Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE Karina Janus Natalia Marczak Maria Płaczek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE Karina Janus Natalia Marczak Maria Płaczek."— Zapis prezentacji:

1 KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE Karina Janus Natalia Marczak Maria Płaczek

2 KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE - OCTS To 20 autonomicznych terytoriów należących do państw członkowskich UE. Relacje pomiędzy nimi są regulowane art.182-188 Traktatów Rzymskich. Powiązanie z UE jest zdawkowe – z przyczyn geograficznych, ekonomicznych, instytucjonalnych nie są objęte wszystkimi postanowieniami traktatów Unii. Korzystają z tych samych systemów preferencji i funduszów co kraje AKP – dostęp do rynku europejskiego, pomoc techniczna i finansowa EFR.

3 KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE - OCTS Mieszkańcy są obywatelami Unii Europejskiej oraz często posiadają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Żadne z tych terytoriów nie zalicza się do strefy Schengen, unii VAT oraz unii celnej. Prawo do swobodnego przepływu osób w większości nie dotyczy mieszkańców tych terytoriów.

4 Brytyjskie terytoria Anguilla Brytyjskie Terytorium Antarktyczne Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego Brytyjskie Wyspy Dziewicze Falklandy Georgia Południowa i Sandwich Południowy Kajmany Montserrat Pitcairn Święta Helena Turks i Caicos Francuskie terytoria Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne Majotta Polinezja Francuska Saint-Barthélemy Saint-Pierre i Miquelon Wallis i Futuna Dania Grenlandia Holandia Antyle Holenderskie Aruba TERYTORIA BĘDĄCE OCTS

5 BRYTYJSKIE TERYTORIA ZAMORSKIE Kwestia obywatelstwa na Brytyjskim Terytorium Arktycznym oraz Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego jest dyskusyjna. Głównie ze względu braku stałości zamieszkania na tych ziemiach: Terytoria arktyczne nigdy nie były zaludnione. Rdzenni mieszkańcy Wysp Czagos (terytoria Oceanu Indyjskiego) zostali wysiedleni siłą w latach 70. Jedyna zaludnioną częścią tego terytorium jest baza wojskowa na wyspie Diego Garcia. Jednak jest dzierżawiona przez Stany Zjednoczone, przez co podlega prawu amerykańskiemu. W Traktach Rzymskich również Bermudy zostały sklasyfikowane jako OCTs, jednakże na własną prośbę zostały wykluczone z zestawienia.

6 FRANCUSKIE TERYTORIA ZAMORSKIE Majotta od 01.01.2014 r. stanie się częścią UE. Do strefy euro należą: Majotta, Francuskie Terytoria Arktyczne oraz Południowe, Saint- Barthélemy, Saint-Pierre oraz Miquelon. Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska oraz Wallis i Futuna używają franka pacyficznego. Mieszkańcy są pełnoprawnymi obywatelami Francji, a zatem UE. Mają prawo głosu do Parlamentu Europejskiego (z wyłączeniem Francuskich Terytoriów Arktycznych i Południowych, gdyż są niezamieszkałe).

7 GRENLANDIA W 1985, Grenlandia dokonała zmiany swoich relacji z UE, przeszła od pozycji członka UE (jako część Danii) do statusu kraju OCT. W ogólnonarodowych referendum zwyciężyli przeciwnicy członkostwa we wspólnotach europejskich. Jako terytorium członka UE otrzymała część przywilejów handlowych oraz pomoc w rozwoju gospodarczym. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej wspomina się o ponownym wstąpieniu w struktury Unii.

8 ANTYLE HOLENDERSKIE I ARUBA Antyle Holenderskie i Aruba były autonomicznymi częściami Holandii, wyłączonymi z obszaru działania Unii Europejskiej. Stanowił o tym zapis protokołu załączonego do Traktatów Rzymskich. Traktowane były jako terytoria zamorskie. 10 października 2010 Antyle Holenderskie zmieniły swój status i podzieliły się na pięć terytoriów, z czego Bonaire, Saba i Sint Eustatius włączone zostały w skład Holandii.

9 KONIEC


Pobierz ppt "KRAJE I TERYTORIA ZAMORSKIE Karina Janus Natalia Marczak Maria Płaczek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google