Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stary Ratusz w Olsztynie. Cześć! Mam na imię Nina, a to mój brat Maria. Chcielibyśmy Wam razem opowiedzieć o Starym Ratuszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stary Ratusz w Olsztynie. Cześć! Mam na imię Nina, a to mój brat Maria. Chcielibyśmy Wam razem opowiedzieć o Starym Ratuszu."— Zapis prezentacji:

1 Stary Ratusz w Olsztynie

2 Cześć! Mam na imię Nina, a to mój brat Maria. Chcielibyśmy Wam razem opowiedzieć o Starym Ratuszu.

3 DAWNIEJ DZIŚ Czy widzicie jakieś różnice pomiędzy tymi zdjęciami?

4 Na początku w Starym Ratuszu mieścił się urząd miasta, w którym ustalano bardzo ważne decyzje dla Olsztyna. Pracował tam między innymi burmistrz Olsztyna i rada. Czy wiecie, że… … Olsztyn założył Jan z Łajs (pierwszy burmistrz Olsztyna). Mieszkał w kamienicy nr 11, która znajduje się na Starym Mieście, a kiedyś była nazywana Domem Burmistrza.

5 W Starym Ratuszu kiedyś W Starym Ratuszu teraz Urząd miasta, sąd i urząd stanu cywilnego, szkoła zawodowa, biblioteka, księgarnia, przychodnia. Służył również do celów handlowych. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Sukertowej - Biedrawiny Galeria Kawiarnia

6 „OŚLE GRZBIETY” ostre zakończenia portali „Ośle grzbiety” zostały odkryte dopiero w XXI w. po zerwaniu tynku z budowli. Dlaczego nazywamy je „oślimi grzbietami”?

7 Czy wiesz że… … Stary Ratusz od XVI w. przeżywał przebudowy, ostatnią w 2003 r. Wtedy dobudowano wieżyczkę, która spłonęła w 1945 roku. WIEŻYCZKA RATUSZA została wybudowana w XVI w. Wtedy służyła jako wartownia (miejsce dla ochroniarzy budynku)

8 STARY RATUSZ Stary Ratusz z tego słynie, Dawniej władzę miał w tej gminie. Nie miał szczęścia ten budynek, Zawsze płonął jak kominek. Janek z Łajs tam urzędował, długo władzę Nam sprawował. Dzisiaj jest tu biblioteka, nie omijaj jej z daleka. Mamę, tatę weź za rękę, I podążaj tam czym prędzej.

9 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zabytku to: 1. Przeczytaj książki: Andrusikiewicz A., Wędrówki po Olsztynie Sikorski J., Stary Ratusz w Olsztynie na tle dziejów miasta 2. Skorzystaj ze stron: www.wikipedia.pl www.olsztyn.eu

10 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Stary Ratusz w Olsztynie. Cześć! Mam na imię Nina, a to mój brat Maria. Chcielibyśmy Wam razem opowiedzieć o Starym Ratuszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google