Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LUBLIN Spacer po mieście.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LUBLIN Spacer po mieście."— Zapis prezentacji:

1 LUBLIN Spacer po mieście

2 Zapraszamy na spacer po ulicach Lublina
Zapraszamy na spacer po ulicach Lublina. Wspólnie przyjrzymy się zabytkom, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas naszej wycieczki na ziemie lubelską i sandomierską. Poznamy także najważniejsze fakty dotyczące tych budowli…

3 Zamek z kaplicą zamkową
Zamek został pierwotnie zbudowany w XII wieku. W XIII wieku dobudowano do niego romański donżon, tj. wieżę mieszkalno-obronną. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie. Kaplica zamkowa została wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Zdobiona jest rusko-bizantyjskimi freskami z 1418 roku, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.

4 Plac po farze Swojego czasu w miejscu, gdzie obecnie znajdują się tylko fundamenty, stał kościół farny św. Michała. Kościół ten został wybudowany w końcu XIII wieku, z fundacji Leszka Czarnego. Niestety, świątynię rozebrano w XIX wieku, ponieważ nie było pieniędzy na renowację. Z placu rozciąga się wspaniała panorama na Lublin. Z miejsca, gdzie stał kiedyś kościół możemy podziwiać piękny widok na Lublin.

5 Wieża Trynitarska Pierwotnie służyła jako dzwonnica. Nazwa wieży wiąże się zakonem trynitarzy, którzy po kasacie zakonu jezuitów w 1773 roku przejęli zabudowania klasztorne. W pomieszczeniach budowli znajduje się muzeum sztuki religijnej ze zbiorem interesujących rzeźb sakralnych. Z wieży można podziwiać rozległą panoramę Lublina.

6 Trybunał Koronny Na środku Rynku stoi Trybunał Koronny, który zastąpił stary, drewniany ratusz spalony w 1389 r. Budynek istniał już w XV wieku, o czym świadczą m.in. zachowane dokumenty. Początkowo budynek pełnił funkcję Ratusza. Tam skupiała się cała władza sądownicza oraz administracyjna. Od 1578 r. mieścił się tam Trybunał Koronny. Była to najwyższa instancja sądowa dla szlachty z Małopolski. Obecnie w budynku znajduje się Pałac Ślubów. Właśnie przed gmachem Trybunału Koronnego, 22 sierpnia 1584r zmarł Jan Kochanowski.

7 Brama krakowska XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie. To historyczny symbol Lublina. Jest to pozostałość murów obronnych z XIV wieku. Brama krakowska została zbudowana w stylu gotyckim, jednak w XVIII wieku nadano jej rys barokowy. Brama krakowska w nocy.

8 Kamenice Lublina Podczas spaceru po Starym Mieście dostrzec można wiele pięknych kamienic. Do jednych z najbardziej znanych kamienic w Lublinie należy m.in.: Kamienica Konopniców. Widok na fasadę Kamienicy Konopniców, na szczególną uwagę zasługują bogate zdobienia.

9 Prezentację wykonała:
Klasa II „F” I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

10 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "LUBLIN Spacer po mieście."

Podobne prezentacje


Reklamy Google