Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje Bożonarodzeniowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje Bożonarodzeniowe"— Zapis prezentacji:

1 Tradycje Bożonarodzeniowe
W Niemczech

2 Boże Narodzenie w Niemczech
W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung". Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy. Boże Narodzenie w Niemczech

3 Różnice między polską , a niemiecką
Wigilią W odróżnieniu od Polaków, Niemcy w Wigilię Bożego Narodzenia najczęściej nie poszczą, a wieczerza wygląda znacznie skromniej niż u nas. Z racji tego, że 24 grudnia to z reguły ostatni dzień przedświątecznych przygotowań lub kupowania prezentów "na ostatnią chwilę", na wigilijnych stołach pojawia się najczęściej jedna potrawa - sałatka ziemniaczana lub pieczona kiełbasa. Najważniejszym z kulinarnego punktu widzenia momentem świąt jest obiad w pierwszy dzień, który Niemcy najczęściej jedzą w gronie rodzinnym. Na niemieckich stołach króluje wówczas pieczona gęś, a dużą popularnością cieszą się ptaki importowane z Polski. Pieczone kiełbaski, drób czy dziczyzna to też stałe elementy niemieckiego świątecznego stołu. Ulubionym napojem Niemców w okresie adwentowym i świątecznym jest grzane wino. Co roku Niemcy wypijają 40 milionów litrów gorącego trunku pachnącego goździkami i cynamonem.

4 Przygotowywania do Świąt
Niemcy przygotowania do świąt zaczynają cztery tygodnie wcześniej – w pierwszą niedziele adwentu. W większości katolickich domów wiesza się tzw. adwentowe wianki z jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje nadzieję, fiolet wstążek – refleksję nad przeszłością, a świeczki – światło. W każda kolejną niedzielę wypala się jedną ze świec. Drugim zwyczajem - mało znanym w Polsce - jest umieszczanie w oknach światełek - białych lub kolorowych gwiazdek migających albo i nie. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną. Już od listopada sporządza się wypieki, ozdoby choinkowe i szopki. W wielu niemieckich miastach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmrkte o specyficznej atmosferze, najsłynniejszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka o różnych kształtach. Na każdym kiermaszu przygotowane są atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem.

5 Weihnachtsmarkt Boże Narodzenie to także czas robienia zakupów. W Niemczech w okresie przedświątecznym w każdym mieście jest Weihnachtsmarkt, jest to coś w rodzaju targu z produktami bożonarodzeniowymi. W większych miastach jest kilka takich targów. Na targach takich oprócz ozdób choinkowych, wszelkiego rodzaju ciast, można także zjeść chociażby pieczone kasztany, bądź napić się wina grzanego (Glühwein). Najstarszy taki targ jest w Dreźnie. Organizowany jest od XV wieku. Równie znany jest Nürnberger Weihnachtsmarkt, podczas którego otwarcia przy balustradzie wieży kościoła pojawia się Dzieciątko Jezus i zapowiada/zwiastuje Boże Narodzenie.

6 Weihnachtsmarkt

7 Weihnachtspyramide

8 Niklaus Wieczorem 5 grudnia dzieci wystawiają buty przed dom. W nocy św. Mikołaj (Nikolaus) Napełnia buty prezentami. Na północy Niemiec zamiast św. Mikołaja przychodzi Knecht Ruprecht, który jest cały czarny. W Bawarii św. Mikołajowi towarzyszy Kampus, odpowiednik diabła. Nie wszystkie jednak dzieci dostają prezenty 6 grudnia, niektóre musza czekać na Weihnachten, kiedy to prezenty znajda pod choinka.

9

10 Potrawy Prawie każdy rejon Niemiec ma swoje tradycje i obyczaje związane z Bożym Narodzeniem. W Erzgebirge świętuje się w ten sposób: 24 grudnia na stole ma być 9 różnych potraw, ani mniej, ani więcej. Te potrawy to smażona kiełbasa (Bratwurst), kwaszona kapusta (Sauerkraut), pieczeń z gęsi (Gänsebraten). Punktualnie o 6 zaczyna się jedzenie tych wszystkich potraw. Najpierw ojciec zapala tzw. Weihnachtspyramide . Później wszyscy składają sobie życzenia. Pod talerzem znajduje się zawsze jakiś pieniądz, co zapewnić ma rodzinie pieniądze przez cały rok. Podczas jedzenia nie można wstać od stołu.. Mówi się, że nie wróży to szczęścia. Z Erzgebirge pochodzą też małe drewniane figurki, które są w Niemczech bardzo popularne.

11 Tradycyjne potrawy Na stole Wigilijnym

12 Gänsebraten

13 Bratwurst

14 Lebkuchen

15 Pfefferkuchen

16 Sauerkraut

17 Glühwein

18 Niemiecki życzenia Bożonarodzeniowe
Ein frohes und besinnliches Weihnachtsfest sowie Gesundheit, Glück und Erfolg für das kommende Jahr ... Frohe Weihnachten und ein gutes neues Jahr ... Frohe Weihnachten und die besten Wünsche zum neuen Jahr, verbunden mit dem Dank für das bisher entgegengebrachte Vertrauen ... Frohe Weihnachten und einen guten Start ins neue Jahr wünscht Ihnen ...

19 Koniec Autor: Patryk Majchrzak IIIc


Pobierz ppt "Tradycje Bożonarodzeniowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google