Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHŁONNOŚĆ AKUSTYCZNA POMIESZCZENIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHŁONNOŚĆ AKUSTYCZNA POMIESZCZENIA"— Zapis prezentacji:

1 CHŁONNOŚĆ AKUSTYCZNA POMIESZCZENIA

2 Chłonność akustyczna charakteryzuje pochłanianie energii dźwiękowej w pomieszczeniu przy padaniu fal dźwiękowych na wszystkie jego powierzchnie, a także na znajdujących się tam ludzi i przedmioty oraz przy uwzględnieniu tłumienia w powietrzu.

3 AKUSTYKA W BIURZE Akustyka biura jest rzeczą niezwykle ważną. Chodzi o rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to istotna sprawa jeśli chodzi o prace biurową. Akustyka powinna być na tyle dobra, aby poszczególni pracownicy nie przeszkadzali sobie w pracy. Bardzo trudno jest skupić uwagę na czytaniu lub myśleniu jeśli nieustannie przeszkadza nam stukot klawiatury.

4 Aby zapobiegać takim sytuacją w większych pomieszczeniach biurowych stosuje się ścianki działowe, które w pewnym stopniu wpływają na wytłumienie stanowiska pracy, oczywiście nie całkowicie, ale na tyle aby inne hałasy nie utrudniały wykonywania poleconych zadań. Akustyka zależy przede wszystkim od rozmiaru pomieszczenia i jego kształtu. Można to brać pod uwagę jeśli szuka się odpowiedniego pomieszczenia na biuro.

5 HAŁAS – ZŁY WPŁYW NA EFEKTYWNOŚĆ PRACOWNIKA
Dźwięki w przestrzeni biurowej są długotrwałe i monotonne, co negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników i wydajność ich pracy. Źródłem hałasu w biurze są pracujące urządzenia: drukarki, komputery, skanery, a także inni ludzie rozmawiający pomiędzy sobą i przez telefony. Dźwięki dobiegają też bezpośrednio z urządzeń służących do komunikacji – np. słuchawek telefonicznych.

6 WŁAŚCIWA AKUSTYKA W BIURZE – KORZYŚCI DLA FIRMY
Zapewnienie właściwej akustyki w biurze lub firmie przynosi wymierne korzyści:   zwiększenie efektywności pracowników zmniejszenie uciążliwości pracy w danym pomieszczeniu ułatwienie komunikacji pomiędzy pracownikami zwiększenie komfortu pracy

7 Akustyka w obiektach sakralnych
Kościoły są budowane z potrzebą komunikacji – słownej, muzycznej i emocjonalnej – co jest niezbędne w kulcie religijnym. Kapłan prowadzi modlitwy, głosi kazania, przedstawia ogłoszenia. Muzyka pomaga w modlitwie, przekazując idee i wpływając na emocje wiernych. Akustyka w kościele daje ogromne pole do spełnienia tych wszystkich funkcji.

8 Przestrzeń wtedy ma „dobrą akustykę” jeśli środowisko dźwiękowe jest właściwe do otoczenia, tzn. jeśli wykorzystany sprzęt dźwiękowy współgra z właściwościami akustycznymi obiektu. W obszarze kościołów ważne jest, by akustyka umożliwiała dobry przekaz muzyczny i słowny. Zła akustyka czyni komunikację trudną lub niemożliwą.

9 KONSEKWENCJE ZŁEJ AKUSTYKI
MOWA JEST NIEZROZUMIAŁA Wierni czują pewną izolację od mszy, a trudność w zrozumieniu przekazywanych słów jest powodem spadku ich aktywności w nabożeństwie. CHÓR I WIERNI CIERPIĄ PRZY ŚPIEWANIU Zła akustyka może uczynić wspólny śpiew niezdarnym i przymusowym. HAŁASY PRZENIKAJĄCE DO KOŚCIOŁA Hałas od instalacji wodociągowej, wentylacyjnej lub grzewczej może przenikać do kościoła.

10 SPOSOBY NA TŁUMIENIE HAŁASU
Jednym z podstawowych sposobów na tłumienie hałasu jest odpowiednia izolacja podłogi. Podłogi drewniane i laminowane można izolować poprzez zastosowanie podkładu wygłuszającego. Przykładem tego typu podkładu może być gąbka montażowa stosowana głównie w przypadku paneli podłogowych. Gąbka jest dość cienka (ma grubość około 0,5 cm) i aby spełniła swoją funkcję konieczne jest położenie kilku jej warstw. Materiałem izolacyjnym o podobnych właściwościach do gąbki montażowej są maty piankowe, których grubość jest już zdecydowanie większa niż w przypadku pianki.

11 Kupując okno powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik Rw
Kupując okno powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik Rw. Informuje on nas o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażany jest on w decybelach [dB] i obrazuje wielkość tłumienia dźwięku – dlatego im wskaźnik Rw jest wyższy, tym lepsze tłumienie hałasu. Rw to wskaźnik, który ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i komfort, dlatego też przy zakupie powinniśmy zwracać na niego baczną uwagę.

12 GOTOWE ELEMENTY DO WYTŁUMIANIA POMIESZCZEŃ

13 Poprawne pod względem akustycznym rozplanowanie zakładu i zagospodarowanie pomieszczeń
Przy projektowaniu budynków zakładów produkcyjnych należy kierować się następującymi zasadami: budynki i pomieszczenia, w których jest wymagana cisza (np. laboratoria, biura konstrukcyjne, pomieszczenia pracy koncepcyjnej) powinny być oddzielone od budynków i pomieszczeń, w których odbywają się hałaśliwe procesy produkcyjne maszyny i urządzenia powinny być grupowane, o ile to jest możliwe w oddzielnych pomieszczeniach według stopnia ich hałaśliwości.

14 Tłumiki z wełny mineralnej Tłumiki rurowe (okrągłe)
Do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Tłumiki rurowe (okrągłe) Do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

15 Moduły akustyczne Pomieszczeniowe moduły akustyczne redukują hałas, umożliwiają lepszą koncentrację i większą wydajność pracy lub nauki. Szczególnie w pomieszczeniach o twardej budowie moduły akustyczne znacząco poprawiają warunki przebywania ludzi. Najczęściej montowane są na ścianach.

16 Tłumiki membranowe Do tłumienia hałasu w zakresie niskich częstotliwości, przy zachowaniu wysokich wymagań higienicznych.

17 STUDIO NAGRAŃ - WYTŁUMIENIE
Najlepiej wytłumionymi pomieszczeniami są oczywiście studia nagrań w których akustyka musi być idealna.

18 Ludzie narażeni na hałas mają częstsze zaburzenia ze strony:
- układu krążenia (bicie i kołatanie serca, szybkie męczenie się, duszności), - układu pokarmowego, - układu ruchu (bóle mięsni i stawów), - układu dokrewnego (choroby przemiany materii), - układu nerwowego (zakłócenia równowagi emocjonalnej, stan napięcia i niepokoju).

19 Po pierwsze: nie hałasuj! Po drugie: chroń się przed hałasem
Wnioski: Po pierwsze: nie hałasuj! Po drugie: chroń się przed hałasem


Pobierz ppt "CHŁONNOŚĆ AKUSTYCZNA POMIESZCZENIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google