Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie na świecie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie na świecie."— Zapis prezentacji:

1

2 Boże Narodzenie na świecie.

3 NIEMCY SZWECJA FRANCJA ANGLIA HISZPANIA USA

4 SZWECJA SZWEDZI Boże Narodzenie nazywają JUL. W Wigilię spożywa się słodki chleb domowego wypieku z dodatkiem imbiru. Tradycyjną potrawą jest doppa i grytan, czyli chleb moczony w wodzie, w której uprzednio gotowano mięso. Wszystkich gromadzi choinka i prezenty, które według tamtejszych wierzeń - przynoszą krasnoludki.

5

6

7

8 FRANCJA FRANCUZI wierzą, że w noc Bożego Narodzenia sam malutki Pan Jezus przynosi im podarki i wkłada je do bucików, a na wsi do starych chodaków. Zostawia się je puste koło komina, gdyż tędy, jak głoszą wierzenia - przychodzi Dobroczyńca. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się dopiero po Pasterce, a składają się na nią: indyk nadziewany kasztanami, ostrygi, zimne potrawy potrawy z jaj i tradycyjny słodki tort w kształcie polana drzewnego.

9 NIEMCY W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się 4 tygodnie wcześniej (tak jak u nas). Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowe wieńce) z czterema świecami, które zapala się po jednej w każdym tygodniu adwentu. W Niemczech odbywają się słynne targi bożonarodzeniowe – Weihnachtsmarkt. Świętowanie zaczyna się 24 grudnia, około godz. 18:00 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: — pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą — pieczeń z gęsi — karp — ciasto bożonarodzeniowe W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się 4 tygodnie wcześniej (tak jak u nas). Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowe wieńce) z czterema świecami, które zapala się po jednej w każdym tygodniu adwentu. W Niemczech odbywają się słynne targi bożonarodzeniowe – Weihnachtsmarkt. Świętowanie zaczyna się 24 grudnia, około godz. 18:00 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: — pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą — pieczeń z gęsi

10

11

12 HISZPANIA HISZPANIE w Święta łamią się turron. Jest to coś w rodzaju chałwy i stanowi wielki przysmak. Każda rodzina zaopatruje się obowiązkowo w nową szopkę. Nastrój Świąt bardziej oddają ulice i place miast, niż domy rodzinne. Całe rodziny udają się na zabawy wokół wielkich choinek, oświetlonych niezliczoną ilością lampek. Wigilijnym daniem jest tu pieczona morska ryba i ciasto Trzech Króli, w którym zapieka się drobne upominki. Po Pasterce odbywa się uliczny festyn kolęd, pieśni i tańców. Jednak bardziej uroczystym dniem jest święto Trzech Króli, kiedy to na ulice wyruszają pochody magów, którzy rozdają smakołyki.

13 USA AMERYKANIE obchody Świąt Bożego Narodzenia poprzedzają sobotnio-niedzielnymi spotkaniami w gronie przyjaciół. Czas tych spotkań otwiera pierwsza grudniowa sobota. Każdy amerykański dom jest w te weekendy domem otwartym. Znajomi mogą przyjść i zjeść kolację, której tradycyjnym daniem jest pieczony indyk. Natomiast Wigilię przeżywa się w gronie najbliższych. Rodzina spotyka się na śniadaniu, podczas którego spod choinki każdy wyjmuje prezenty. Tradycyjnym kwiatem bożonarodzeniowym jest poinsetti, który ustawia się na stole, a na drzwiach wiesza się świerkowe wianki ozdobione bańkami.

14

15 ANGLIA ANGLICY nie obchodzi się Wigilii, lecz największą wagę przywiązuje się do pierwszego dnia Świąt, gdy cała rodzina gromadzi się na wspólnym obiedzie. Na stole musi być indyk, otoczony wieńcem kiełbasek i pudding z suszonymi śliwkami, który skrapia się alkoholem, zapala i płonący wnosi się do jadalni. Pod sufitem zawiesza się choinki i gałązki jemioły.

16

17

18

19 AUSTRALIA AUSTRALICZYCY Boże Narodzenie obchodzą oczywiście w środku lata, przy temperaturze około stopni C. Boże Narodzenie obchodzi się tam w stylu angielskim. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, jak w Polsce, tylko w Boże Narodzenie. Nie ma też wieczerzy wigilijnej. Ale oczywiście wszystko zależy od tego skąd dana rodzina oryginalnie pochodzi, bo Australia to w końcu wielonarodowościowy kraj imigrantów. Typowo australijskim zwyczajem jest "Carols by Candellight", kiedy to wieczorem , w wigilię Bożego Narodzenia, do jakiegoś okolicznego parku schodzą się całe rodziny z całej okolicy i wszyscy razem śpiewają Kolędy przy blasku świec.

20

21 A teraz na zakończenie…
KILKA TYPOWO ŚWIĄTECZNYCH OBRAZKÓW

22

23

24

25

26 Uczniowie i nauczyciele
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzenia zdrowia, wielu dobrych dni i wszelkiej pomyślności. Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 56 Opracował: Wojciech Pańczak


Pobierz ppt "Boże Narodzenie na świecie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google