Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W realizacji projektu uczestniczyły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W realizacji projektu uczestniczyły:"— Zapis prezentacji:

1 W realizacji projektu uczestniczyły:
W ramach wprowadzania metody projektu jako procesu uczenia się, uczennice klasy 2B przygotowały prezentację: „Cztery strony świata”, w której przedstawiają tradycje i obyczaje świąteczne w wybranych państwach z różnych kontynentów. W realizacji projektu uczestniczyły: Beata Mamzer, Alicja Lubecka, Patrycja Sak, Monika Majewicz, Joanna Kuźniewska, Paulina Mroczek, Natalia Krauze, Agata Jakubowska Opiekun projektu: mgr Izabela Skwarna Celem tej prezentacji było również podzielenie się wybraną wiedzą z innymi uczniami w czasie szkolnych warsztatów, które pomogły nam udoskonalić prezentację i zachęcić innych do pracy nad swoimi projektami. prezentacja zakończyła się quizem.

2 PROJEKT: „Cztery strony świata”

3 Cały świat świętuje Boże Narodzenie, ale każdy kraj w nieco inny sposób.

4 Meksyk   W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma przypominać poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. Na przedzie procesji idzie dwoje ludzi, którzy wyobrażają Maryję i Józefa. Wierni, chodząc od domu do domu, śpiewają radosne pieśni. Ostatniego dnia w jednym z domów otwierają się drzwi i gościnni gospodarze zapraszają pielgrzymów do środka. W tym okresie odwiedza się znajomych wymieniając przy tym prezentami.

5 Najwięcej radości mają wtedy dzieci
Najwięcej radości mają wtedy dzieci. Specjalnie dla nich wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką. Dzieci odgadują, w którym kubeczku ukryty jest prezent.

6 Grecja Podobnie jak w pozostałe dni w roku, Grecy wieczór wigilijny najchętniej spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w barach, klubach i restauracjach. Domowa wieczerza wigilijna spożywana jest o bardzo późnej porze. Najważniejszym daniem jest faszerowany indyk, z pikantnym, ryżowo - mięsnym nadzieniem.

7 Boże Narodzenie trwa tutaj chyba najdłużej na świecie, bo aż 12 dni
Boże Narodzenie trwa tutaj chyba najdłużej na świecie, bo aż 12 dni. Grecy dwukrotnie w tym czasie obdarowują się nawzajem nieprawdopodobną liczbą prezentów: w wieczór wigilijny i w noc sylwestrową, przynosi je święty Bazyli

8 Indonezja Boże Narodzenie jest oznaką radości i czegoś nowego, lepszego. Wszyscy cieszą się, że będą nowe kolędy, tańce i ubrania. Wszystko to po to, aby wg tradycji, dostojnego gościa – Jezusa, przywitać jak najlepiej. Jednakże w domu nie ma choinek (w niektórych rejonach choinki w ogóle nie rosną), zastępują je inne drzewka.

9 Pasterka odprawiana jest wieczorem, pod koniec której, wódz ubrany w tradycyjny strój, z kogutem i alkoholem palmowym wita Jezusa w tamtejszym języku. Następnie przenosi się Pana Jezusa do żłóbka, a po mszy ludzie odwiedzają się nawzajem i przekazują sobie „siłę turahmi” – po arabsku tzw. znak pokoju Chrystusa.

10 Argentyna Tutaj święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo hucznie. Przy ogromnym stole zastawionym jedzeniem, mieszkańcy wraz rodziną, znajomymi i sąsiadami bawią się i żartują. Głównym i najważniejszym daniem jest pieczony prosiak, a dopiero o północy zaczyna się konsumowanie słodyczy, zabawa i tańce do samego rana. W tych harcach uczestniczą również dzieci. Tego dnia nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami, jest to praktykowane w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

11 Rosja Podczas Świąt Bożego Narodzenia Rosjanie mają urokliwy zwyczaj zapalania świec w oknach i ognisk na ulicach. Według tradycji mają na celu rozgrzanie narodzonego Dzieciątka w mroźną, zimową noc. Do domów, w których zapalono świece, pukają dzieci z papierowymi gwiazdami i lampionami, aby złożyć domownikom życzenia, odśpiewać kolędy lub odegrać przedstawienie teatralne.

12 Dziadek Mróz Dzieci w Rosji prezenty dostają od Dziadka Mroza, męża Staruchy Zimy. Ma on długą brodę, nosi długi czerwony lub błękitny kożuch przepasany sznurem. Mieszka wraz z żoną i wnuczką Śnieżynką w miejscowości Wielkij Ustiung w północnej części Rosji.

13 Egipt Wierni Kościoła koptyjskiego obchodzą święto Bożego Narodzenia 7 stycznia (Boże narodzenie według kalendarza juliańskiego) i dokładnie na 45 dni przed tym dniem, rozpoczynają Oni przygotowania do obchodów, poprzez rozpoczęcie postu. 6 grudnia od godziny do odprawiane są w Kościołach koptyjskich specjalne msze świąteczne, po których całe rodziny udają się na tradycyjne kolacje, podczas których wyznawcy spożywają tradycyjną potrawę - fatta (ryż z chlebem, grzankami, octem i czosnkiem).

14 Następnego ranka pojawiają się pod choinkami puste opakowania od prezentów, a same prezenty rozdawane są dopiero w Nowy Rok. 7 stycznia w Kościołach odprawiane są specjalne Msze świąteczne, po których odbywa się kolacja i zakończenie postu.

15 Dziękujemy! Za obejrzenie naszej prezentacji
Data prezentacji:

16 Niektóre pytania z naszego quizu:
Co oznacza określenie „siła turahmi” po arabsku? Ile dni trwają święta w Grecji? Co jest głównym świątecznym daniem w Argentynie? Jak w Indonezji wita się Jezusa? Kiedy Egipcjanie obdarowują się prezentami?

17

18 Quiz Nagrodami za dobre odpowiedzi były cukierki

19

20


Pobierz ppt "W realizacji projektu uczestniczyły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google