Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Struktura oraz przekrój włosa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Struktura oraz przekrój włosa"— Zapis prezentacji:

1 Struktura oraz przekrój włosa

2 Struktura włosa

3 Przekrój włosa

4 Budowa włosa Włos zbudowany jest z twardej, spoistej keratyny. Włosy znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, podeszw i powierzchni zgięć stawów. Włosy wyrastają z zagłębień skóry tworzących kanał, zwany mieszkiem włosowym. Do tego kanału uchodzą przewody gruczołów łojowych. Włosy pełnią rolę termoregulacji. Na skórze człowieka istnieją trzy rodzaje włosów pierwsze to włosy długie (na głowie, na brodzie u mężczyzn, w dołach pachowych i w okolicach narządów płciowych), drugie to włosy szczeciniaste (brwi, rzęsy, włosy w przedsionku nosa i w zewnętrznym przewodzie słuchowym), natomiast trzecim rodzajem jest mieszek jak już wspomniałam wcześniej (na całej pozostałej powierzchni ciała, oprócz dłoni, podeszew, bocznych powierzchni palców i miejsc przejścia skóry w błonę śluzową).

5 Naturalny kolor włosów
Każdy włos posiada swój naturalny kolor. Jego barwa zależy od pigmentów obecnych wewnątrz włókna włosa. Pigmenty melaniny, pochłaniają promienie światła i są odpowiedzialne za różnorodność kolorów. Istnieją trzy rodzaje melaniny ; eumelanina – jej kolor wacha się od czarnego do ciemno – rudego. Ten rodzaj melaniny charakterystyczny jest dla ciemnych włosów. feomelanina – jej kolor wacha się od rudego do żółtego. Ten rodzaj melaniny charakterystyczny jest dla włosów o jasnej tonacji kolorów. trykosyderina – melanina odpowiedzialna za rudą barwę włosa dośc trudna do rozjaśniania.

6 Właściwości włosów 1. Właściwości sorbcyjne – włosy są uzależnione od : - rodzaju wprowadzanej substancji - temperatury - wieku i odczynu włosów - stanu włosów 2. Higroskopijność - zdolność do wchłaniania wilgoci z powietrza 3. Kapilarność – zdolność przenikania i przekazywania płynów 4. Wytrzymałość na zrywanie – przeciętne dopuszczalne 50g na jednego włosa 5. Rozciągliwość (odporność mechaniczna ) – stopień rozciągnięcia włosa pod wpływem działania siły. 6. Grubość włosa normalny włos ma ok. 0,07mm. delikatny to ok. 0,03mm natomiast gruby to ok.. 0,12mm. Zależy to od rodzaju używanych środków, płynów do ondulacji chemicznej, oksydantów, dobór narzędzi tnących i linii strzyżenia. 7. Elektroujemność - świadczy o obecności ładunków ujemnych i dodatnich. Na zewnątrz ładunki ujemne a wewnątrz ładunki dodatnie.

7 Rodzaje włosów Włosy azjatyckie – proste, grube, czarne, gęste bardzo trudne do ułożenia. Włosy afrykańskie – gęste mocno poplątane, zbite, bardzo kręcone. Również ciężko się układają. Włosy europejskie – są różnorodne ( kręcone, falowane, proste). Łatwe do ułożenia.

8 Wypadanie włosów Włosy w ciągu życia ulegają ciągłemu wypadaniu i odnowie dla każdego włosa indywidualnie , okres od początku tworzenia się włosa aż do stanu spoczynku i uformowania się nowego nazywamy cyklem włosowym -> w różnych okolicach skory jest różny a składają się na niego okresy :  1. Anagen – wzrost włosa ( od 2 do 6 lat )  2. Katagen – faza przejściowa , w tym czasie opuszka włosa staje się mniejsza ; szczególnie macierz ( 3 tygodnie ) 3. Teogen – okres spoczynkowy ( do 6 miesięcy ) i pod koniec tego okresu włos wypada a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos . W ciągu doby tracimy od 80 do 100 włosów .

9 Wykonała: Marcelina Leja klasa I TB
Koniec Wykonała: Marcelina Leja klasa I TB


Pobierz ppt "Struktura oraz przekrój włosa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google