Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie dawniej i dziś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie dawniej i dziś"— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie dawniej i dziś
Opracowała:Agnieszka Wawrzeń

2 WIGILIJNE ZWYCZAJE SĄ PIĘKNE JAK Z BAJEK
Wigilijna wieczerza Opłatek Postne potrawy Choinka Śpiewanie kolęd i pastorałek Kolędnicy i szopki Ozdoby z opłatka Kartki świąteczne Ozdoby choinkowe

3 Wigilia to wspólna kolacja w gronie najbliższych.
„Wieczerza to symbol zgody między ludźmi.” „Gdy pierwsza gwiazdka uśmiechnie się wesoło, zasiądziemy do wspólnego stołu.” „Na bielutkim obrusie, jedno puste nakrycie być musi.” „Kiedyś wierzono, że jaka wigilia, taki rok cały.”

4 OPŁATEK to symbol zgody
W wigilię Bożego Narodzenia zasiadamy do stołu i dzielimy się opłatkiem, życząc sobie zdrowia, szczęścia i dostatku. Dawniej w wigilię odwiedzało się również zwierzęta. Karmiono je opłatkiem, bowiem wierzono, że opłatek odpędza wszelkie zło. Opłatki dla zwierząt były kolorowe.

5 POSTNE POTRAWY Na świąteczny stół podaje się: ryby, pierogi, barszcz, grzyby, kompot z suszonych owoców. „12 postnych dań na stole, zapewni szczęśliwą dolę.” „Każdego dania spróbować należy, niech każdy w to wierzy.” „Będziesz zdrowy cały rok, kiedy od stołu nie ruszysz się na krok.”

6 CHOINKA Do dziś przetrwało przynoszenie na czas świąt drzewka: świerka, sosny lub jodły.
„Choinka jest symbolem szczęścia i pomyślności, więc ją każdy w swoim domu gości.” Choinkę dawniej ozdabiano : jabłkami, orzechami, piernikami, miniaturowymi chlebkami, wstążkami, opłatkami lub ciastkami.

7 Śpiewanie kolęd i pastorałek
Po dziś dzień przetrwał zwyczaj śpiewania o narodzinach Dzieciątka. Pieśni, które dotyczą tego wydarzenia to kolędy i pastorałki

8 KOLĘDNICY i SZOPKI „Gdy się kończy czas wspólnej biesiady, kolędę przy szopce śpiewamy.” W czasie świąt kolędnicy dawniej, jak i dziś chodzą z szopką, w której znajdują się nieruchome postacie Św. Rodziny, Trzech Króli, pastuszków niosących dary dla dzieciątka.

9 OZDOBY Z OPŁATKA Gdy nie było jeszcze bombek
wykonywano ozdoby z opłatka. Były to wycinanki np. w kształcie gwiazd. Wieszano je na nitkach pod sufitem lub na choince.

10 KARTKI ŚWIĄTECZNE Kartka świąteczna jest symbolem pamięci
o drugiej osobie. Pierwszą kartkę świąteczną wysłał z Londynu 16 – letni chłopiec.

11 OZDOBY CHOINKOWE Dzisiaj można dostać różnorodne ozdoby na choinkę.

12 WESOŁYCH ŚWIĄT! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
pragnę złożyć życzenia. By Nowy Rok życie opromieniał, byśmy zaznali w nim wszelkiej pomyślności, a od ludzi wszelkiej radości. Niech się zmartwienia nikogo nie imają, i niech wszyscy wkoło Was kochają!

13 LITERATURA Maj A., Nawrocka M., Sorbian – Kardaś E., Stępień M.
„Inscenizacje ,zabawy ruchowe dla klas I – III” Wyd.Edukacyjne Zofii Dąbkowskiej Warszawa 2000 2. Kozieł A. „Obrzędy i zwyczaje bożonarodzeniowe” Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie 2002r. 3. Ilustracje – zebrano przy pomocy wyszukiwarki „google” 4. Podkład muzyczny- zasoby Biblioteki Polskiej Piosenki


Pobierz ppt "Boże Narodzenie dawniej i dziś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google