Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksander Kamiński urodził się r. w Warszawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksander Kamiński urodził się r. w Warszawie."— Zapis prezentacji:

1 Aleksander Kamiński urodził się 28.01.1903 r. w Warszawie.
Jego niezwykłe życie stanowić może wzór do naśladowania dla uczniów naszej szkoły.

2 Kochał Polskę, młodzież i dzieci, którymi zajmował się do końca życia.
Kamiński z córką Ewą Kochał Polskę, młodzież i dzieci, którymi zajmował się do końca życia. Był harcmistrzem, wychowawcą, pedagogiem, historykiem i pisarzem.

3 Zuch ciągle się doskonali, jest energiczny,
Aleksander Kamiński stworzył ruch zuchowy. Idealny zuch jego zdaniem to ktoś : dzielny, wytrwały, odpowiedzialny, prawdomówny, uczciwy, karny, posłuszny, koleżeński, uczynny i ofiarny. Zuch ciągle się doskonali, jest energiczny, samodzielny, zaradny, ciekawy świata, sprytny i zręczny.

4 Kamiński obmyślił wiele zabaw sprawnościowych dla gromad zuchowych,
tworzył nawet piosenki i tańce. Oto tekst jednej z najbardziej znanych piosenek zuchowych autorstwa Aleksandra Kamińskiego pt. „Wesół i śmiały”. „Wesół i śmiały, dzielny, choć mały, oto jest chłopak zuch! Szczudła, łuk czy lanka, latawiec, skakanka, w zabawach sam za dwóch. Przez rów przeskoczy, do gier ochoczy, oto jest chłopak zuch! Sam sobą kieruje, starszym ustępuje, dla swych przyjaciół - druh. Zuch pływać umie, zwierza rozumie, czujny ma węch i słuch, W mieście, w polu i w lesie śpiewa i śmieje się; Oto jest chłopak zuch!"

5 Bardzo ważna dla Kamińskiego była praca w harcerstwie.
Wkładał w pracę z harcerzami dużo zaangażowania i serca, co owocowało wzrostem zainteresowania młodych ludzi tą organizacją. Tak pisze o swoim harcerskim życiu… „Związałem się z harcerstwem jako piętnastoletni chłopiec. Byłem zafascynowany harcerskim stylem życia i harcerskim wzorcem ideowym. Przechodząc kolejne szczeble harcerskiej kariery młodzieżowej i instruktorskiej przeżywałem, doświadczałem to, co można by nazwać istotą harcerstwa: skuteczną motywacją pracy nad sobą, kształtowaniem w sobie przyjętego wzorca osobowości”.

6 Do Szarych Szeregów należeli harcerze,
Szczególnie zasłużył się w czasie hitlerowskiej okupacji. Był współtwórcą Szarych Szeregów. Do Szarych Szeregów należeli harcerze, którzy w bohaterski sposób walczyli o swoją Ojczyznę.

7 Aleksander Kamiński zmarł 15.03.1979r. w Warszawie
i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach obok Kwatery Szarych Szeregów.

8 Powszechnie lubiany i podziwiany, doczekał się pięknego pożegnania na Cmentarzu Powązkowskim przez licznie zgromadzonych przyjaciół i harcerzy. "Stańcie do apelu! Wyrównajcie Szare Szeregi! Przyszedł do Was Aleksander Kamiński. (...) A teraz my, żyjący, obiecujemy Ci, druhu Aleksandrze - nasz kochany 'Kamyku', że tak jak Ty będziemy szli trudną, polską drogą całym życiem"

9 Wejdź na stronę internetową : http://www.a_kaminski.webpark.pl.
Dowiedz się więcej o Kamyku.


Pobierz ppt "Aleksander Kamiński urodził się r. w Warszawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google