Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obrazek 1Obrazek 2 Stolica: Paryż Powierzchnia: Francja metropolitarna ma 551 695 km². Ludność: Według danych z 1 stycznia 2009 we Francji metropolitalnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obrazek 1Obrazek 2 Stolica: Paryż Powierzchnia: Francja metropolitarna ma 551 695 km². Ludność: Według danych z 1 stycznia 2009 we Francji metropolitalnej."— Zapis prezentacji:

1

2 Obrazek 1Obrazek 2 Stolica: Paryż Powierzchnia: Francja metropolitarna ma 551 695 km². Ludność: Według danych z 1 stycznia 2009 we Francji metropolitalnej mieszkało 62 449 000 osób - 96 % populacji całego kraju. W Paryżu 12,34 mln mieszkańców (obszar miejski 2012) Flaga:(patrz „obrazek 1”) Herb:(patrz „obrazek 2”) Język urzędowy: Francuski

3 W starożytności tereny obecnej Francji były pod panowaniem Rzymian. Początki niepodległej Francji sięgają czasów rozpadu państwa Franków w 843 roku. Pierwszym władcą terenów francuskich został Karol II Łysy(patrz Obrazek: 3). Jego panowanie zapoczątkowało ponadtysiącletni okres monarchii w historii Francji. Pierwszy raz panowanie monarchii skończyło się w trakcie Rewolucji Francuskiej wraz z ustanowieniem republiki w 1792 roku. A po jej upadku kilkunastoletnim panowaniem cesarza Napoleona Bonaparte. Po jego upadku do ogłoszenia II Republiki która trwała do czasu obalenia Napoleona III. Po którego obaleniu proklamowano III republikę. Istniała ona do 1946 roku gdy wprowadzono nową konstytucję. Po kolejnej zmianie konstytucji w 1958 roku Francja istnieje jako V Republika Francuska Obrazek: 3

4 -1 stycznia - Nowy Rok -Wniebowstąpienie (40 dni po Wielkanocy) -Poniedziałek po Zielonych Świątkach -1 maja - Święto Pracy -8 maja - Dzień Zwycięstwa -14 lipca - Zdobycie Bastylii -15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP -1 listopada - Wszystkich Świętych -25 grudnia - Boże Narodzenie Pogrubione zostało święto którego my w Polsce nie obchodzimy

5 1 maja - Święto Pracy i Święto Konwalii 10 maja - Dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa we Francji 11-17 maja - Święto Chleba 16 maja - Noc Muzeów 29 maja - Święto Sąsiadów

6 Obrazek: 4 Obrazek: 5

7 Pierwsze miejsce jakie możemy sobie skojarzyć z Francją jest oczywiście Wieża Eiffla, jednakże są też inne interesujące miejsca teraz zobaczycie 5 najciekawszych miejsc we Francji.

8 Paryż - każdy powinien odwiedzić to miasto. Obejrzeć największe zabytki, powłóczyć się po krętych uliczkach, wjechać na szczyt Wieży Eiffla, zasiąść w kafejce na Montmartre. Jednych miasto oczarowuje, inni twierdzą, że jest przereklamowane. Z pewnością warto jednak tu przyjechać i wyrobić sobie własne zdanie. Nie ma wątpliwości, że to wyjątkowe miasto - stolica Francji, ale w pewnym sensie także stolica Świata. W Paryżu spotykają się bowiem turyści ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej. Można tu obejrzeć dzieła artystów różnej narodowości, zjeść dania każdej kuchni i zrobić zakupy w sklepach wszystkich znanych marek.

9 Mont Saint Michel to niezwykłe miasteczko w Normandii, jedna z największych atrakcji Francji rocznie odwiedzana przez 3 miliony turystów. Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu. Z kontynentalną Francją miasteczko łączy wówczas jedynie wąska grobla. Zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Spiętrzona zabudowa wzniesienia kontrastuje podczas odpływu z rozległym terenem wokół. Klasztor Saint Michel dominuje nad miasteczkiem leżącym u jego stóp. To przede wszystkim perła średniowiecznej architektury - potężna, monumentalna budowla wykonana z kamienia, która robi wrażenie już z odległości wielu kilometrów. Droga do tego miejsca wiedzie przez całą Francję, ale jak mówią Ci, którzy zobaczyli je na własne oczy, warto ją pokonać, by zobaczyć Mont Saint Michel.

10 Aix (po francusku "źródła") zwane bywa miastem tysiąca fontann. Położone jest około 30 km na północ od Marsylii. To pełne wdzięku, tętniące życiem miasteczko, słynące z ciepłych źródeł oraz szkół artystycznych i uczelni. Aix to romantyczne placyki i brukowane ulice, przy nich barokowe pałace, szykowne sklepy i restauracje. Sercem miasta jest wysadzona podwójnym rzędem wiekowych platanów aleja Cours Mirabeau. Aleja pełna zabytkowych budynków z szykownymi fasadami, zachęca do spacerów i relaksu w kawiarnianym ogródku. Zabytkowe centrum można zwiedzić pieszo podczas jednego dnia.

11 Francuskie Bordeaux, stolica regionu Akwitanii znajduje się w całości na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi pierwszy tak rozległy obszar, który został wpisany na powyższą listę. W mieście znajduje się ponad 347 zabytków. Miejscowość zawdzięcza swój urok architektom z różnych wieków. Najbardziej znanymi zabytkami Bordeaux, które z pewnością należy obejrzeć podczas wizyty w tym mieście, są mury obronne oraz amfiteatr z czasów panowania Rzymian, a także kościół St. Seurin pochodzący z czasów średniowiecza. Miejscowi nazywają Bordeaux "śpiącą pięknością". Miasto ma wspaniały mikroklimat, życie toczy się tu powoli. Więcej jest pieszych i rowerzystów niż samochodów. Bordeaux to także mekka miłośników wina - w okolicy jest 113 tys. hektarów winnic, produkujących rocznie prawie 7 mln hektolitrów wina.

12 Annecy to nastrojowe miasto leżące w południowo-wschodniej Francji w regionie Rodan-Alpy obfitującym w zamki, katedry i budowle. Annecy usytuowane jest w równej odległości pomiędzy Genewą i Chambery, dlatego jego historia od X do XIX wieku jest silnie naznaczona historią tych dwóch miast. Annecy posiada wiele zabytków. Starą część miasta przecinają liczne kanały i ulice z arkadami. Jedną z najpiękniejszych jest ulica świętej Klary z romantycznymi łukami z XVII i XVIII wieku. Każdy turysta przespacerować się musi po Moście Zakochanych. Warto też zobaczyć Le Palais de l'Isle wybudowany w XIII wieku na środku kanału Thiou oraz barokową katedrę Saint-Pierre.

13 Charakterystyczne potrawy kuchni francuskiej to: zupa cebulowa z grzankami, zupa bouillabaisse (zupa rybna z kuchni prowansalskiej), szatobriand (podwójnie grube befsztyki), sałatka nicejska, Ratatouille (potrawa z duszonych warzyw), wołowina po burgundzku, pasztet sztrasburski (z gęsich wątróbek), Fasola z Tuluzy. Francuskie desery: pianka czekoladowa, deska serów, suflety, cerem bru lee, tarta z rabarbarem, paluchy posypane serem, pistacjowe macarons, kiszonki z fetą w cieście francuskim, mus czekoladowy, Charlotte rogale. Posiłki podawane są inaczej niż w Polsce. Śniadanie (godz. 8.00- 10.00) składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalik) z dżemem lub masłem, miodem, grzanek. Na śniadanie Francuzi pijają kawę z mlekiem lub śmietanką, czekoladę, sok pomarańczowy. Drugi posiłek spożywają o godzinie 13.00 jada się niedużo na gorąco, dosyć urozmaicone 2-4 dania. Popija się winem różowym lub czerwonym. Obiad (godz. 20.00) - posiłek ten składa się z zupy, drugiego dania, serów oraz deserów do który oczywiście jest podawane wino. Obrazek: 6

14 -Vanessa zaistniała jako piosenkarka w wieku 14 lat, a jej piosenkę "Joe le taxi" śpiewano latem 1987 na całym niemalże świecie. Słodki głosik Vanessy i jej uśmiech z przerwą między górnymi jedynkami, stały się rozpoznawalne i tak jak jedni ją kochali, tak inni równie mocno czasem nienawidzili.

15 Thomas Astruc jest twórcą, reżyserem, producentem i pisarzem serialu który podbił serca tysięcy dzieci o nazwie „Miraculous: Ladybug and Chat Noir” (Niesamowita Biedronka i Czarny Kot)

16 DZIEKUJE ZA UWAGE

17 Obrazek1: http://www.fotoomnia.pl/?zdjecie/473/Flaga-Francjihttp://www.fotoomnia.pl/?zdjecie/473/Flaga-Francji Obrazek2: http://panstwa.wikia.com/wiki/V_Republika_Francuskahttp://panstwa.wikia.com/wiki/V_Republika_Francuska Administracja Francji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Francjahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Francja Historia Francji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Francjihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Francji Obrazek 3: http://www.wikiwand.com/sk/Karol_II._%28Franc%C3%BAzsko%29http://www.wikiwand.com/sk/Karol_II._%28Franc%C3%BAzsko%29 Święta we Francji: http://paryz.com.pl/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=134&Ite mid=30 http://paryz.com.pl/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=134&Ite mid=30 Inne święta we Francji: http://francuskiwsieci.blogspot.com/2015/05/swieta-w-maju-we- francji.html http://francuskiwsieci.blogspot.com/2015/05/swieta-w-maju-we- francji.html Obrazek 4: http://www.buw.uw.edu.pl/wystawy/modameska/narodowy.html http://www.buw.uw.edu.pl/wystawy/modameska/narodowy.html Obrazek 5: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dziennik_Mod_Parys kich_19.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dziennik_Mod_Parys kich_19.jpg

18 Top 25 najciekawszych miejsc we Francji http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10017450,Francja___top_2 5_miejsc.html http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10017450,Francja___top_2 5_miejsc.html Potrawy: http://www.menu24.pl/cms/article/charakterystyczne-potrawy-kuchni- francuskiejhttp://www.menu24.pl/cms/article/charakterystyczne-potrawy-kuchni- francuskiej Obrazek 6: http://frenchmorning.com/en/adam-gopnik-thinks-a-straightened-out- croissant-is-un-pain/mhttp://frenchmorning.com/en/adam-gopnik-thinks-a-straightened-out- croissant-is-un-pain/m Sławni Ludzie (1): http://notatkiniki.blogspot.com/2014/05/sawni-ludzie-francja-projekt- klubu.htmlhttp://notatkiniki.blogspot.com/2014/05/sawni-ludzie-francja-projekt- klubu.html Sławni Ludzie (2): https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://miraculousladybug.wikia.com wiki/Thomas_Astruc&prev=search https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://miraculousladybug.wikia.com wiki/Thomas_Astruc&prev=search


Pobierz ppt "Obrazek 1Obrazek 2 Stolica: Paryż Powierzchnia: Francja metropolitarna ma 551 695 km². Ludność: Według danych z 1 stycznia 2009 we Francji metropolitalnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google