

4 Chojne jest usytuowane w odległości ok. 10 km na południe od Sieradza. Jest wsią nadwarciańską, położoną w pradolinie rzeki Warty, na lewym jej brzegu. Ma kształt wielodrożnicy, czyli występuje tu siatka sąsiadujących ze sobą ulic. Źródło: http://maps.geoportal.gov.pl

5 W ielowiekowe zabytki w Chojnem Zespół dworski wybudowany przez Stanisława Zapolskiego w XVII w.

6 Ponad 400. letnia parafia Kościół p.w. Św. Anny

7 Lotnisko w Chojnem Nie każda wieś w Polsce może się pochwalić, że ma lotnisko – a Chojne lotnisko ma Oficjalnie jest to lotnisko cywilne, wielofunkcyjne, wysokość n.p.m. 133 m, długość pasa 550 m a szerokość 45 m.

8 Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w 1983 r. z okazji 25-lecia istnienia KGW powstał Zespół Obrzędowy, który cały czas istnieje i odnosi wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.

9 Koło Gospodyń Wiejskich Chojne powstało 5 czerwca 1958 r., jako efekt dotychczasowej współpracy mieszkanek wsi. Kobiety od zawsze łączyły się i aktywnie działały na rzecz wsi Chojne, szczególnie po II wojnie światowej. Pierwszą przewodnicząca była Józefa Dutkowska.

10 KGW Chojne czynnie brało udział w odbudowie wsi, m.in. przy budowie strażnicy i rozbudowie Szkoły Podstawowej, a także prowadziło zbiórkę na rzecz budowy Szpitala Pomnika Matki-Polki w Łodzi. W ramach działalności organizowano także „wczasy pod gruszą”, głównie dla mieszkańców Łodzi, którzy do dnia dzisiejszego przyjeżdżają chętnie do Chojnego! KGW Chojne również zawsze dbało i dba o seniorów.

11 KGW Chojne od początku działalności brało udział w różnorodnych konkursach, głównie związanych z folklorem Ziemi Sieradzkiej, m.in. darcie pierza czy Sobótki, co owocowało licznymi nagrodami i publikacjami w radiu i TV.

12 Koło realizowało również niezwykle przydatne kursy: kroju i szycia, gotowania, pieczenia, żywienia rodziny, potraw z ryb oraz rolniczy.

13 K R O N I K I Kroniki Koła Gospodyń Wiejskich Chojne są już dwie. Pierwsza została założona w 1983 r., w 25. rocznicę powstania Koła. Prowadziła ją przez wiele lat Apolonia Jasiewicz – ostatni wpis został dokonany w dniu 18 września 1988 r. Wówczas zabrakło miejsca na wpisy i archiwizację zdjęć oraz wycinków prasowych w pierwszej kronice. Niestety, ze względu na brak aktywności KGW przez dłuższy czas kronika nie była w ogóle prowadzona.

14 K R O N I K I Pierwsza kronika – prowadzona w latach 1983 - 1988 K R O N I K I Pierwsza kronika – prowadzona w latach 1983 - 1988

15 K R O N I K I pierwsza kronika – pierwszy i ostatni wpis

16 K R O N I K I pierwsza kronika – najciekawszy wpis Wybory do Sejmu, 13 października 1985 r. Wszystkie członkinie KGW Chojne wraz z Zespołem Obrzędowym w strojach ludowych oraz strażakami i dołączającymi mieszkańcami wsi wspólnie udali się do urny wyborczej. Ciekawostką jest, że „Panna Młoda” z pokazu obrzędowego wesela faktycznie była panną młodą dzień wcześniej

17 K R O N I K I Druga kronika została założona w 2009 r.

18 K R O N I K I druga kronika – pierwszy i ostatni wpis

19 K R O N I K I druga kronika – najciekawszy wpis luty 2013 CHOJEŃSKI PIRZOK, PIRZOCHA – czyli darcie pierza Udowadniamy, ze zanikające zwyczaje, jak darcie pierza chcemy nadal kultywować i przekazywać młodym pokoleniom, bo to nasze wspólne dziedzictwo. A przy okazji oczywiście wspaniała integracja i mnóstwo radości

20 K R O N I K I Drugą kronikę prowadzi bardzo rzetelnie Irena Pierzakowska.

21 Działalność KGW Chojne została kilka lat temu reaktywowana, a od 2013 roku bardzo silnie zaktywizowana przez nowy Zarząd. Czynnie uczestniczymy w życiu wsi, organizując i współorganizując wiele wydarzeń.

22 Aktualnie KGW Chojne liczy 32 osoby i nasz krąg stale się powiększa. Członkinie to mieszkanki sołectwa Chojne, w różnym wieku (od 23 lat do 85 lat), w większości posiadające wykształcenie średnie i wyższe, o różnych zawodach i kompetencjach.

23 Taka ilość różnorodnych talentów pozwala na precyzyjny podział obowiązków i zadań w KGW, co sprzyja dynamicznemu rozwojowi oraz realizacji coraz to ciekawszych pomysłów odpowiadających potrzebom mieszkańców sołectwa.

24 Jesteśmy dumne z organizowanych przez nas imprez: Zabawy karnawałowe dla dzieci i młodzieży

25 Piknik Rodzinny

26 Sobótki

27 Święto Pieczonego Ziemniaka

28 Wieczór Arabski

29 Wieczór Hawajski

30 Wieczory Wigilijne

31 Dzień Kobiet

32 Wspólne ogniska i wycieczki, a także szkolenia.

33 Na spotkaniach zajmujemy się tworzeniem rękodzieła: haft, quiling, wiklina papierowa, decoupage, szydełkowanie, filcowanie, malowanie na drewnie.

34 Dbamy także o rozwój fizyczny – wspólnie uprawiamy nordic walking oraz jogging. Korzystamy także z wszelkich możliwości, jak np. wyjazdy do Term w Uniejowie.

35 Od początku istnienia KGW współpracuje z Urzędem Gminy Sieradz, na terenie której leży Chojne. Wielokrotnie KGW Chojne reprezentowało Gminę podczas jarmarków, turniejów i konkursów.

36 Od lat mamy bardzo dobre relacje z naszym OSP, pomagamy im przy ich działaniach, a oni nam – to bardzo szczera przyjaźń!

37 Z prawdziwą przyjemnością wspieramy wszelkie działania naszej Szkoły Podstawowej.

38 Nasze KGW również wielokrotnie reprezentowało Powiat Sieradzki na różnorodnych imprezach, pokazach i prezentacjach.

39 Otrzymałyśmy wiele nagród i dyplomów, m.in. „Tygiel Smaków”, „Tradycyjna Potrawa Regionalna”, „Lokalne Produkty Regionu”, „Smaki, które pamiętam z dzieciństwa” oraz wiele innych, również indywidualnych dla członkiń KGW.

40 Mamy wiele planów na najbliższą oraz dalszą przyszłość. Oto niektóre z nich: Rodzinny Turniej Sportowo-Rekreacyjny - impreza dla wszystkich mieszkańców wsi Chojne zakończona festynem i degustacją zdrowych potraw; „Odkrywamy w sobie talenty” - organizacja warsztatów fotograficznych, plastycznych, teatralnych i tanecznych dla dzieci i młodzieży ze wsi Chojne (ferie zimowe), zakończone wspólną zabawą karnawałową; Organizacja kursu tańca dla mieszkańców wsi Chojne - integracja zakończona wspólną zabawą.; „Żyjemy zdrowo na sportowo” - zajęcia sportowe, rekreacja dla młodzieży i dorosłych realizowane w sali gimnastycznej: tenis stołowy, badminton, zajęcia zumby; Organizacja imprezy kulturalnej „Kalejdoskop Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Sieradz” – turniej skierowany do KGW z terenu Gminy Sieradz; Gminne Święto Chleba – poprawa jakości życia poprzez organizację Dożynek Gminnych Gminy Sieradz jako formę aktywizacji mieszkańców Gminy Sieradz.

41


Pobierz ppt "Ul. Środkowa 20, Chojne, 98-200 Sieradz https://www.facebook.com/profile.php?id=100006505403109 Przewodnicząca Koła – Aneta Gzik, tel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google