Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSUMOWANIE PROJEKTU „Podajmy sobie ręce” dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świetlica-Dzieci- Praca” na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSUMOWANIE PROJEKTU „Podajmy sobie ręce” dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świetlica-Dzieci- Praca” na."— Zapis prezentacji:

1 PODSUMOWANIE PROJEKTU „Podajmy sobie ręce” dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świetlica-Dzieci- Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015

2 Projekt Gminy Czerniejewo pt. „ Podajmy sobie ręce” uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Świetlica- Dzieci-Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015. Całkowita wartość projektu to kwota 49810,45 zł z tego: - koszty pokryte z dotacji : 39672,67 zł -koszty ze środków finansowych własnych: 9512,78 zł -koszty pokryte z wkładu osobowego : 625,00 zł.

3 Piknik rodzinny pt. "Podajmy sobie ręce"

4

5

6 Piknik rodzinny pt. "Podajmy sobie r ę ce" posłu ż ył wzajemnemu poznaniu si ę a tak ż e integracji dzieci i młodzie ż y bior ą cych udział w projekcie oraz ich rodzin. Odbył si ę on na stadionie sportowym w Ż ydowie i przylegaj ą cym do niego terenie rekreacyjno-sportowym.

7

8 Spotkanie pt. "W rodzinie siła”

9 Spotkanie pt. "W rodzinie siła" odbyło się w Placówce Wsparcia Dziennego w Czerniejewie oraz przylegającej do n iej sali gimnastycznej. Promowało prawidłowe wzorce rodzicielskie, tj. rodzinne, aktywne spędzanie czasu i dobrą zabawę bez alkoholu. Integracji sprzyjały zawody sprawnościowe dla całych rodzin oraz przeprowadzony przez Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo konkurs dotyczący wiedzy ogólnej (w tym o naszej gminie). Na zwycięzców czekały małe nagrody.

10

11

12 Wieczór wspomnień pt. „Byli z nami”

13 Wieczór wspomnień pt. „Byli z nami” odbył się w Żydowie, w pomieszczeniach Sali sportowej Domu Socjalnego. Podczas przygotowanej przez uczestników projektu części artystycznej przypomniano kulturę i tradycje ludowe Zaduszek na wsi. W stworzonej specjalnie na ten cel przez dzieci i młodzież prezentacji multimedialnej przedstawiono cykl życia człowieka oraz wspominano osoby zasłużone dla lokalnej społeczności, które od nas odeszły.

14 Spotkanie pt. „Patriotyzm wczoraj i dziś”

15

16

17 Spotkanie pt. „Patriotyzm wczoraj i dziś” odbyło się w Czerniejewie. Zgromadzonych zachwyciły ciekawe stroje występujących „aktorów”, którzy w niebanalny sposób uczcili święto niepodległości. Rozpoczęto tradycyjnie zaśpiewaniem hymnu narodowego, a potem dzieci i młodzież przypomniała inne pieśni patriotyczne.

18 Spotkanie andrzejkowe pt. „ Czy mogę Ci powróżyć”

19 Podczas spotkania młodzież wcieliła się w rolę wróżek i wróżbitów, uroku dodały barwne stroje oraz peruki. Dzieci wysłuchały z zaciekawieniem gawędę w wykonaniu seniorów o starych i nowych obyczajach. Przytoczono między innymi historię św. Andrzeja, Katarzynki, przepowiednie oraz wróżby Andrzejkowe. Następnie każdy mógł się dowiedzieć, co czeka go w przyszłości oraz wykonać wróżbę z wosku.

20

21 Spotkanie pt.„Magiczne Święta”

22 Dzieci i młodzież na to wydarzenie przygotowali Pastorałkę wg. Tytusa Czyżewskiego w ramach zajęć muzyczno- tanecznych. Wszyscy zgromadzeni spróbowali między innymi: pierniki, kruche ciastka, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem. Był też karp, śledź, barszcz z uszkami i zupa grzybowa. W ramach spotkania odbyło się wspólne śpiewanie kolęd.

23

24 Wycieczka do Warszawy pt. „Autokarem po wiedzę i przeżycia”

25 „Autokarem po wiedzę i przeżycia” do Sejmu i Centrum Nauki Kopernik. Udział wzięło 50 osób, w tym dzieci i młodzież oraz ich rodzice. W Centrum Nauki Kopernik każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zwiedzili wystawy: „Lustra”, „Człowiek i środowisko” „Strefa światła”. Natomiast w „Majsternii” dzieci eksperymentowały z różnymi przedmiotami codziennego użytku. Wizyta w Sejmie rozpoczęła się od Wszechnicy Sejmowej. Tam poznali historię Sejmu oraz jego współczesną rolę.

26

27

28 Wyjazd do kina - Gniezno Dzieci i młodzież obejrzeli projekcję filmu „Bella i Sebastian 2” oraz „Fistaszki wersja kinowa”.

29 Wyjazd do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

30 Spektakl, który miały okazję zobaczyć dzieci pt. "Opowieść wigilijna" na podstawie powieści Karola Dickens'a, opowiada o bogatym, skąpym sercu Ebenzera Scrooge'a, który zmienia się na lepsze pod wpływem duchów odwiedzających go w Święta Bożego Narodzenia.

31 Kurs pływania pt. „Jak ryba w wodzie”

32

33 Kurs pływania odbywał się w Gnieźnieńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, brało w nim udział 25 osób. Udział w zajęciach nauczył dzieci i młodzież systematyczności oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Dzieci uczestniczyły w kursie pływania pod okiem instruktora.

34 Wyjazd pt. „Jest bombkowo, kolorowo…” do fabryki bombek w Gnieźnie

35 Dzieci zwiedziły fabrykę bombek, a także zapoznały się z procesem powstawania ręcznych ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach.

36 Wyjazd pt. „Kulkowa frajda” do sali zabaw w Gnieźnie

37 Na dzieci czekało wiele atrakcji: baseny z piłeczkami, liny, tunele linowe nad ziemią, trampolina dwupoziomowa, konstrukcja zabawowa z labiryntami i torem przeszkód. To wszystko wprawiało dzieci w zachwyt i pozwoliło wykazać się im sprawnością fizyczną Na nieco zmęczonych zabawą czekały kąciki z ławeczkami, domkami kuchenkami i pojazdami, gry planszowe, puzzle, książeczki, zabawki, kredki oraz przytulanki.

38

39

40 Zajęcia z jazdy konnej pt. „Przygoda z koniem”

41 „Przygoda z koniem” odbyła się w ośrodku jeździeckim „Jantar” w Gnieźnie. Uczestnicy zajęć swoją przygodę z koniem zaczęli od - zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa, poznania koni, podstaw ich psychiki i sposobu pielęgnacji i higieny. Kolejnym etapem nauki jazdy konnej były zajęcia na maneżu i krytej ujeżdżalni. Uczestnicy uczyli się dosiadania konia, poznali podstawowe pomoce jeździeckie, zasady prawidłowej postawy na koniu i jak nim sterować.

42

43 Zajęcia kulinarne pt. „Z babcinego przepisu”

44 Miały one charakter warsztatowy, gdzie dzieci i młodzież pod okiem wolontariuszy: seniorów i technologa żywności uczyły się przyrządzać tradycyjne specjały kuchni regionalnych. Biorący udział w projekcie piekli chleb, ciasta z owocami, rogale, robili przetwory owocowe i warzywne oraz różne potrawy staropolskie, takie jak np. bigos, gołąbki.

45

46

47 Zajęcia twórcze pt. „Rękodzieło zawsze modne”

48

49 Dzieci i młodzież, którzy uczestniczyli w projekcie zdobyli dodatkowe umiejętności w kilku dziedzinach rękodzieła. Podczas zajęć twórczych młodsze dzieci uczyły się tworzenia dekoracji z ziół i polnych kwiatów oraz „darów jesieni”. Młodzież natomiast poznawała tajniki sztuki rękodzieła w zakresie: decoupage, szydełkowania, haftowania i robienia na drutach, a także podstaw szycia, tworzenia ozdób choinkowych i świątecznych oraz biżuterii.

50

51 Zajęcia z psem pt. „Pies - wróg czy przyjaciel ? ”

52 W spotkaniach brały udział dwa psy rasy bearded collie wykorzystywane na co dzień w dogoterapii - Lelusia i Tofcia. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzieli się, w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa, a także jak zachować się gdy pies zaatakuje. Korzystając z pomocy sympatycznych pupili Lelusi i Tofci, zobaczyły czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy.

53 Zajęcia socjoterapeutyczne pt. „Bądź między nami”

54 Poprzez udział w warsztatach poprawili oni sposób postrzegania siebie oraz poznali konstruktywne sposoby rozwiązywania problemów. Proponowane im zabawy i rozmowy były okazją do nauczenia się proszenia o pomoc oraz pozwoliły rozwinąć umiejętności prawidłowej komunikacji.

55

56 Zajęcia profilaktyczne pt. „Nie piję, nie biorę”

57 Dzieci i młodzież poprzez zajęcia profilaktyczne zapoznali się z zasadami zdrowego stylu życia bez uzależnień, bez agresji i przemocy. Poznali też sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, przeżyciami i emocjami. Trenowali metody komunikacji i radzenia sobie ze słowami krytyki. Ćwiczyli też na zajęciach asertywność.

58 Zajęcia komputerowe pt. „Bezpieczny komputer ”

59

60 Dzięki zajęciom komputerowym dzieci i młodzież zdobyli nowe umiejętności i poszerzyli wiedzę dotyczącą posługiwania się komputerem i jego oprogramowaniem. Podczas szkolenia nauczyli się też zdobywać wiedzę i umiejętności za pomocą komputera i Internetu oraz rozwijać zainteresowania. Zostali przygotowani do świadomego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie mediów.

61 Zajęcia muzyczno-taneczne pt. „Wyginam śmiało ciało”

62

63 Zajęcia muzyczno-taneczne pt. „Wyginam śmiało ciało” cieszyły się dużym powodzeniem. Pozwoliły one dzieciom i młodzieży wyzwolić emocje. Były doskonałą formą relaksu, uczyły koordynacji ruchów, samokontroli i współpracy w grupie. Dzięki nim uczestnicy projektu poznali podstawy tańców narodowych, regionalnych i towarzyskich.

64

65 Zajęcia sportowe pt. „Tenis stołowy mi nie obcy”

66 Na początku dzieci i młodzież uczyły się prawidłowego chwytu rakietki tenisowej, poznawały zasady gry w tenisa i przepisy. Następnie ćwiczyły prawidłowy sposób serwisu. Po tym rozpoczęły doskonalenie poznanych elementów technicznych w grze właściwej. Dalej uczestnicy zajęć poznali i doskonalili zagrywkę oraz odbicia.

67 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "PODSUMOWANIE PROJEKTU „Podajmy sobie ręce” dofinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Świetlica-Dzieci- Praca” na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google