Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze święta w roku: Boże Narodzenie. Ubieranie Choinki Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze święta w roku: Boże Narodzenie. Ubieranie Choinki Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne,"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze święta w roku: Boże Narodzenie

2 Ubieranie Choinki Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

3 Mikołaj z Miry - Święty Mikołaj Cudotwórca, (ur. ok. 270 w Patarze, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Jeden z najbardziej czczonych prawosławnych świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki. Mikołaj z Miry - Święty Mikołaj Cudotwórca, (ur. ok. 270 w Patarze, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Jeden z najbardziej czczonych prawosławnych świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki.Mikołaj

4 Dar to inaczej prezent - podarunek wręczany drugiej osobie przy różnych okazjach. Zwykle jest wręczany z okazji: Dar to inaczej prezent - podarunek wręczany drugiej osobie przy różnych okazjach. Zwykle jest wręczany z okazji: urodzin urodzin urodzin imienin imienin imienin Bożego Narodzenia Bożego Narodzenia Bożego Narodzenia Bożego Narodzenia walentynek walentynek walentynek ślubu ślubu ślubu Prezenty

5 Pierwsza Gwiazdka Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda.

6 Wigilia Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba. Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. wigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba. Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. wigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.

7 Pasterka Pasterka, msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. Pasterka, msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

8 Adwent Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

9 Kolędy Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. O gwiazdo betlejemska : O gwiazdo betlejemska : O gwiazdo Betlejemska, zaświeć na niebie mym. Tak szukam Cię wśród nocy, tęsknię za światłem Twym. Zaprowadź do stajenki, Leży tam Boży Syn, Bóg – Człowiek z Panny świętej,dany na okup win. O gwiazdo Betlejemska, zaświeć na niebie mym. Tak szukam Cię wśród nocy, tęsknię za światłem Twym. Zaprowadź do stajenki, Leży tam Boży Syn, Bóg – Człowiek z Panny świętej,dany na okup win.

10 Dziękuję za uwagę : Natalia Tomasik Informacje i obrazki: www.wikipedia.pl / www.gify.lig.pl Informacje i obrazki: www.wikipedia.pl / www.gify.lig.pl www.wikipedia.pl www.gify.lig.pl www.wikipedia.pl www.gify.lig.pl


Pobierz ppt "Najpiękniejsze święta w roku: Boże Narodzenie. Ubieranie Choinki Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google