Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krzysztof Bogusławski Dominika Krasoń. Żuraw służył jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach. Podnosił on.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krzysztof Bogusławski Dominika Krasoń. Żuraw służył jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach. Podnosił on."— Zapis prezentacji:

1 Krzysztof Bogusławski Dominika Krasoń

2 Żuraw służył jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach. Podnosił on ciężary dochodzące do 4 ton. Napędzały go mięśnie ludzi umieszczonych we wnętrzu specjalnego bębna.

3 To najstarszy w mieście świecki pomnik. Tutaj przybywali zawsze marynarze, którzy dziękowali królowi mórz za szczęśliwy powrót do domu. Z fontanny woda trysnęła po raz pierwszy w 1633 roku.

4 Pełnił on funkcję rynku, na którym prowadzono handel, a od czasu do czasu odbywały się tu egzekucje wysoko urodzonych skazańców.

5 Nazwa została zaczerpnięta z legendy o królu Arturze. Odbywały się tu wesela, uczty i przedstawienia teatralne. Do dzisiaj zachowały się wiszące pod sufitem modele żaglowców oraz wielki piec kaflowy.

6 Odwołuje się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać ta jest wykorzystywana do oficjalnej promocji miasta Gdańska.

7 Wzniesiona na miejscu gotyckiej Bramy Kogi w latach 1564 i 1565-58 w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Dzieło Hansa Kramera z Drezna, pełniące niegdyś funkcję rezydencjonalną.

8 To największy zbudowany z cegieł kościół w Europie. Ma 105 m wysokości. Warto wspiąć się na potężną wieżę kościoła, skąd można podziwiać panoramę miasta. Wznoszono go prawie przez 160 lat.

9 Wykonany w latach 1464-1470. Pokazuje nie tylko godziny, ale także dni, daty świąt ruchomych i fazy księżyca. W południe ukazuje się na nim korowód postaci z Adamem i Ewą, apostołami, Trzema Królami i Śmiercią.

10 Trzy strzeliste wieże z zawieszonymi na nich wysoko kotwicami wyrosły w pobliżu bramy nr 2, przy której 16 grudnia 1970 r. zginęło od kul trzech stoczniowców. Krzyż symbolizuje męczeństwo, jak również wiarę i zmartwychwstanie.

11 To półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Pierwszego września 1939 r. pociski niemieckiego pancernika rozpoczęły II wojnę światową.

12 Upamiętnia polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Wieńczą go wyrzeźbione głowy żołnierza oraz marynarza. Niżej wyryte są nazwy miejsc bitew polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej, m. in. Narvik, Poczta Polska.

13 Już od ponad 750 lat co roku 4. sierpnia rozpoczyna się w Gdańsku Jarmark św. Dominika, na który przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Można wtedy kupić różne wyroby ludowe, a także piękne ozdoby ze srebra i bursztynu.

14 Odmiana bursztynu najbardziej cenionego w jubilerstwie. Wyroby z bursztynu to korale, naszyjniki, kolie. Większość sklepów będzie wydawać bursztynowy paszport oraz certyfikat, który zostanie wypełniony, gdy kupimy bursztynową biżuterię.

15 Kamienice przy tej ulicy należały kiedyś do zamożnych kupców oraz złotników. Teraz znajdują się tu galerie z bursztynową biżuterią. Latem można posłuchać ulicznych grajków czy wypić kawę w przytulnej kawiarence.

16 Powstała w XIII wieku. Wnętrze katedry wypełniają 23 ołtarze barokowe lub rokokowe, wykonane z marmuru albo jego imitacji. To najwyższy kościół w Polsce – mierzy ponad 107 metrów.

17 Katedra posiada dwa instrumenty: małe organy chóralne z 2003 roku oraz duże organy w nawie głównej, które powstały w XVIII wieku. W chwili powstania uchodziły za największe w Europie. Można ich posłuchać podczas koncertów organowych.


Pobierz ppt "Krzysztof Bogusławski Dominika Krasoń. Żuraw służył jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów oraz stawiania masztów na statkach. Podnosił on."

Podobne prezentacje


Reklamy Google