>, Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: <> -Odpowiedział mu Filip: <> Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i powiedział o nim: <>. Powiedział do Niego Natanael: <> Odrzekł mu Jezus: <> Odpowiedział mu Natanael: <> Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem Cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: <>" (J 1, 43-51)"> >, Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: <> -Odpowiedział mu Filip: <> Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i powiedział o nim: <>. Powiedział do Niego Natanael: <> Odrzekł mu Jezus: <> Odpowiedział mu Natanael: <> Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem Cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: <>" (J 1, 43-51)">

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mój patron!!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mój patron!!!."— Zapis prezentacji:

1 Mój patron!!!

2 św. Bartłomiej Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. Jest zapewne tą samą osobą, o której mówi św. Jan Apostoł i Ewangelista w Ewangelii, gdzie występuje pod imieniem Natanael, pochodzący z Kany Galilejskiej (J 1,45). Zasadniczo bibliści, niemal zgodnie przyjmują, że Natanael to Bartłomiej. Niektórzy uważają, że to właśnie na jego weselu w Kanie Galilejskiej był Pan Jezus z uczniami i Matką Swoją, gdzie na Jej prośbę przemienił wodę w wino, dokonując pierwszego cudu i "objawił swoją chwałę i uwierzyli weń uczniowie Jego". (J 2,11). Z tekstu Janowego dowiadujemy się także, że to Filip, uczeń Jezusa-późniejszy Apostoł- przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) do Chrystusa i dlatego zawsze w wykazie apostołów Bartłomiej idzie tuż za Filipem. U świętego Jana czytamy, że Jezus "postanowił udać się do Galilei i spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: <<Pójdź za Mną>>, Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: <<znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy- Jezusa, syna Józefa z Nazaretu. Rzekł do niego Natanael: Czy może być coś dobrego z Nazaretu?>> -Odpowiedział mu Filip: <<Chodź i zobacz!>> Jezus ujrzał jak Natanael zbliżał się do Niego i powiedział o nim: <<Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu>>. Powiedział do Niego Natanael: <<Skąd mnie znasz?>> Odrzekł mu Jezus: <<Widziałem Cię, zanim Cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym>> Odpowiedział mu Natanael: <<Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!>> Odparł mu Jezus: Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem Cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Potem powiedział do niego: <<Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i Aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego>>" (J 1, 43-51)

3 Atrybuty św. Bartłomieja
Atrybutami św. Bartłomieja jest: Nóż Zdarta skóra Broda rumcajsa

4 św. Bartłomiej jest patronem:
Właścicieli winnic Rolników Rzeźników Grabarzy Introligatorów

5 Kim był św. Bartłomiej? Św. Bartłomiej jest apostołem i męczennikiem.
Z apokryfów o św. Bartłomieju zachowały się Ewangelia Bartłomieja i Apokalipsa Bartłomieja. Znamy je jednak w dość drobnych fragmentach. Zachował się również obszerniejszy apokryf Męka Bartłomieja Apostoła. Według niego Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii. Tam miał nawet nawrócić brata królewskiego - Polimniusza. Na rozkaz króla Armenii, Astiagesa, został pojmany w mieście Albanopolis, ukrzyżowany, a w końcu ścięty. Od św. Izydora (+ 636), biskupa Sewilli, rozpowszechniła się pogłoska, że św. Bartłomiej został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów. Jako przypuszczalną datę śmierci apostoła podaje się rok 70.

6 Koniec

7 Obrazy


Pobierz ppt "Mój patron!!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google