Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE."— Zapis prezentacji:

1 TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

2 W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.
PASTERKA Uroczysta Msza Święta odprawiana o północy z 24 na 25grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie . Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

3 WIGILIA W tradycji chrześcijańskiej rozpoczęcie obchodów świątecznych wieczorem dnia poprzedzającego. Taki sposób świętowania osadzony jest ściśle w żydowskiej rachubie czasu , w której początkiem dobry jest Zmierzch. W Kościele katolickim wigilia jest częścią każdej uroczystości (w tym niedzieli). Na jej obchód składają się nieszpory oraz msza wigilijna. Najważniejsza wigilią jest Wigilia Paschalna, którą uważa się za matkę wszystkich świętych wigilii

4 Chodzenie po kolędzie. W drugi dzień świąt chodzimy od domu do domu i śpiewamy kolędy. Jesteśmy ubrani w śmieszne stroje .

5 12 POTRAW 1.Barszcz z uszkami. 2.Zupa grzybowa. 10. Krokiety.
3.Pierogi z kapustą. 4.Pierogi z grzybami. 10. Krokiety. 11. Ciasta. 12.Kluiski z makiem. 5.Ziemniaki i ryba. 6. Karp. 7.Kompot z suszonych śliwek. 8. Kapusta z grochem. 9. Śledzie.

6 Pracę wykonała: NICOLETTA JASTRZĄB KL6


Pobierz ppt "TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google