Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta Bożego Narodzenia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta Bożego Narodzenia"— Zapis prezentacji:

1 Święta Bożego Narodzenia

2 Adwent Adwent (łac. adventus – przyjście) – w kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe.

3 Boże Narodzenie Boże Narodzenie to święto obchodzone 25 grudnia. W tym dniu świętujemy narodziny naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Po tym dniu świętujemy jeszcze jeden dzień – dzień Św. Szczepana. Jednak święta poprzedza wigilia.

4 Wigilia Główną częścią wigilii jest wieczerza wigilijna, którą spożywamy 24 grudnia gdy zaświeci pierwsza gwiazdka. Na wigilijnym stole powinno się znajdować 12 potraw, które od rana są przygotowywane przez domowników.

5 Tradycje bożonarodzeniowe
W naszym kraju, co wcale nie jest charakterystyczne dla Bożego Narodzenia na całym świecie, bardzo uroczyście obchodzona jest Wigilia. Przed wspólną, rodzinną kolacją następuje dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Zwyczaj ten ma symbolizować łamanie chleba przez Chrystusa i rozdawanie go apostołom podczas ostatniej wieczerzy. Wiąże się z pojednaniem, przebaczeniem, miłością bliźniego. Do dwunastu apostołów nawiązuje też liczba potraw, które powinny zostać spożyte podczas Wigilii.

6 Tradycyjne dania wigilijne
barszcz z uszkami kapusta z grochem kapusta z grzybami Karp, kluski z makiem kompot z suszonych owoców kotleciki z ryżu kutia paszteciki z grzybami pierogi z kapustą śledzie zupa migdałowa

7 Wolne miejsce przy stole
Tradycja ustawiania na stole dodatkowego nakrycia nawiązuje do pamięci o zmarłych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jest to również czas jedności z tymi, którzy już odeszli do wieczności. Wolne miejsce przy stole ma nam przypominać naszych bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą zasiąść przy stole wigilijnym. Jest to także gest solidarności z ludźmi przeżywającymi święta samotnie. Przygotowanie wolnego miejsca przy stole wyraża nasza gotowość życzliwego przyjęcia w ten wieczór niespodziewanego gościa. Nikt w te święta nie powinien czuć się samotny.

8 Pasterka Pasterka to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.

9 Tradycje bożonarodzeniowe
Kiedy cała rodzina zbierze się razem przy świątecznym stole często słucha się i śpiewa wspólnie kolęd. W niektórych domach przetrwał nawet zwyczaj wspólnego śpiewania, najlepiej przez wszystkie świąteczne dni, które upływają na radosnych spotkaniach rodzinnych.

10 Kolędy i pastorałki W czasie świąt śpiewamy liczne kolędy i pastorałki o narodzinach Jezusa Chrystusa .

11 Choinka . Choinka, którą ubieramy w Wigilię, a która powinna stać aż do święta Trzech Króli, do Polski przywędrowała z Niemiec w drugiej połowie XVII wieku i zadomowiła się najpierw u ewangelickich mieszczan pochodzenia niemieckiego, ale już w początkach następnego wieku towarzyszyła wieczerzy <>

12 Choinki

13 Święty Mikołaj Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

14 Zwierzęta Ponoć w każdą noc wigilijną zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem…

15 Nowy Rok Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim). W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra. 

16 Trzech Króli      Dzień Trzech Króli jest wielkim świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją, ustanowionym i obchodzonym już w III wieku na pamiątkę hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu, z Indii, Persji i Arabii: Kacper, Melchior i Baltazar - złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy.

17 Z okazji Bożego Narodzenia…
… życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, ciepła rodzinnego oraz wszystkiego co najlepsze i spełnienia najskrytszych marzeń… po prostu Wesołych Świąt!!!

18 „Z komputerem za pan brat”
Koniec… Autor: Ewa Juruś Uczestniczka zajęć „Z komputerem za pan brat”


Pobierz ppt "Święta Bożego Narodzenia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google