Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TELEGRAF urządzenie XIX w..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TELEGRAF urządzenie XIX w.."— Zapis prezentacji:

1 TELEGRAF urządzenie XIX w.

2 Telegraf  to urządzenie do przekazywania informacji , przeważnie tekstowych, na odległość. W biegu dziejów były wykorzystywane trzy rodzaje tego urządzenia - telegraf optyczny, elektryczny i elektromagnetyczny

3 TELEGRAF OPTYCZNY Legenda głosi, że wiadomość o zdobyciu Troi doszła do Myken za pomocą łańcucha sygnałów ogniowych. Były one właśnie formą telegrafu optycznego. Używano go od starożytności, aż do nastania czasów telegrafu elektrycznego. Przez wieki zmieniał on swoją formę, jednak jego zasada działania przez cały czas była podobna.

4 TELEGRAF IGIEŁKOWY Skonstruowali w 1833 roku w Getyndze, niemieccy uczeni. Był on podobny do telegrafu elektromagnetycznego. Jego konstruktorami byli Carl F. Gauss i Wilhelm E. Weber, natomiast w pewnym stopniu udoskonalił go Karl A. Steinheil. Wykorzystał on go także na skalę masową, wprowadzając w Monachium pierwsze prototypowe odbiorniki i nadajniki.

5 TELEGRAF ELEKTRYCZNY Pierwszy elektryczny telegraf zbudowany został w 1837 roku przez Brytyjczyka, Sir Charlesa Wheatstone'a. Wykorzystywał zaledwie pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery  alfabetu.

6 Pierwszy amerykański telegraf,
opracował w 1837 roku  Samuel Finley Breese który był oparty (w przeciwieństwie do wynalazku Wheatstone'a) na dużo prostszym systemie kropek i kresek, zwanym alfabetem Morse’a , przesyłanym tylko przez jedną parę przewodów. Dzięki prostocie budowy linii telegraficznych i niezawodności działania system Morse'a został w końcu uznany za standard i to właśnie  Morse'owi przypisuje się popularyzację telegrafu. Klucz telegraficzny do nadawania alfabetem Morse'a

7 Prezentację multimedialną przygotowali: Marta Sztucka Beata Domżalska Mateusz Pisarek
Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "TELEGRAF urządzenie XIX w.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google