Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spacerkiem po Szczecinie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spacerkiem po Szczecinie"— Zapis prezentacji:

1 Spacerkiem po Szczecinie

2 Szczecin jest stolicą Pomorza Zachodniego, największym polskim miastem w pobliżu dwóch europejskich stolic: Berlina, Kopenhagi. Miasto zbudowane na wzór Paryża, z licznymi gwieździstymi placami, ma opinię „ miasta zieleni”.

3 Zwiedzanie Szczecina rozpocząć można podążając
z Dworca Głównego w górę, ulicą Dworcową. Po prawej stronie mijamy czerwony budynek poczty.

4 Przechodząc przez okazały Plac Tobrucki po lewej stronie widzimy pomnik
- fontannę z kotwicą. Dawniej stał tu Pomnik Sediny – patronki Szczecina.

5 Stowarzyszenie Kupcy dla Miasta Szczecina podjęło starania o odbudowę tego pomnika, który ma stanąć na początku 2010 roku. Jego gipsowy model można oglądać w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.

6 Kierując się dalej w górę ul. Dworcową dochodzimy do Bramy Portowej.

7 Tę pięknie zachowaną zabytkową budowlę zostawiamy z tyłu
Tę pięknie zachowaną zabytkową budowlę zostawiamy z tyłu. Następnie kierując się w dół, ulicą Wyszyńskiego, w połowie drogi napotkamy kładkę, którą należy przejść na drugą stronę . Wyjdziemy w ten sposób naprzeciw Bazyliki Archikatedralnej p.w. św. Jakuba.

8 Z bazyliką sąsiaduje Plac Orła Białego w głębi którego stoi barokowa fontanna z orłem, a przy niej również barokowy Pałac Pod Globusem.

9 Dalej szlak wiedzie przez ulicę Grodzką, prowadzącą do pomarańczowego budynku - Kamienicy Loitzów.

10 Stąd należy zejść ścieżką do ulicy Mściwoja II a następnie skręcić w prawo, by znaleźć się na „nowej starówce”. Gotycki budynek przed nami to Ratusz Staromiejski, oddany do dyspozycji Muzeum Narodowego. Mieści się tu Oddział Historii Miasta. Ratusz jest jedynym oryginalnie zachowanym budynkiem na szczecińskiej starówce. Pozostałe budowle odbudowano współcześnie, stylem nawiązując do wersji pierwotnej.

11 Starówkę tylko kilka kroków dzieli od Zamku Książąt Pomorskich
Starówkę tylko kilka kroków dzieli od Zamku Książąt Pomorskich. Na dziedzińcu znajduje się scena, na której w sezonie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Można tu odpocząć na ławeczkach i przyjrzeć się wieży zegarowej z XVI wieku.

12 Kontynuując spacer po mieście, udajemy się następnie do bramy wyjściowej i idziemy wzdłuż ciągu tzw. domków profesorskich. Następnie przechodzimy na drugą stronę drogi prowadzącej do Trasy Zamkowej.

13 Wchodzimy na Plac Solidarności na którym od niedawna stoi Pomnik „Anioła Wolności”.
Rzeźba upamiętnia wydarzenia z grudnia 1970 (krwawo stłumione protesty szczecińskich stoczniowców).

14 Stojąc tyłem do pomnika widzimy kolejny zabytek szczecińskiej architektury - Bramę Królewską.

15 Proponujemy udać się ulicą Małopolską w dół ku Wałom Chrobrego.

16 Tam oprócz widoku na panoramę portu kolejno podziwiać możemy zabytkowe gmachy:
Akademii Morskiej, Muzeum Morskiego i Teatru Współczesnego oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

17 Z Wałów Chrobrego przez plac Żołnierza dochodzimy do alei Niepodległości – głównej arterii w centrum miasta – gdzie w głębi po prawej stronie widzimy charakterystyczną sylwetkę centrum biurowego PAZIM zwanego „ termosem”.

18 Następnie radzimy udać się wzdłuż Alei Jana Pawła II , nazywaną Aleją Fontann. Wiedzie ona na pierwszym odcinku przez Plac Lotników. Pośrodku placu stoi pomnik średniowiecznego wojownika na koniu - Colleoniego.

19 Na dalszym odcinku, aleja przecina gwieździsty Plac Grunwaldzki
Na dalszym odcinku, aleja przecina gwieździsty Plac Grunwaldzki. W ciepłe dni jest to popularne miejsce spotkań miłośników gry w szachy.

20 Kontynuując spacer po prawej stronie mijamy odrestaurowany gmach rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego.

21 Al. Jana Pawła II prowadzi prosto do gmachu z 1927 r
Al. Jana Pawła II prowadzi prosto do gmachu z 1927 r.- obecnie siedziby Prezydenta i Urzędu Miasta. W lewym skrzydle tego kompleksu budynków mieści się Filharmonia Szczecińska.

22 Pomnik Papieża Jana Pawła II
Korzystając z bramy łączącej części urzędu, wchodzimy na Jasne Błonia – olbrzymi teren spacerowy, otoczony liczącymi ok. stu lat platanami. Znajdują się tu dwa pomniki: Pomnik Czynu Polaków –monumentalne trzy orły symbolizujące trzy pokolenia Polaków. Pomnik Papieża Jana Pawła II

23 Tu na Jasnych Błoniach , które przechodzą w największy w mieście Park Kasprowicza z jeziorem Rusałka i Teatrem Letnim, kończymy naszą wędrówkę po Szczecinie. Opracowała: mgr Anna Mrozińska Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie


Pobierz ppt "Spacerkiem po Szczecinie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google