Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Roksana Żurawiak Marcin Niziołek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Roksana Żurawiak Marcin Niziołek"— Zapis prezentacji:

1 Roksana Żurawiak Marcin Niziołek
Tales z Miletu Roksana Żurawiak Marcin Niziołek

2 Wstęp. Cała nasza współczesna kultura zrodziła się na bazie grecko-rzymskich osiągnięć. Starożytna Grecja stanowi kolebkę kultury Europejskiej. Zaś antyczna kultura grecka opierała się głównie na filozofii. W czasach starożytnych nie było tak wyraźnego podziału nauk, filozofia czyli umiłowanie mądrości była podstawą wszelkich rozważań, dotyczyła natury ludzkiej i porządku świata. Od wcześniejszych prób poznania różnił ją stosunek do wiedzy. Ludzie od zawsze tłumaczyli sobie przyczyny wielu zjawisk poprzez magię czy religię, greccy myśliciele, próbowali wyjaśnić prawa rządzące światem, opierając się na logice i rozumowym poznaniu. Początek filozofii, rozumianej jako dążenie do racjonalnego wyjaśnienia zjawisk przyrody i zagadnień etycznych, datuje się na VI wiek p. n. e. Zrodziła się filozofia oczywiście w Grecji, do grona jej pierwszych twórców należał właśnie Tales.

3

4 Życiorys. Tales znany nam z Twierdzenia Talesa urodził się około 620 roku p.n.e., a zmarł około 540 roku przed naszą erą. Był on greckim filozofem oraz matematykiem. Prawdopodobnie Tales to pierwszy uczony i filozof europejski. Uznawał wodę za początek wszystkiego; tym zapoczątkował poszukiwanie „ŹRÓDŁA”, z którego powstał świat i wszelka natura. Tales był wielkim podróżnikiem, dzięki czemu zapoznał się z osiągnięciami matematyki i astronomii Egiptu, Fenicji i Babilonu.

5 Co mu zawdzięczamy ? Zawdzięczmy mu m.in. przewidzenie zaćmienia Słońca 28 maja 585 r. p.n.e. Na podstawie podobieństwa trójkątów zmierzył wysokość piramid. Co ciekawe, Tales udowodnił, że średnica dzieli okrąg na połowę, co obecnie jest dla nas tak oczywiste. Niekiedy Talesowi przypisuje się podanie twierdzenia o równości kątów przy podstawie trójkąta równoramiennego. Czasem, ale również rzadko przypisuje się grekowi twierdzenie o równości dwóch katów mających równe: 1 bok oraz 2 kąty.

6 Twierdzenie Talesa JEŚLI RAMIONA KĄTA PŁASKIEGO PRZETNIE SIĘ DWOMA RÓWNLEGŁYMI PROSTYMI, TO ODCINKI WYZNACZANE PRZEZ TE PROSTE NA JEDNYM Z RAMION KĄTA SĄ PRPORCJONALNE DO ODPOWIEDNICH ODCINKÓW NA DRUGIM RAMIENIU KĄTA. Twierdzenie odwrotne jest również prawdziwe.

7 „NOC JEST PRZEDSIONKIEM DNIA”
Przysłowie Talesa: „NOC JEST PRZEDSIONKIEM DNIA”

8


Pobierz ppt "Roksana Żurawiak Marcin Niziołek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google