Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Nie w tym jest wart człowiek, co przemyślał i przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie...” Aleksander Kamiński.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Nie w tym jest wart człowiek, co przemyślał i przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie...” Aleksander Kamiński."— Zapis prezentacji:

1 ,,Nie w tym jest wart człowiek, co przemyślał i przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie...”
Aleksander Kamiński

2

3 „Kamyk” Będąc uczniami tej szkoły Przez kilka ważnych lat,
zostawić w niej dziś pragniemy niejeden trwały ślad. Jesteśmy dumni z imienia, Jakie ta szkoła ma Patrona przyjęła ziemia, Lecz pamięć o nim trwa. Był wszak wybitnym człowiekiem, Zwalczał tam, gdzie mógł, zło. O wolną Polskę, o prawdę I służbę innym szło. Jest dla nas ważną postacią, Uczy, jak mądrze żyć, W jakże złożonym dziś świecie Prawym człowiekiem być. Choć opuścimy te mury, by własną drogą iść, z tą szkołą łączyć nas będzie wdzięcznej pamięci nić. Młodzi rzucani na szaniec Niechaj współtworzą pieśń, Aby walczącym o wolność Polak oddawał cześć. „Kamyk”

4 Aleksander Kamiński najbardziej znany jako założyciel Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" powstałej po wybuchu drugiej wojny światowej i autor książki opisującej działalność tejże organizacji pt. "Kamienie na szaniec". Znany jest również jako współzałożyciel "Szarych Szeregów" i redaktor najpoczytniejszego czasopisma konspiracyjnego - "Biuletynu Informacyjnego". Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego jak ogromny wkład włożył On w tworzenie najmłodszej gałęzi harcerstwa polskiego - ruchu zuchowego i kształtowanie się jego ideałów wychowawczych oraz Jego szerokiej działalności naukowej głównie na polu pedagogiki społecznej.

5 Utwory Aleksandra Kamińskiego
* Andrzej Małkowski (1934); * Antek Cwaniak (1932); * Jaćwież (1953) - ceniona przez naukowców synteza dziejów ludu Jaćwingów. * Józef Grzesiak "Czarny". * Kamienie na szaniec (10 wydań, pierwsze 1944 i drugie 1945, pod pseudonimem Juliusz Górecki) ISBN ; * Krąg rady (1935); * Książka wodza zuchów (1933); * Narodziny dzielności (1947); * Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy (cz. 1-2, grudzień 1942, wyd. II 1943, wyd. III 1944); * Wielka Gra (wydanie pierwsze w 1942 na rozkaz KG AK zostało zniszczone jako dekonspirujące metody walki konspiracyjnej, wydania drugiego nie zdążono rozkolportować z powodu wybuchu powstania warszawskiego, wydanie trzecie – Warszawa 1981, czwarte ISBN ); * Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich; Ponadto w swym dorobku pozostawił 239 prac, ponad 300 artykułów i recenzji.

6 Kamienie na szaniec I okładka II okładka

7 Główni bohaterowie „Kamieni na szaniec”
Alek Zośka Rudy

8 Okładki pozostałych utworów Kamińskiego


Pobierz ppt ",,Nie w tym jest wart człowiek, co przemyślał i przeżył, ale co zrobił dobrego na świecie...” Aleksander Kamiński."

Podobne prezentacje


Reklamy Google