Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie w wybranych krajach Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie w wybranych krajach Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie w wybranych krajach Unii Europejskiej
Szkolny Klub Europejski „Euronałęcz”

2 Kraje Unii Europejskiej
Austria: stolica Wiedeń Belgia: stolica Bruksela Dania: stolica Kopenhaga Finlandia: stolica Helsinki Francja: stolica Paryż Grecja: stolica Ateny Hiszpania: stolica Madryt Holandia: stolica Amsterdam Irlandia: stolica Dublin Luksemburg: stolica Luksemburg Niemcy: stolica Berlin Portugalia: stolica Lizbona Szwecja: stolica Sztokholm Wielka Brytania: stolica Londyn Włochy: stolica Rzym Cypr: stolica Nikozja Czechy: stolica Praga Estonia: stolica Tallin Litwa: stolica Wilno Łotwa: stolica Ryga Malta: stolica LaValetta Polska: stolica Warszawa Słowacja: stolica Bratysława Słowenia: stolica Lublana Węgry: stolica Budapeszt Bułgaria: stolica Sofia Rumunia: stolica Bukareszt

3 "Jedność w różnorodności" lub "Zjednoczona w różnorodności"
Motto Unii Europejskiej: "Jedność w różnorodności" lub "Zjednoczona w różnorodności"

4 1.AUSTRIA W Austrii wiesza się przy oknach małe dzwoneczki, by mogły zadzwonić o godzinie siedemnastej. Jest to znak do rozpoczęcia jedzenia kolacji wigilijnej. W adwencie zapala się świece na wieńcach adwentowych. Na placach wielu miast i wsi stoją ogromne choinki, znany jest obyczaj przygotowywania szopki. Z Austrii pochodzi znana na całym świecie kolęda " Stalle Nacht, heilige nacht”. Święty Mikołaj przychodzi w towarzystwie diabłów, czyli Krampusów. Są to przebierańcy, którzy straszą nieposłuszne dzieci.

5 W zależności od regionu, w Austrii
kultywowane są różne tradycje wigilijnego stołu: karp, pieczona kaczka, ciasto: z mleka, mąki, soli, masła i miodu, pierniki, wino z korzeniami, gorące kasztany i pieczone migdały.

6 2. BELGIA Świąteczny nastrój panuje już od listopada, kiedy to na rynku w Brukseli staje szopka z żywymi zwierzętami i wysoka choinka. Wigilia jest okazją do rodzinnych spotkań. Zazwyczaj nie jest postna. W Wigilię, głównie dzieci, odwiedza Święty Mikołaj, który przed północą zostawia dla nich prezenty pod choinką. Belgowie świętują dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), natomiast 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Noc wigilijna to dla wielu Belgów jedyna okazja w roku, żeby zajrzeć do kościoła. Wtedy też przypominają sobie kolędy, bowiem w domach nikt już ich nie śpiewa.

7 Na bożonarodzeniowym stole w Belgii mogą się znaleźć:
ostrygi, homary, indyk, baba z kremem mokka. Po pasterce jada się: bouguettes, rodzaj kutii z pęczakiem, dziczyznę w sosie śliwkowym, sorbet pasztet marynowany w winie z mnóstwem przypraw i ziół, podawany na ciepło bądź na gorąco, deser Buche de Noël, rodzaj ciasta w kształcie pnia polanego czekoladą.

8 5.FRANCJA Święta we Francji obchodzone są w gronie rodziny i przyjaciół tylko 25 grudnia. W Wigilię dzieci zostawiają swoje buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj (Père Noël) wypełni je prezentami. Po uroczystej kolacji zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek gdyby przechodziła Matka Boska. We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko jeden dzień.

9 Świąteczny obiad 25 grudnia składa się najczęściej
z następujących dań: huîtres (ostrygi) foie gras (specjalna wątróbka gęsia lub kacza) saumon fumé (wędzony łosoś) boudin blanc (biała kaszanka) dinde aux marrons (indyczka nadziewana jadalnymi kasztanami) świąteczne ciasto: bûche de Noël.

10 6. GRECJA W Grecji najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia. Nie obchodzi się tu Wigilii, a jeśli już, to o bardzo późnej porze. Dzieci dostają prezenty dopiero w Nowy Rok, a zgodnie z tradycją przynosi je Święty Wasyl. Ksiądz chodzi od domu do domu i kropi święconą wodą głównie te miejsca, gdzie mogą się znajdować Kallikantzari (złe duszki). Zamiast choinki stawia się przystrojony świątecznie model żaglowca. Jest to najważniejszy symbol bożonarodzeniowy w tym kraju.

11 Ważną potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym. Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem. Kourabiedes - ciastka bożonarodzeniowe.

12 7. HISZPANIA Czas świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się w Hiszpanii tradycyjnym losowaniem wielkiej loterii świątecznej 22 grudnia. Wtedy także rozpoczynają się ferie zimowe w szkołach. Wigilię, zwaną Nochebuena (Dobra Noc), świętuje się w domu razem z rodziną. Około wszyscy zbierają się wokół stołu przy uroczystej kolacji. Po kolacji wiele osób udaje się do kościoła na mszę o północy, która w Hiszpanii nazywa się "misa del gallo", czyli "msza kogucia". W Hiszpanii istnieje tradycja choinki i świętego Mikołaja, ale bardziej popularna jest szopka. Jednak najhuczniej obchodzone jest w Hiszpanii święto Trzech Króli, 6 stycznia.

13 Dania różnią się w zależności od regionu
pieczone prosię lub jagnięcina, indyk, owoce morza i ryby. Na deser nie może zabraknąć "cava" – hiszpańskiego szampana, migdałowego słodkiego deseru przypominającego chałwę - "turron", świątecznych ciasteczek - "polvorones", marcepana ani orzechów.

14 8. HOLANDIA Święty Mikołaj jest w Holandii obchodzony wyjątkowo uroczyście i na dużą skalę. Do portu w Amsterdamie przybywa uroczyście na statku wraz ze swoim siwym koniem. W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką. Święta obchodzone są 25 i 26 grudnia. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki, uroczystej mszy wigilijnej. Nie ma tu jednak specjalnych potraw świątecznych czy wypieków. Można jednak zauważyć przed domami choinki bogato ozdobione sznurami lampek i świątecznie udekorowane okna. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach.

15 11. NIEMCY W Niemczech Boże Narodzenie nazywa się Weihnachten i zaczyna się do niego przygotowywać już 4 tygodnie wcześniej, od początku Adwentu. Mali Niemcy, korzystają z kalendarza adwentowego - Adventskalender. W okresie świąt, Niemcy przywiązują dużą wagę do dekoracji domów. Drzwi lub okienne parapety ozdabiają Adventskranz (adwentowymi wieńcami) z czterema świecami, które zapalają po jednej w każdym tygodniu adwentu.

16 Tydzień przed świętami ubierają choinkę, którą przystrajają ozdobami kupionymi na słynnych na całym świecie targach bożonarodzeniowych Weihnachtsmarkt.

17 Świętowanie zaczyna się 24 grudnia.
Około godz. 6 rodzina zasiada do świątecznego stołu. Posiłek tego dnia nie jest zbyt obfity, ale według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: — pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut) — pieczeń z gęsi (Gansebraten) — karp (Karpfen) —  ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen) — ciasteczka (Platzen) w kształcie gwiazdek, choinek, Mikołajów, wypiekane specjalnie na tę okazję.

18 12. PORTUGALIA W wigilię Bożego Narodzenia (Véspera do Natal) całe rodziny zbierają się w domach wokół choinki i oczekują nadejścia północy, by wybrać się do Kościoła na pasterkę. Bardzo często pod choinką urządza się szopkę. Drzewko ustawia się w wiklinowym koszyku lub w wazonie na środku stołu. Starą tradycją jest zapraszanie dusz zmarłych. W Boże Narodzenie dzieci wstają wczesnym rankiem, nie mogąc powstrzymać podniecenia oraz ciekawości, i biegną do kominka. Znajdują się tam w dużych skarpetach prezenty zostawione przez Świętego Mikołaja.

19 Na wigilijnym stole musi się znaleźć
bacalhau (dorsz) z kapustą, krokiety z ryb. nadziewany indyk "peru". kurczak lub kura z kasztanami, rodzynkami i migdałami grzane wino. Na deser podaje różne ciasta: grzanki moczone w słodkim mleku i obsmażone ciasteczka z marmolady z grochu baba maślana piernik

20 14. WIELKA BRYTANIA Anglicy nazywają Boże Narodzenie Christmas. Dużo wcześniej dekorują swoje domy w kolorach czerwieni i zieleni, zawieszają na drzwiach jemiołę, ubierają choinki,przygotowują kartki świąteczne . Anglicy wysyłają najwięcej kartek.

21 Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day) rodziny zasiadają do wspólnego obiadu, na który podaje się: — zupę z ostryg — indyka nadziewanego kasztanami z sosem borówkowym — Stilton, delikatny angielski ser — Christmas pudding z suszonymi owocami — Mince pies (okrągłe babeczki z bakaliami)

22 15. WŁOCHY Włosi najbardziej uroczyście obchodzą dzień Bożego Narodzenia. Wigilię je się przy choince i szopce. Wielu Rzymian wigilijny wieczór spędza na Placu świętego Piotra, gdzie około godz. 19 uroczyście odsłaniana jest tradycyjna, ogromna szopka. To właśnie we Włoszech powstała pierwsza żywa szopka. Dla dzieci święta trwają aż do 6 stycznia czyli do święta Trzech Króli. Tego dnia znów otrzymują prezenty, a zgodnie z tradycją przynosi je Befana czyli czarownica na miotle.

23 Większość Włochów niewielką wagę
przywiązuje do kolacji w Wigilię. 25 grudnia to dzień rodzinnych spotkań na wystawnym obiedzie. Najważniejszy posiłek Bożego Narodzenia składa się z wielu potraw i to w jego trakcie otwierane są prezenty. faszerowane mięsem, szynką, warzywami i serem tortellini, czyli pierożki w rosole lasagna z sosem pomidorowym z mięsem wieprzowym i kilkoma rodzajami serów zupy: np. z porów z ziemniakami i jajkami przepiórki oraz truflami. danie główne stanowi wielka sztuka pieczonego mięsa ciasto - panettone z bakaliami rodzaj piernika - pan speziale, ciasto z miodem i bakaliami.

24 17. CZECHY Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w bardzo wielu czeskich domach schodzi się do piwnicy, aby sprawdzić, czy nie zakwitły już ścięte na początku grudnia gałązki czereśni, jabłoni i forsycji. Zapala się cztery świeczki na wieńcu adwentowym. W Wigilię Bożego Narodzenia na czeskich cmentarzach panuje ruch, jak w dniu Wszystkich Świętych. Zwyczaj ustawiania na święta choinek przyszedł do Czech z Niemiec. Czesi zachowali pierwszeństwo w produkcji bombek. Najprzyjemniejszym elementem wieczoru wigilijnego są prezenty, które Czechom przynosi "Ježišek" (czyli Jezusik).

25 Obok karpia - jajka i ziemniaki - to
w Czechach podstawowe produkty niezbędne do przygotowania tradycyjnej kolacji wigilijnej. smażonym w panierce karp, kotlet schabowy z podawaną na zimno sałatką ziemniaczaną z gotowanymi, posiekanymi na drobno jajkami i majonezem, „vánočka” – słodki, wyplatany z 9 kawałków białego ciasta chleb z rodzynkami , waniliowe rogaliki – drobne ciasteczka-rogaliki obtaczane w cukrze waniliowym, zdobione czeskie pierniczki – kawałki piernika, wykrawane w najróżniejszych kształtach i ozdobione polewą .

26 19. LITWA Kuczios to litewska nazwa Wigilii. Główne miejsce na świątecznym stole zajmuje opłatek, którym zebrani się przełamują, i po odmówieniu modlitwy składają sobie życzenia. Przy stole wigilijnym jedno nakrycie jest wolne, które czeka na podróżnego. Po kolacji nie sprząta się ze stołu, gdyż w nocy do stołu "zasiadają" aniołowie i dusze zmarłych. Wróżby są bardzo ważnym elementem wieczoru wigilijnego. W wigilijny wieczór panny nasłuchują szczekania psów. Z tej strony, z której tego wieczora szczekają, z tej przyjadą swaty. Świąteczny wieczór w domach litewskich kończy się zazwyczaj  wspólnym śpiewem kolęd i pójściem na pasterkę.

27 Najbardziej charakterystyczne dania
podawane podczas wigilii na Litwie to: śliżyki - pieczone kulki z ciasta drożdżowego z makiem - symbolem dobrobytu. Podaje się je z "mlekiem makowym. kisiel - biały z owsianki i czerwony z żurawin. Kisiel powinien być tak gęsty, że je się go łyżką. karp - faszerowany, w galarecie, smażony. śledzie- z grzybami, z marchewką i także pod pierzynką z czerwonych buraczków. pierożki, często nazywane tu uszkami, z grzybami, kapustą, makiem i jabłkami. Liczba potraw wigilijnych powinna być parzysta i nie mniej niż 12. Stawia się je na białym obrusie, pod którym kładzie się siano - symbol żłóbka.

28 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

29 typowo australijska kartka świąteczna
AUSTRALIA Boże Narodzenie w Australii jest w środku lata, przy temperaturze około stopni C i jest obchodzone niezwykle oryginalnie – na plaży! 25 grudnia australijskie rodziny zbierają się nad brzegiem oceanu przy wspólnym grillu. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, tylko w Boże Narodzenie. Jest ubrany w strój płetwonurka i zdarza się, że przybywa na desce widnsurfingowej. Nie ma też wieczerzy wigilijnej, wieczorem, w wigilię Bożego Narodzenia, do okolicznego parku schodzą się całe rodziny z całej okolicy, rozkładają na ziemi koce i wszyscy razem śpiewają kolędy przy blasku świec. typowo australijska kartka świąteczna

30

31 JAPONIA Popularność Świąt Bożego Narodzenia w Japonii jest dość zaskakująca. Odpowiedź jest prosta: komercjalizacja i względy handlowe. Sytuacja, kiedy cały kraj nagle zaczyna dekorować się w związku z gwiazdką daje sporo do myślenia. Możemy posłuchać znanych kolęd w centrach handlowych. Niektórzy, bardziej nowocześni nawet wprowadzają do swoich domów choinki ze świecącymi lampkami. Bożego Narodzenia nie obchodzi się rodzinnie. Jest to taka sama okazja, jak Walentynki. W Japonii nie jest to dzień wolny od pracy

32 Bardzo słodkie, tortowe ciasto z tonami kremu i grubą warstwą czekolady . Prawdziwy hit sklepowy, bo jest popularne, a nie ma zwyczaju wypiekania go samodzielnie w domu.

33 Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego
2009 Roku, aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość. Opiekunowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Euronałęcz”

34

35 Prezentację przygotowała: Anna Stróżyńska
Źródło: Prezentację przygotowała: Anna Stróżyńska


Pobierz ppt "Boże Narodzenie w wybranych krajach Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google