Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Usługi turystyczno-rekreacyjne świadczone w agroturystyce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Usługi turystyczno-rekreacyjne świadczone w agroturystyce"— Zapis prezentacji:

1 Usługi turystyczno-rekreacyjne świadczone w agroturystyce

2 Agroturystykę różnicuje w stosunku do turystyki wiejskiej, lokalizacja wyłącznie na terenach o charakterze rolniczym.

3 Agroturystyka akceptuje ścisły związek z gospodarstwem rolnym lub przy wykorzystaniu budownictwa mieszkaniowego i gospodarczego oraz oferty żywieniowej, zwracając uwagę na szeroki zakres aktywności rekreacyjnych zarówno w otoczeniu gospodarstwa, jak i w samym gospodarstwie.

4 Cechy agroturystyki związane są z:
Gospodarstwem rolnym: rytm życia gospodarskiego, obecność zwierząt domowych, świeża żywność, zapachy, odgłosy itp.

5 Ludźmi, rodziną: bezpośredni kontakt z rodziną gospodarza, możliwość poznania zwyczajów rodziny, gościnność, nowe znajomości i przyjaźnie, codzienne zajęcia mieszkańców wsi.

6 Życiem wiejskim: kultura i zwyczaje, tradycja oraz historia wsi i regionu, folklor.

7 Przestrzenią: kontakt z przyrodą, swoboda poruszania się, cisza i spokój, możliwość rekreacji i sportu.

8 Goście przebywający w gospodarstwie agroturystycznym zwracają uwagę nie tylko na standard noclegu i smaczne jedzenie. Są to ludzie aktywni, szukają możliwości spędzenia czasu wolnego. Pragną uczestniczyć w życiu i pracy gospodarstwa rolnego, w życiu społeczności wiejskiej, zdobywać nowe umiejętności, poznawać przyrodę, kulturę okolicy, uprawiać różne sporty i dbać o zdrowie.

9 Gospodarz i jego rodzina powinni:
podpowiadać gościom pomysły na spędzanie czasu wolnego, sami go organizować, zbierać informacje o okolicy i przekazywać je turystom, nawiązywać kontakty i współpracę z innymi organizatorami ruchu turystycznego w okolicy.

10 Turystyczno - rekreacyjne formy wypoczynku charakterystyczne dla agroturystyki:
obserwacja prac gospodarskich, udział w pracach gospodarskich, obserwacja zwierząt gospodarskich, uprawianie działki ogrodniczej przygotowanej dla gości,

11 jazda konna, zajęcia rekreacyjne na ścieżce zdrowia, na placu przed domem, w ogrodzie,
poznawanie produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego, zbieranie owoców, fotografowanie zwierząt i prac gospodarskich, zabawy dzieci na placu zabaw, na sianie, w szałasie,

12 nauka przyrządzania potraw regionalnych (pikniki, ogniska, grill),
degustacja produktów z gospodarstwa, gra w piłkę, siatkówkę, badminton, warcaby itp…, zbieranie owoców,

13 obserwacja, nauka rękodzieła (rzeźbienie, malowanie, haftowanie, garncarstwo, plecenie koszyków itp.), zabawa ze zwierzętami domowymi.

14 zachęty dorosłych by pokonywali bariery uprawiania sportu i turystyki,
Rekreacja, turystyka i sport uprawiany indywidualnie lub w rodzinie w warunkach gospodarstwa agroturystycznego i środowiska wiejskiego mogą być jednym ze środków rozwijania i stymulowania zdolności kreacyjnych człowieka: stworzenie i zaspokojenie potrzeby aktywności fizycznej i zabawy dzieci, zachęty dorosłych by pokonywali bariery uprawiania sportu i turystyki,

15 podtrzymywania i rozwijania sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych oraz kondycji fizycznej agroturystów, zacieśniania więzi rodzinnych przez wspólne doświadczenia.

16 Naturalne tereny zielone, warunki wiejskie najbardziej sprzyjają uprawianiu rekreacji, turystyki i sportu.

17 Prezentację opracowały: Lidia Kopycińska Monika Szwajkowska
Bibliografia: Agroturystyka/pod red. U. Świetlikowskiej. Warszawa: Wydawnictwo SGGW, ISBN Majewski J., Lane B.: Turystyka wiejska i rozwój lokalny. Poznań: Fundacja Fundusz Współpracy, ISBN Sikora J.: Organizacja ruchu turystycznego na wsi. Warszawa: WSiP, ISBN Prezentację opracowały: Lidia Kopycińska Monika Szwajkowska


Pobierz ppt "Usługi turystyczno-rekreacyjne świadczone w agroturystyce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google