Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AECHITEKTURA OBIEKTÓW TECHNICZNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AECHITEKTURA OBIEKTÓW TECHNICZNYCH"— Zapis prezentacji:

1 AECHITEKTURA OBIEKTÓW TECHNICZNYCH

2 Obiekt techniczny Obiektem technicznym nazywamy każdy dowolny wytwór cywilizacji technicznej. Są to np.: samochody, maszyny, budynki,  mosty itp. Przyjmuje się, że podczas powstawania obiektu technicznego wyróżnia się 5 podstawowych faz :

3 1. sformułowanie potrzeby
2. konstruowanie obiektu 3. produkcja 4. eksploatacja 5. likwidacja

4 Kryteria ergonomiczne dla przestrzeni pracy
Przestrzeń pracy to wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z przybraną pozycją pracy na stanowisku pracy, przestrzenią czynności ruchowych oraz architekturą obiektu technicznego. Istotnymi elementami są tu: a) właściwe zaprojektowanie stosunków przestrzennych na stanowisku roboczym. Zagwarantowanie człowiekowi pracy w dogodnym dla niego, zasięgu rąk, wygodnej pozycji ciała, możliwości wykonywania ruchów swobodnie i bez zbytniego wysiłku. Na to kryterium składa się również zapewnienie w granicach przestrzeni roboczej strefy wygodnej obserwacji i identyfikacji wzrokowej. Dobra widoczność pola pracy na co się składają elementy informacyjne, oznaczenia graficzne i barwne oraz otoczenie jest warunkiem niezbędnym i bardzo ułatwiającym prawidłowe i bezpieczne wykonywanie zadań na stanowisku pracy.

5 b) ustalenie kształtu obiektu technicznego (stanowiska roboczego, maszyny, urządzenia) oraz rozmieszczenia jego zespołów funkcjonalnych, elementów ochrony itp. Zgodnie z zajmowaną przez pracownika przestrzenią, pozycją ciała, strefami zasięgu rąk, nóg i wzroku. Zwrócenie uwagi na skomponowanie estetycznej całości oraz na to, że w warunkach ergonomicznych to sprzęt powinien znajdować się naokoło pracownika.

6 Każdy obiekt techniczny stworzony dla człowieka powinien spełniać podstawowe wymogi ergonomii. Architektura danego obiektu technicznego zależna jest od jego przeznaczenia. Przykładem obiektu technicznego znanego wszystkim jest np. samochód.

7 Architektura samochodu sprowadza się do podstawowych wymogów ergonomicznych np. siedzenia kierowcy, (w zależności od rodzaju pojazdu) Zapewnienie człowiekowi pracy w dogodnym dla niego zasięgu rąk i pozycji ciała, sprzyja bezpieczeństwu, jakości i wydajności pracy. Siedzenie kierowcy powinno umożliwiać regulacje w zależności od jego indywidualnych wymiarów antropometrycznych.

8

9 Architektura samochodu to również pozostałe funkcje samochodu, którymi powinniśmy być „obudowani” oraz powinny być tak umieszczone aby korzystanie z nich nie sprawiało nam większego problemu, co wiąże się z odpowiednią wielkością przestrzeni potrzebnej dla swobodnego użytkowania

10

11 Porównanie ergonomicznych obiektów technicznych do obiektów podobnych lecz nie spełniających praw ergonomii

12

13

14 Serwis samochodowy czyli miejsce zaprojektowane i zbudowane specjalnie do napraw i kontroli pojazdów. Urządzenia, oświetlenie, przestrzeń i wiele innych parametrów zostały tak dobrane aby ułatwiały wykonywanie czynności związanych z naprawą pojazdu

15

16

17 Cechy ergonomicznego obiektu technicznego( sala konferencyjna)
Przestrzeń (duża swoboda ruchu, duże pole widzenia) Nagłośnienie( równomierne rozprowadzenie głosu) Oświetlenie(Odpowiednie oświetlenie jest chyba najważniejszym czynnikiem w przestrzeni pracy człowieka, ponieważ umożliwia prawidłowe działanie zmysłu wzroku, będącego podstawowym zmysłem człowieka zapewniającym orientację w przestrzeni oraz odbiór informacji.)

18 Mikroklimat (Podczas projektowania stanowisk pracy trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniach w których będą przebywać pracownicy.) W tym zespole czynników wyróżnia się:               * temperaturę                * wilgotność                * ruch powietrza               * stan jonizacji powietrza               * ciśnienie atmosferyczne Meble (Jednak najistotniejszymi elementami mającymi wpływ na komfort pracy są meble znajdujące się w miejscu pracy, spełniające zasady ergonomii) Dodatkowe( sprzęt elektroniczny ułatwiający przekaz informacji w wizualny itp.

19

20

21

22

23 Wykonali : Wiśniewski Łukasz Pociej Patryk


Pobierz ppt "AECHITEKTURA OBIEKTÓW TECHNICZNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google