Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lipiany „Moje miejsce na ziemi - Lipiany”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lipiany „Moje miejsce na ziemi - Lipiany”."— Zapis prezentacji:

1 Lipiany „Moje miejsce na ziemi - Lipiany”

2 Miejsca do zwiedzenia Ratusz Kościół Szkoła Cmentarz Brama Myśliborska
Jezioro Wądół Jezioro Kościelne Podziemny tunel Krajobrazy miasta

3 Ratusz Ratusz zbudowany stylem klasycystyczny w XVIII wieku
Znajduje się na ulicy „Placu Wolności’’ Burmistrzem Lipian jest Krzysztof Boguszewski Ludność: 6300 osób W 1334r. Lipiany dostały prawa miejskie

4 Fontanna Fontanna znajdująca się przed gminą
zbudowana jest z trzech betonowych koników polnych.

5 Historia Lipian Lipiany niejednokrotnie były burzone przez maszerujące wojska niemieckie, austriackie, szwedzkie, czeskie, rosyjskie i francuskie. Wiele pożarów i epidemii od XVI do XIX wieku dokonały spustoszenia miasta. Głównymi zajęciami mieszkańców była uprawa roli, hodowla bydła, rybołówstwo. W czasie II wojny Lipiany i okolice poniosły minimalne straty w zabudowie. Zachowały pierwotny układ przestrzenny, fragmenty murów, kościół, ratusz oraz prawie wszystkie budynki z XIX i początku XX wieku.

6 Kościół Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany w XII wieku. Wiele pożarów i zniszczeń oraz kolejne odbudowy niemal całkowicie zatarły pierwotną formę świątyni.

7 Szkoła Publiczna Szkoła w Lipianach powstała jako jedna z pierwszych w powiecie Pyrzyckim. Budynki pozostałe po Niemcach, w których zamierzono zorganizować szkołę w Lipianach zostały wybudowane w latach Do 1939 roku mieściły się w nich koszary wojskowe, w latach 1935 – 1945 były przeznaczone na szpital wojskowy. W lipcu 1945 roku pierwszy starosta Ziemi Pyrzyckiej Aleksander Debolski poprosił przybyłego zza Buga Konrada Gutowskiego, by w Lipianach zorganizował szkołę.

8 Patron szkoły Patronem szkoły w Lipianach jest Kornel Makuszyński. Był polskim prozaikiem, poetą, felietonistą, krytykiem teatralnym i publicystą, członkiem Polskiej Akademii Literatury.

9 Cmentarz Na zdjęciu widzimy najstarszy grób na cmentarzu: Luise Lemke r. – r. Po prawej stronie jest ołtarz cmentarny znajdujący się na środku cmentarza.

10 Brama Myśliborska Brama znajduje się na głównej ulicy miasta prowadzącą do Myśliborza. Była jedną z bram których się wjeżdżało do miasta.

11 Brama Pyrzycka Druga brama naszego miasta również znajduje się na głównej ulicy ale od drugiej strony miasta. Jadąc w tym kierunku można dojechać do Pyrzyc.

12 Jezioro Wądół Znajduje się w północnej części miasta. Na wodzie została postawiona fontanna po to aby turyści zwrócili uwagę na otaczający ją przepiękny krajobraz.

13 Jezioro Kościelne Znajduje się w południowej części miasta. Ludzie w mieście mówią na to jezioro Kościelne a na mapach pokazuje że to jezioro Lipiańskie.

14 Podziemny tunel Stare podziemne tunele obecne są zamknięte ponieważ większość zawaliła się i została podtopiona. Tunele biegną od kaplicy na cmentarzu do ratusza oraz ze szkoły i kościoła do ratusza.

15 Krajobrazy miasta Droga za cmentarzem koło jeziora kościelnego. Idąc tą drogą można zauważyć stary zawalony tunel lekko podtopiony.

16 Park Park na cmentarzu. Droga biegnąca przez środek prowadzi od ulicy Myśliborskiej do grobów.

17 Wierzba Wierzba znajdująca się na terenie plebani. Kontrastuje z resztą drzew znajdujących się na tle niej.

18 Łąka Łąka znajduje się na półwyspie storczyków za domem kultury i nauki. Biegają tam sarny i inne polne zwierzęta.

19 Widok Lipian Widok Lipian od strony półwyspu storczyków. Widzimy piękny krajobraz jaki otacza nasze wspaniałe miasto.

20 Koniec Zachęcam do zwiedzenia tego miasta ze względu na uroki naszych jezior i krajobrazu, który otacza nasze miasto. Zdjęcia zostały ręcznie zrobione przez autora tej prezentacji.


Pobierz ppt "Lipiany „Moje miejsce na ziemi - Lipiany”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google