Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ginące zawody Praca towarzyszy człowiekowi od początku dziejów, jest elementem otaczającej nas rzeczywistości i jako taka podlega ewolucji. Zmiany dotyczące.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ginące zawody Praca towarzyszy człowiekowi od początku dziejów, jest elementem otaczającej nas rzeczywistości i jako taka podlega ewolucji. Zmiany dotyczące."— Zapis prezentacji:

1 Ginące zawody Praca towarzyszy człowiekowi od początku dziejów, jest elementem otaczającej nas rzeczywistości i jako taka podlega ewolucji. Zmiany dotyczące wykonywanych przez nas zawodów są zazwyczaj skutkiem gospodarczej działalności człowieka, rozwoju cywilizacji, kultury i technologii. Z tego powodu niektóre jeszcze nie tak dawno popularne i chętnie wykonywane zawody obecnie są tak rzadkie jak chronione gatunki zwierząt lub roślin. Te „ginące gatunki” najczęściej dotyczą zawodów rzemieślniczych. Przypomnijmy sobie niektóre z nich :

2 Bednarz Rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową m.in.: beczki, kadzie, konewki, kufle. Naczynia wyrabiane były z drewna sosnowego, świerkowego, olszowego, lipowego, dębowego.

3 Druciarz Wędrowny rzemieślnik zajmujący się naprawą sprzętu gospodarstwa domowego i wyrobem drobnych przedmiotów domowego użytku z drutu np. łapki na myszy.

4 Flisak Przedstawiciel grupy zawodowej zajmującej się dawniej w Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportem) towarów. Z reguły byli to chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie, dla których spław był dodatkowym, sezonowym zajęciem. Z biegiem czasu wytworzyli oni swoje własne obyczaje i słownictwo.

5 Garbarz Stary zawód, który rozwinął się dość gwałtownie w XV wieku. Garbarze garbowali (zmiękczali) skóry, oczyszczali je z tłuszczu i włosia a następnie farbowali.

6 Garncarz Osoba wytwarzająca ceramiczne naczynia i przedmioty codziennego użytku.

7 Introligator Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw ( dziś głównie zabytkowych).

8 Kaletnik Rzemieślnik wytwarzający drobną galanterię skórzaną, m.in.: paski, torebki, portfele.

9 Rzemieślnik zajmujący się wyrobem wozów i części do nich.
Kołodziej Rzemieślnik zajmujący się wyrobem wozów i części do nich.

10 Kowal Praca kowala polega na tworzeniu ( wykonywaniu) przedmiotów z metalu np. kociołki, podkowy, gwoździe, narzędzia, a także broni palnej. Kowal pracuje w warsztacie zwanym kuźnią.

11 Krzykacz (klikon) Osoba ogłaszająca różne informacje na specjalne okazje. Dawniej funkcja klikona oznaczała również powtarzanie tłumowi na wiecach tego, co obwieszczał przywódca. Klikon pełnił funkcję dzisiaj spełnianą przez sprzęt nagłaśniający.

12 Kuśnierz Osoba zajmująca się wytwarzaniem wyrobów futrzanych ( kożuchy, serdaki, czapki, rękawice). Tradycyjnie kuśnierz sam wyprawiał skóry a wyroby szył i zdobił ręcznie.

13 Ludwisarz Rzemieślnik odlewający z brązu, miedzi, mosiądzu lub spiżu dzwony, lufy do dział, posągi, świeczniki i przedmioty codziennego użytku.

14 Lutnik Rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem, renowacją i rekonstrukcją instrumentów smyczkowych.

15 Młynarz Rzemieślnik zajmujący się przerobem ziarna na mąkę , kaszę i inne produkty spożywcze.

16 Parasolnik Osoba trudniąca się naprawą parasoli. Kiedy nie pada zapomina się o nim.

17 Płatnerz Rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni oraz elementy towarzyszące zbroi, a także metalową białą broń.

18 Pszczelarz ( Barciarz)
Osoba zajmująca się pracą w pasiece lub barci, przy pszczołach.

19 Rymarz Rzemieślnik wytwarzający uprzęże konne, siodła, akcesoria jeździeckie oraz skórzane pasy pędne.

20 Snycerz Rzemieślnik specjalizujący się w rzeźbieniu w drewnie Do rzeźbienia używa specjalnych dłut, poobijanych knyplem.

21 Szewc Osoba naprawiająca i tworząca obuwie. Atrybutami szewca są: szpilarek (ostra szpila z rękojeścią), szydło (ostra szpila z rękojeścią, przy ostrzu szpili otwór na nitkę), szczecina, dratwa, cęgi, kopyta i młotek.

22 Szkutnik Rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem, konserwowaniem i naprawianiem łodzi.

23 Węglarz Człowiek trudniący się wypalaniem węgla drzewnego w mielerzach – specjalnych kopcach ziemnych, w których drewno poddawane jest procesowi rozkładowej destylacji prowadzonej w temperaturze około 800°C.

24 Wikliniarz Osoba zajmująca się przygotowaniem wikliny do produkcji i wyrobem różnego rodzaju przedmiotów z wikliny.

25 Zdun Rzemieślnik zajmujący się budową i naprawą pieców ( kaflowych, kuchennych, chlebowych, pieco – kominków, kominków).

26 Zegarmistrz Rzemieślnik zajmujący się głównie naprawą zegarów i zegarków , który także uczestniczy w projektowaniu i testowaniu nowych typów czasomierzy.

27 Zespół Szkół Szpitalnych
Opracowała: Anna Mrozińska Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie


Pobierz ppt "Ginące zawody Praca towarzyszy człowiekowi od początku dziejów, jest elementem otaczającej nas rzeczywistości i jako taka podlega ewolucji. Zmiany dotyczące."

Podobne prezentacje


Reklamy Google