Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Oleksińska, Agnieszka Piwowarska Klasa 3 L

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Oleksińska, Agnieszka Piwowarska Klasa 3 L"— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Oleksińska, Agnieszka Piwowarska Klasa 3 L
TAOIZM Małgorzata Oleksińska, Agnieszka Piwowarska Klasa 3 L

2 POCHODZENIE NAZWY TAOIZM
TAOIZM pochodzi od ideogramu i słowa tao ( dao). Najpospolitszym jego znaczeniem jest "droga". Może ono oznaczać także: ścieżkę, zasadę, metodę, doktrynę, system uporządkowania, formę, strukturę, rzeczywistość samego wszechświata.

3 Taoizm (daoizm) – tradycyjny chiński system filozoficzny i religijny
Taoizm (daoizm) – tradycyjny chiński system filozoficzny i religijny. Taoizm religijny powstał w II i III wieku n.e. Taoizm religijny (道敎, daojiao) to rdzenna religia powstała przez połączenie filozofii taoistycznej z wierzeniami ludowymi i magicznymi. Głosi m.in. jedność zasad yin i yang, których wzajemne dopełnianie się w dao stanowi podstawę harmonii świata. Za twórcę taoizmu jako religii uchodzi Zhang Daoling, który zbudował wiele klasztorów i świątyń taoistycznych.

4 W roku 440 taoizm stał się na pewien czas oficjalną religią chińską
W roku 440 taoizm stał się na pewien czas oficjalną religią chińską. Współcześnie taoizm religijny istnieje w Hongkongu, Wietnamie, Korei i na Tajwanie.

5 SYMBOL TAO TAIJITU Taijitu – diagram będący symbolicznym wyobrażeniem taiji, fundamentalnego pojęcia chińskiej filozofii, w szczególności taoistycznej. Koncepcja Yin i Yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie

6 Wzajemne oddziaływanie Yin i Yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy. Z nich powstaje 5 pierwiastków : OGIEŃ, WODA, ZIEMIA, METAL, DRZEWO

7 WUDANG SHAN- ŚWIĘTE MIEJSCE TAOIZMU

8 NAJWAŻNIEJSZE KSIĘGI TEOZIMU – DAODEJING ORAZ ZHUANGZI
Daodejing (wym. [tɑ̂ʊ tɤ̌ tɕíŋ] i), pełna nazwa Laozi Daodejing, w skrócie Laozi najczęściej tłumaczona jako Księga Drogi i Cnoty, uznawana niekiedy za pierwszą filozoficzną księgę w języku chińskim. Jest częścią podstawowego kanonu taoizmu, systemu religijno-filozoficznego, który narodził się w Chinach za panowania dynastii Zhou. Księga ta – znana również jako „Laozi wuqian wen” (老子五千文) czyli „Księga 5,000 znaków Laozi”, składa się z 81 krótkich rozdziałów, zawierających sentencje w wysokim stopniu enigmatyczne, często sprzeczne ze sobą, oparte na paradoksach słownych i filozoficznych. 37 pierwszych rozdziałów nosi nazwę „Daojing” i dotyczy „Dao” (czyli: Drogi), 44 pozostałe nazywane są „Dejing” i dotyczą „De” (czyli: Cnoty). Zhuangzi – starożytny chiński traktat filozoficzny, obok Daodejing zasadnicze dzieło filozofii taoistycznej, cenione także za walory literackie.

9 BOGOWIE TAOIZMU Religia taoizmu opiera się na kulcie bardzo licznych bogów. Na czele panteonu stała TRÓJCA TRZECH JEDYNYCH, wśród której najwyższym bogiem był Juan Szich Tien Tsun- Pierwotny Istniejący Uczony Przez Niebo. Drugą pozycję zajmował Tao Chun- Czcigodne Tao. Zamieszkiwał jedno z najwyższych niebios, skąd rządził harmonią yin i yang. Władcą piekieł był Tai Szan. W religii taoistycznej dużą rolę odgrywa ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności, a po śmierci dostąpili nieśmiertelności i boskiej czci. Za mieszkanie Ośmiu Nieśmiertelnych uważa się góry Kunlun bądź rajską wyspę na wschodzie.Cześć Ośmiu Nieśmiertelnym oddaje się w ludowych świątyniach. Tradycyjnie przedstawia ich się jako składających życzenia, płynących po morzu do bogini Xiwangmu, lub stojących na tarasie bądź w pawilonie.

10 OBRZĘDY I RYTUAŁY TAOIZMU


Pobierz ppt "Małgorzata Oleksińska, Agnieszka Piwowarska Klasa 3 L"

Podobne prezentacje


Reklamy Google