Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zamek w Dobrej Prezentacja grupy „Tropiciele”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zamek w Dobrej Prezentacja grupy „Tropiciele”."— Zapis prezentacji:

1 Zamek w Dobrej Prezentacja grupy „Tropiciele”

2 Wygląd zamku przed wojną

3 Herb hrabiowski rodu Seherr-Thoss
Herb podzielony był na cztery pola, z których dwa (1 i 4) czerwone ze złotymi orlimi skrzydłami, a dwa (2 i 3) złote z ukośnie położoną belką z trzema sękami. W klejnocie na dwóch koronach szlacheckich znajdują się umieszczone dwa złote skrzydła orle z położonymi na nich ukośnie czerwonymi belkami.

4 Zamek przed przebudową

5 Historia zamku Pałac w Dobrej wybudował w drugiej połowie XVIII wieku hrabia Erdmann Karol von Roedern . Budowla była powszechnie uważana za najwspanialszą rezydencję hrabiowską. W roku 1780 sprzedał całą posiadłość Leopoldowi Henrykowi von Seherr-Thoss, podczaszemu księstwa górnośląskiego, radcy dworu Frydery­ka Wielkiego oraz jednemu z największych posiadaczy ziemskich tego czasu. Przez 50 lat Dobrą zarządzał jeden z jego trzech synów, Ernest, porucznik regimentu w bitwie pod Jena.  Po jego śmierci dobra odziedziczył najstarszy syn Hermann, królewski starosta okręgu niemodlińskiego, oficer regimentu huzarów.

6 Zamek na starej widokówce

7 Tak przed spaleniem budynku wyglądała jadalnia w Dobrej

8 Przebudowa Któryś z kolejnych właścicieli polecił zmienić jego barokowy wygląd i przebudował go w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej w zamku wybuchł pożar, który strawił cały zamek i została tylko ruina.

9 Widok zamku po wojnie

10 Ciekawostki Żona hrabiego, Muriel White Seher-Thoss była córką bogatego, amerykańskiego przemysłowca. Uchodziła za osobę skromną, ale zarazem ekscentryczną. Ubrana jak wiejska dziewczyna, pasała kozy na przypałacowej łączce. W marcu 1943 roku, według nie sprawdzonych informacji synowie hrabiny mieli przebywać w Ameryce.  Gestapo zażądało, żeby sprowadziła ich do Niemiec, grożąc jej wysłaniem do obozu koncentracyjnego.  Bojąc się, że synowie mogą ulec szantażowi, popełniła samobójstwo, skacząc w przepaść z wieży zamkowej. Spoczęła w rodzinnym grobowcu przy kościele Jana Chrzciciela. W styczniu 1945 roku w zamku zajętym przez Rosjan toczyły się walki z nie dającymi za wygraną oddziałami niemieckimi. W ruinę obrócił się dopiero po wojnie. Strawił go nie ugaszony pożar.

11 Ruina

12 Początek remontu

13 Fronton zamku

14 Zewnętrzne ściany

15 Pozostałości jadalni

16 Inne fragmenty budowli

17 To fragment wieży

18 Jedna z bram wjazdowych

19 Główni autorzy prezentacji
Zdjęcia: Patryk Janocha, Paulina Stryj Pomysł i realizacja: Patryk Janocha, Damian Kampka

20 Dodatkowe źrodła / zaczerpnięto z  "Zamki i Pałace Śląska - Opolskie„


Pobierz ppt "Zamek w Dobrej Prezentacja grupy „Tropiciele”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google