Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny chronione -Gatunki chronione w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny chronione -Gatunki chronione w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny chronione -Gatunki chronione w Polsce
-Rzadko występujące gatunki chronione. -Najczęstsze występowanie gatunków chronionych Autor : Anita Leśniewska kl.6 a

2 Znanymi polskimi chronionymi roślinami są :
Konwalie majowe – gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwalia. Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana.

3 Znane rośliny chronione w Polsce
Śnieżyczka-przebiśnieg– gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych.. Gatunek popularny w uprawie i rozpoznawalny jako symbol przedwiośnia. Sasanka zwyczajna –gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych . Niegdyś występował w Polsce w środowisku naturalnym, obecnie jedynie jako roślina uprawna.

4 Często możemy dostrzec jeszcze takie gatunki jak :
Języcznik zwyczajny-zwyczajowo nazywany także językiem jelenim - gatunek paproci należący do rodziny zanokcicowatych. Roślina bywa uprawiana. Długosz królewski-W Polsce bardzo rzadki na niżu, w górach nie występuje. Preferuje obszary o wpływach klimatu morskiego z łagodnie przebiegająca zimą.

5 Rzadko występujące rośliny chronione to:
Fiołek mokradłowy - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny fiołkowatych. W Polsce występuje wyłącznie na niżu, roślina bardzo rzadka. Kruszczyk błotny- gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny storczykowatych. W Polsce, podobnie, jak i w środkowej Europie roślina dość rzadka.

6 Do rzadkich gatunków zaliczymy też:
Pełnik alpejski-gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje w Tatrach, Sudetach, Pieninach, w Bieszczadach i jest rośliną rzadką. Lilia złotogłów - gatunek byliny z rodziny liliowatych W Polsce jest rośliną rzadką, najczęściej spotykana jest w Sudetach i Karpatach.

7 Najczęściej rośliny chronione znaleźć możemy w :
Parkach Narodowych Rezerwatach przyrody Polskich górach -Karpatach -Sudetach -Beskidach

8 KONIEC


Pobierz ppt "Rośliny chronione -Gatunki chronione w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google