Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak rozwijać PS po zakończeniu finansowania ze środków projektowych? OWES subregion centralno-zachodni Tadeusz Durczok 2016-04-12.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak rozwijać PS po zakończeniu finansowania ze środków projektowych? OWES subregion centralno-zachodni Tadeusz Durczok 2016-04-12."— Zapis prezentacji:

1 Jak rozwijać PS po zakończeniu finansowania ze środków projektowych? OWES subregion centralno-zachodni Tadeusz Durczok 2016-04-12

2 Za wszystkie opinie zawarte w niniejszej prezentacji odpowiada wyłącznie jej autor i jako takie nie są one oficjalnym stanowiskiem ROPS, IZ RPO, MR ani nawet wszystkich pracowników SWR.

3 Na początek kilka założeń

4 Aby ekonomia społeczna lub/i PS miały sens, to powinny (rezultat) prowadzić do pozytywnych zmian w życiu osób (beneficjentów działań) Pozytywnych zmian nie da się osiągnąć, oferując im krótkotrwałe, niestabilne przychody, często poniżej dotychczasowych.

5 Za działalność i rozwój PS/PES odpowiada jego zarząd. Doradcy OWES mogą tylko wspierać PS/PES, ale nie powinni przejmować odpowiedzialności za działania jego zarządu. Wspieranie rozwoju PS/PES nie zawsze jest możliwe/sensowne, więc doradcy OWES powinni analizować zasadność alokacji środków/czasu na wspieranie konkretnego podmiotu.

6 W dalszym ciągu skupię się na PS

7 Kiedy PS ma szansę na rozwój? Tylko wtedy, gdy jest w stanie wygenerować nadwyżkę przychodów nad kosztami. Czyli: ma usługę/produkt do sprzedania (jest w stanie zaoferować klientom coś przydatnego / wartość / jakość) potrafi z ofertą dotrzeć do klientów robi to w miarę stabilnie (klienci mają gdzie wracać i mogą go polecać innym) czyli jest dobrze zarządzany

8 Innymi słowy OWES nie powinien wspierać tworzenia PS „specjalnej troski” - podmiotów: - bez przedsiębiorcy społecznego lub managera, - z niedopracowanym modelem biznesowym (biznes planem), - bez wystarczającego kapitału na starcie i bez zapewnienia płynności finansowej w pierwszych miesiącach działania.

9 Jak wspierać PS prowadzący działalność gospodarczą? Przede wszystkim … w tych obszarach, gdzie sam PS zgłasza zapotrzebowanie pomagając rozwiązywać bieżące problemy, powstające w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej pomagając skutecznie, a nie snując opowieści o klauzulach społecznych czy demokratycznym zarządzaniu

10 Problemy/rozwiązania systemowe Planowanie projektów z dużym wyprzedzeniem Brak elastyczności w projektach EFS Mała ilość doradców biznesowych w OWES Brak uczenia się systemu MR/IZ/OWES Vouchery? Wybór doradców/OWES przez PS? Rezygnacja z monopolu OWES?

11 Co mogą (dzisiaj) zrobić OWES-y? Skupić się na wsparciu rozwiązywania problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej, zgłaszanych przez PS Nastawić się na osiąganie mierzalnych rezultatów udzielanego wsparcia Poszerzyć ofertę usług (w tym odpłatnych) Zatrudnić (elastycznie) ludzi z biznesu „Senior consultant” Nawiązać współpracę z IOB i innymi OWES Szkolić doradców i zarządy PS

12 Zasadne wydaje się także Wspieranie wzajemnego uczenia się PS – sieciowanie w celu wymiany doświadczeń (wspólne działanie OWES-ów?) Oddolna koordynacja działań OWES, w tym dla tworzenia franczyzowych PS Oddolnie organizowana wymiana doświadczeń pracowników OWES Intensyfikacja współpracy z biznesem, a nie z JST Preferowanie montaży finansowych, w tym leasingu i finansowania zwrotnego zamiast oparcia wyłącznie o dotacje

13 Poszukiwanie długookresowych źródeł finansowania PS nie ma większego sensu (przynajmniej moim zdaniem)

14 Znaczy to bowiem, że poszukujemy kogoś, kto długookresowo będzie dokładał do działalności gospodarczej innych ludzi (mimo wszystko życzę powodzenia)

15 Wydaje mi się jednak, że ma sens korzystanie z istniejących długookresowych źródeł finansowania PS. Są to przede wszystkim:

16 Rynek To źródło finansowania jest dostępne dla wszystkich PS, aczkolwiek wymaga nakładu wiedzy, wysiłku i środków finansowych.

17 Podobne uwagi można sformułować dla innych długoterminowych źródeł finansowania PS, jak np.: finansowanie zwrotne crowdfunding PFRON

18 UWAGA. Długoterminowymi źródłami finansowania PS nie są: dotacje, w szczególności unijnych, oraz innych loterii, zbiórki, bo moim zdaniem nie powinny służyć finansowaniu działalności gospodarczej, JST, bo to nie ich rola, Darowizny, spadkówi, 1% i CSR Takie podejście to grant economy, nie social economy

19 Przy okazji – przykłady franczyz (społecznych)

20

21

22

23

24 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Jak rozwijać PS po zakończeniu finansowania ze środków projektowych? OWES subregion centralno-zachodni Tadeusz Durczok 2016-04-12."

Podobne prezentacje


Reklamy Google