Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najdziksze z dzikich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najdziksze z dzikich."— Zapis prezentacji:

1 Najdziksze z dzikich

2 Najdzikszym zwierzęciem według mnie jest :

3 Lampart

4 O nim Lampart : gatunek ssaka z rodziny kotowatych,
czwarty pod względem wielkości kot świata, występuje w Afryce i Azji, według badania z 1988 w Afryce żyło leopardów, jest jednak ono uznane za niewiarygodne, również krytykowane badanie określiło populację w Indiach na około

5 Na co poluja ? Lamparty polują na :
lisy, zające, mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, ryby, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie czasem nawet na małpy (najczęściej szympansy) i wiewiórki, rzadziej polują na większe zwierzęta takie jak bawoły i antylopy nilgau.

6 Polujący lampart

7 Lampart w pogoni za ofiarą

8 Tryb życia Zwierzęta te są samotnikami,
Polują w nocy, a za dnia odpoczywają, Z reguły prowadzą osiadły tryb życia, lecz w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich mogą się przemieszczać Unikają człowieka Terytorium samca może osiągać od pięciu do czterdziestu kilometrów kwadratowych.

9 Tryb życia Lamparty charakteryzują się niebywałą zwinnością i siłą,
Potrafią wykonywać 6-8-metrowe skoki, W polowaniu za zwierzyną są bardzo zwinne, Potrafią się wspinać i nie boją się stąpać po dość cienkich gałązkach, Niejednokrotnie wciągają wysoko w koronę drzew ofiary trzy razy cięższe od siebie, a nawet młode żyrafy, Choć nie przepadają za wodą, potrafią świetnie pływać, Średnia życia lamparta na wolności to 12 lat, Rekord oficjalny 17 lat. W niewoli żyje nawet do 25.

10 Mały lampart

11 Dorosły lampart

12 Rozmnażanie Dojrzałość płciową lampart osiąga w wieku od 2,5 do 3 lat,
Okres godowy u lampartów trwa wiosną, a w tropikach cały rok, Po ciąży trwającej dni rodzi się od jednego do sześciu młodych, które opuszczają matkę po ok. 2-3 latach w poszukiwaniu własnego terytorium.

13 Gatunki wytępione lub zagrożone
Niektóre podgatunki lamparta są skrajnie zagrożone wyginięciem: lampart amurski, nimr, lampart anatolijski, lampart berberyjski, Wytępione lampart zanzibarski Podgatunki zagrożone: lampart chiński, lampart jawajski, lampart cejloński, lampart perski,  lampart synajski i lampart zakaukaski i Panthera pardus dathei z centralnego Iranu.

14 Lampart amurski

15 Ochrona Lampart jest objęty konwencją CITES,
W ramach programów hodowlanych opracowanych dla ratowania zwierząt ginących, m.in. EEP pantery hodowane są w ogrodach zoologicznych.

16 Ciekawostki Rekord w pożeraniu ludzi ustanowił lampart z Rudraprayag, który zabił ponad 125 osób. Sam padł ofiarą myśliwego Jima Corbetta. Maskotka Mistrzostw Świata w RPA, Zakumi, był lampartem.

17 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji ;)
Jakub Kurkiewicz 1 D


Pobierz ppt "Najdziksze z dzikich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google