Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajemnice lasu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajemnice lasu."— Zapis prezentacji:

1 Tajemnice lasu

2 Największymi tajemnicami lasu jest to o czym chcę Państwu napisać i o czym wszyscy mieszkańcy Ziemi powinni wiedzieć. Lasy nie tylko stanowią siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt, czy też są cennym materiałem opałowo – budowlanym , ale także spełniają wiele ważnych funkcji:

3 1. Dostarczanie drewna. Drewno znalazło dziś w świecie ponad 30 tysięcy zastosowań. Jest wytrzymałe, lekkie, elastyczne i trwałe .Co ważniejsze, to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Nie znaleziono dotąd idealnego substytutu drewna. Nic więc dziwnego, że w każdym momencie znajdziemy w swoim otoczeniu wyroby i elementy z niego wykonane. Drewno jest surowcem w pełni odnawialnym.

4

5

6

7 2. Biorą udział w procesie oczyszczania powietrza, dzięki któremu oddychamy - usuwają z niego dwutlenek azotu , dwutlenek siarki, tlenek węgla i ozon, a także pochłaniają dwutlenek węgla i magazynują go w drewnie, a przede wszystkim zapewniają ciągły dopływ tlenu poprzez proces fotosyntezy: jest to szczególnie ważne w aglomeracjach miejskich, w których stężenie zanieczyszczeń i pyłów jest znacznie wyższe niż na otwartych przestrzeniach.

8

9

10 3. Biorą udział w adaptacji do zmian klimatu oraz do łagodzenia ich skutków, poprzez schładzanie otoczenia oraz zapewnienie schronienia dziko żyjącym gatunkom.

11

12

13

14

15 4. Są odpowiedzialne za poprawę jakości życia, gdyż filtrują powietrze, pochłaniają hałas i nadają przyjemny charakter miejscom, w których ludzie żyją i spędzają wolny czas, również podwyższają wartość nieruchomości.

16

17

18 5. Są naturalnym środowiskiem dla płodów runa leśnego, które tak cenimy w swej kuchni za ich walory smakowe i cenne dla zdrowia składniki (grzyby, owoce jagodowe).

19

20

21 6. Stanowią funkcje estetyczne i krajobrazowe – poprawiają wygląd środowiska , a także wyraźnie różnicują krajobraz.

22

23

24 7. Biorą udział w obiegu wody w przyrodzie –niczym wielkie gąbki, nasiąkają wodą, magazynują ją i stopniowo uwalniają, dzięki temu zmniejszają rozmiary powodzi w okresach podwyższonych opadów, a przy ich braku zachowują wodę na czas suszy, utrzymują wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

25

26

27

28

29 Tajemnice lasu „ Rosną dęby rosną buki Kłębią się korzeni łuki Zza drzew stwory wyzierają Straszne odgłosy wydają. Strach tyle co radości W każdym pięknym lesie gości Wiele dziwów tu nieznanych Dla odważnych raj poznania. By pogłębić więź z przyrodą Krzewem, grzybem, liściem, wodą Trzeba często wśród nich gościć Dać się porwać ciekawości”

30 Autor: Ryszard Pietrulewicz Klasa I e Gimnazjum nr 1 w Bytowie
ul. Mierosławskiego 7 Opiekun: mgr Bożena Kaczmarek W prezentacji wykorzystano utwór Gheorghe Zamfir & James Last - Einsamer Hirte


Pobierz ppt "Tajemnice lasu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google