Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja wymarzona podróż po Europie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja wymarzona podróż po Europie"— Zapis prezentacji:

1 Moja wymarzona podróż po Europie
WebQuest matematyczny z elementami informatyki dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej czas realizacji: 3 tygodnie autor: Gabriela Źrałek nauczyciel matematyki Kurs Berfel online Nr 21/SM/K/2011

2 Spis treści Wprowadzenie Zadanie Proces Źródła Ewaluacja Ocena
Konkluzja Wskazówki dla nauczyciela

3 Wprowadzenie „Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę…”
Podróżować lubimy chyba wszyscy. Prawie każdy z nas pragnie poznawać najpiękniejsze miejsca świata. Zapraszam Was do odbycia niezwykłej wirtualnej podróży po naszym pięknym kontynencie. Odkryjcie, co nieodkryte! Przypomnijcie, co zapomniane! Pokażcie, co niewidoczne! Europa czeka na Was! „Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę…”

4 Zadanie Waszym zadaniem będzie zaplanowanie wymarzonej podróży po kilku europejskich miastach (trasy, odległości, kosztów, noclegów,…). Przygotujcie prezentację wybranej przez Was wycieczki w dowolnej formie (plakatu, prezentacji, folderu, grafiki, …). Postarajcie się przekonać kolegów z klasy i nauczyciela, że Wasz pomysł na wyprawę po Europie jest najciekawszy. Puśćcie wodze wyobraźni i zaskoczcie wszystkich swoimi niebanalnymi pomysłami i talentem graficznym! Miłej (wirtualnej) podróży!

5 Proces Planowanie i organizacja - dobierzcie się w 4-osobowe grupy. Wybierzcie lidera. Podzielcie się obowiązkami tak, aby każdy miał przydzielone zadanie – zgodnie z jego umiejętnościami (wykonanie obliczeń, praca z mapą, praca nad grafiką, poszukiwanie informacji itp). I etap (praca z mapą i z komputerem) – planując podróż, wybierzcie 5 europejskich miast, które chcielibyście zobaczyć, zaplanujcie kolejność ich odwiedzania. Opierając się na mapie Europy i używając dowolnego programu graficznego, przygotujcie grafikę komputerową, przedstawiającą schemat trasy Waszej wycieczki (przydatne pliki i linki znajdziecie tutaj). dalej

6 Proces II etap (praca z mapą i ewentualnie z komputerem) –korzystając z mapy i podanej na niej skali, obliczcie rzeczywiste odległości między kolejnymi miastami. Możecie wykonywać swoje obliczenia samodzielnie, można także skorzystać z arkuszy kalkulacyjnych typu Microsoft Office Excel, warunkiem jest zastosowanie prawidłowych formuł obliczeniowych. Obliczenia muszą zostać dołączone do pracy. Grupy, które nie potrafią wykonać tego zadania, powinny odnaleźć właściwe dane w Internecie (co jednak będzie uwzględnione podczas oceniania). III etap (poszukiwanie informacji) – poszukajcie informacji na temat wskazanych przez siebie miast, uzasadniając tym samym swój wybór. Opis powinien przekonać Waszych kolegów, że prezentowana wycieczka jest najciekawsza. dalej

7 Proces IV etap (praca z Internetem) – postarajcie się obliczyć szacunkowy koszt takiej wyprawy, uwzględniając wybrane przez siebie wydatki, w tym obowiązkowo: koszty paliwa (przy założeniu, że podróż odbędziecie samochodem, który spala średnio 6 litrów na 100 kilometrów), ceny noclegów (przy założeniu, że dziennie będzie pokonywać maksymalnie 400 kilometrów). Brakujące dane (ceny paliwa, noclegów, kursy walut) znajdziecie w Internecie, wymagane jest też przeliczenie ostatecznego kosztu podróży na złotówki (według aktualnego kursu walut). V etap (podsumowanie) – opracujcie efekty swojej pracy w dowolnej formie (plakatu, prezentacji multimedialnej, grafiki, schematu …). Grupy zaprezentują i zareklamują opracowaną przez siebie trasę na lekcji, a nauczyciel oceni projekty uwzględniając opinie innych uczniów.

8 Źródła Mapa Europy – pliki graficzne do wykorzystania przy przygotowywaniu schematu wycieczki (możecie użyć własnych): pobierz pliki z mapami Kalkulatory odległości między miastami, schematy tras: Informacje o miastach: Informacje o noclegach:

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Ewaluacja Kryteria oceny Początkujący (0-1 punkt)
Rozwijający się (2 punkty) Zaawansowany  (3 punkty) Ekspert (4 punkty) Zbieranie informacji oraz jej przetwarzanie. Brak opracowania. Informacje nie na temat. Temat zrealizowany pobieżnie, brak szczegółów. Temat zrealizowany w pełni. Występują nieliczne błędy merytoryczne. Temat zrealizowany w pełni, brak błędów merytorycznych. Opracowanie tematu. Poprawność i jakość opracowań. Poprawność obliczeń. Bardzo słabe, pobieżne opracowanie, mały wkład pracy. Brak elementów graficznych. Błędy w obliczeniach lub i brak obliczeń. Opracowanie poprawne. Mała staranność. Tylko podstawowe obliczenia. Opracowanie staranne, uporządkowane, ciekawe graficznie, prawidłowy dobór kolorów. Większość poprawnych obliczeń. Opracowanie bardzo staranne, przejrzyste, czytelne, atrakcyjne wizualnie. Widać duże zainteresowanie. Poprawne wszystkie obliczenia. Ogólne wrażenia estetyczne. Przedstawienie wycieczki i obrona swojego stanowiska. Prezentacja niestaranna, mało ciekawa, brak pewności siebie. Brak odpowiedzi na pytania. Prezentacja poprawna, ale bez włożonego wysiłku, prosta. Słabe odpowiedzi na pytania. Prezentacja  staranna, ciekawa, dobry styl. Przedstawienie informacji w dobrze uporządkowany sposób. Prezentacja wzorowa, oryginalna. Przedstawienie informacji w interesujący sposób.  Współpraca w grupie. Całkowity brak współpracy. Większość pracy indywidualnej. Dobra organizacja pracy grupy, współdziałanie. Doskonała współpraca w całej grupie.

22 Ocena LICZBA PUNKTÓW OCENA 16 - 15 celująca 14 - 13 bardzo dobra
dobra 9 - 8 dostateczna 7 - 6 dopuszczająca 5 - 0 niedostateczna

23 Konkluzja Gratuluję ukończonego zadania!
Mam nadzieję, że czas jaki poświęciliście na wykonanie tej pracy nie jest czasem straconym. Myślę, że udało się Wam odkryć wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Przekonaliście się, że z matematyką mamy do czynienia codziennie, w różnych sytuacjach. Przydaje się ona także przy planowaniu zagranicznych podróży. Myślę, że teraz ta trudna dziedzina nauki będzie się Wam kojarzyć także z miłym spędzaniem czasu.

24 Wskazówki dla nauczyciela
Podczas pracy uczniów nad realizacją projektów nauczyciel powinien skupić się na udzielaniu pomocy w dotarciu do źródeł informacji czy interpretacji. Ingerencja w działanie uczniów powinna być minimalna, dostosowana do wieku dzieci, aby mieli oni rzeczywiście poczucie samodzielnego wykonywania zadania. W trakcie przygotowywania projektów należy służyć uczniom pomocą przy wykonywaniu wymaganych obliczeń – jest to dla większości grup najtrudniejsza cześć pracy.


Pobierz ppt "Moja wymarzona podróż po Europie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google