Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

966-2016 DOMY WCZORAJ I DZIŚ Wojciech Janus Klasa 1c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "966-2016 DOMY WCZORAJ I DZIŚ Wojciech Janus Klasa 1c."— Zapis prezentacji:

1 966-2016 DOMY WCZORAJ I DZIŚ Wojciech Janus Klasa 1c

2 Żyjemy w XXI wieku. Od zawsze domy służyły człowiekowi do ochrony przed chłodem, deszczem, zwierzętami, innymi ludźmi. Te funkcje domu nie zmieniły się do dziś. Jednak domy, w których mieszkamy dziś różnią się znacząco od tych, w których mieszkali nasi przodkowie.

3 WYGLĄD W XXI wieku dysponujemy technologią i materiałami, które nieznane były w średniowieczu. Pozwala nam to budować domy o najróżniejszej konstrukcji i z najróżniejszych materiałów.

4 WYGLĄD 1000 lat temu wygląd domów był uzależniony od dostępnych materiałów. Do budowy wykorzystywano cegły, drewno; kamienie, czcinę, glinę, słomę. Podobnie jak dziś domy różniły się wyglądem w zależności od pozycji właściciela. Domy z cegły i kamienia były drogie i stać było na nie tylko najbogatszych mieszczan.

5 Dziś stosujemy różne rodzaje ogrzewania – piece, w których palimy drzewem, węglem, gazem, wykorzystujemy energię słoneczną i geotermalną OGRZEWANIE

6 W średniowieczu domy ogrzewano wyłącznie ogniem. W wiejskich chatach palono na paleniskach, a ogień służył jednocześnie do gotowania OGRZEWANIE

7 WODA W dzisiejszych czasach prawie każdy dom ma dostęp do ciepłej wody bieżącej. Dzięki temu żyjemy zdrowiej i dłużej.

8 WODA W średniowieczu wodę pobierało się ze studni, która stała w centrum wsi lub miasta. Niekiedy studni pilnowała straż, aby woda nie została zatruta. Wodę podgrzewano nad ogniem, a kąpano się w drewnianych baliach.

9 W dzisiejszych czasach do oświetlania stosuje się żarówki, diody led. Korzystamy z prądu nieznanego w średniowieczu OŚWIETLENIE

10 W średniowieczu domy oświetlano świecami i ogniskami OŚWIETLENIE

11 Dzisiejsze domy znacząco różnią się od domów w średniowieczu. Zmieniło się wszystko.


Pobierz ppt "966-2016 DOMY WCZORAJ I DZIŚ Wojciech Janus Klasa 1c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google