BADMINTON Przepisy gry Sprzęt do gry Taktyka gry Boisko Kadra narodowa.

Prezentacja na temat: "BADMINTON Przepisy gry Sprzęt do gry Taktyka gry Boisko Kadra narodowa."— Zapis prezentacji:

1 BADMINTON Przepisy gry Sprzęt do gry Taktyka gry Boisko Kadra narodowa

2 Przepisy gry Boisko   Górny brzeg siatki sięga wysokości 1,55 m po bokach i 1,52 m na środku boiska. Linie wchodzą w skład boiska i danych pól serwisowych.

3 Losowanie Zwycięzca losowania przed meczem wybiera serw, odbiór lub stronę boiska. Przeciwnik korzysta z pozostałej możliwości wyboru (np. jeśli zwycięzca losowania wybrał serw, to przeciwnik wybierze stronę).

4 Punktacja Najczęściej gra się mecze do dwóch wygranych setów, do 21 punktów. Na ogół do zwycięstwa w secie potrzeba 21 punktów. Jednak w przypadku osiągnięcia stanu 20:20 grę kontynuuję się do zdobycia przewagi 2 punktów przez jedną ze stron. Gdy się to nie udaje żadnej ze stron, decyduje zdobycie 30. punktu. Zmiana stron boiska następuje po 1. secie i - jeśli w setach jest 1:1 - po 2. secie i w połowie trzeciego seta (po zdobyciu 11 pkt.). Przed drugim i trzecim setem dozwolona jest przerwa dwuminutowa; po zdobyciu 11. punktu w każdym secie - jednominutowa. Punkty zdobywa się z każdej wygranej wymiany. Na początku drugiego i ewentualnego trzeciego seta serw przysługuje zwycięzcy poprzedniego seta.

5 Serw Jeśli serwujący zagrywa z prawego pola serwisowego, odbierający musi znajdować się również na swoim prawym polu, z lewego pola serwuje się na lewe, inaczej mówiąc, serwuje się po przekątnej. Serwuje się z dołu, tzn. podczas uderzenia lotka powinna być poniżej talii serwującego. W trakcie serwu serwujący i odbierający nie mogą odrywać stóp od podłoża. Głowica rakiety serwującego musi być skierowana w dół, inaczej mówiąc, nie wolno serwować rakietką trzymaną poziomo, ani z głowicą podniesioną w górę. Nietrafienie przez serwującego w lotkę powoduje stratę serwu.

6 Gra pojedyncza Zawodnik serwuje z prawego pola serwisowego, jeśli ma zero lub parzystą liczbę punktów i z lewego pola, jeśli zdobył nieparzystą liczbę punktów. Z wyjątkiem pierwszego serwu w 1. secie zawsze serwuje ten, kto zdobył poprzedni punkt. Lotka jest odbijana na przemian przez zawodników do chwili dotknięcia boiska lub popełnienia błędu.

7 Gra podwójna Zawodnik serwuje z prawego pola serwisowego, jeśli jego strona ma parzystą liczbę punktów (w tym np. zero) i z lewego pola, jeśli zdobyli wraz z partnerem nieparzystą liczbę punktów. W odróżnieniu od starego systemu przysługuje tylko jedna seria serwów.  Tylko odbierający może odbić zaserwowaną lotkę: jeżeli lotka dotknie lub zostanie uderzona przez jego partnera, strona serwująca zdobywa punkt. Partner serwującego i partner odbierającego mogą w chwili wykonywania serwu zajmować dowolne pozycje na boisku (nie przeszkadzające stronie przeciwnej). Po wykonaniu odbioru serwu ustawienie zawodników jest dowolne (tzn. pola serwisowe nie mają znaczenia poza momentem serwu i odbioru) i każdy z zawodników tworzących daną parę może odbić lotkę (zasada analogiczna jak w tenisie ziemnym, w przeciwieństwie do tenisa stołowego). Jeśli dana akcja zakończyła się zwycięstwem strony serwującej, zdobywa ona punkt, a serwujący wykonuje kolejny serw z innego pola niż poprzednio. Jeśli akcję wygrała strona odbierająca, serw wykonuje ten zawodnik z tej pary, który ostatnio był "przypisany" do pola serwisowego zgodnego teraz z bezwzględną zasadą: parzyste - prawe, nieparzyste - lewe. Partnerzy zmieniają pola wyłącznie po zdobyciu punktu z własnego serwu.

8 Sprzęt do gry w badmintona

9 Taktyka gry Pojedynczej
Po każdym zagraniu wracaj w kierunku punktu centralnego swojego pola. Lotkę posyłaj jak najczęściej w rogi pola przeciwnika, zmuszając go do ciągłego biegania i wytrącając z punktu centralnego. Jeśli przeciwnik jest bliżej siatki graj na koniec jego pola i odwrotnie. Wysoko graj wyłącznie klir, lob i długi serw, czyli zagrania na koniec boiska; w pozostałych przypadkach lotkę kieruj nisko nad siatką. Licz się z kontratakiem; nie smeczuj więc na przykład z końca kortu na dobrze ustawionego przeciwnika, nie podejmuj źle przygotowanego ataku.

10 Podwójnej Grajcie z reguły ofensywnie i szybko: dopóki możecie, lotkę kierujcie nisko (smecz, skrót) lub przynajmniej płasko (drajw; ofensywny klir w słabiej bronione strefy). Nie pozwólcie się spychać do ciągłej obrony. Jeśli chcecie zdobywać punkty, starajcie się grać możliwie blisko siatki. Ustawienie przód-tył zachowujcie lub przyjmujcie w sytuacji, kiedy przeciwnicy wyrzucają wysoko lotkę na tył waszego pola. Gracz z tyłu smeczuje lub gra skrót, jego partner ustawiony bliżej siatki (w pobliżu przecięcia się linii środkowej i linii krótkiego serwu) jest gotów do zaatakowania lotki odbitej przez przeciwników tuż za siatkę. Jeśli zagraliście wysoką lotkę, natychmiast zmieńcie ustawienie na bok-bok. Zawodnik z przodu powinien cofnąć się na bliższą mu połówkę waszego pola. Jego partner zajmuje pozycję na sąsiednim polu serwisowym. Dzielcie się strefami odpowiedzialności możliwie równomiernie, stale reagując na pozycję partnera, asekurując go, tak by żaden z was nie musiał w celu odebrania lotki przemieszczać się na większą odległość. Grający w danym momencie bliżej siatki, ustawia się w zależności od toru lotu lotki. Jego partner dostosowuje swoją pozycję. Przemieszczajcie się zasadniczo w kierunku przód-tył lub lewo-prawo. Unikajcie przesuwania się po przekątnej. Starajcie się rozbić optymalne ustawienie przeciwników. Atakujcie przede wszystkim gorzej pokryte przez przeciwników strefy ich pola, chyba że jest duża szansa zbić kończącą lotkę w ciało broniącego. Nie atakujcie schematycznie. Smeczujcie zasadniczo po linii prostej lub między przeciwników ustawionych bok-bok, dostrzegając jednak szansę w zmianie kierunku ataku, gdy przeciwnicy oczekują klasycznego zagrania. Skrót graj z reguły po linii prostej lub między przeciwników ustawionych bok-bok. Jeśli przeciwnicy różnią się wyraźnie umiejętnościami, unikaj kierowania lotek w zasięg lepszego zawodnika. Stosuj najczęściej serw krótki w pobliże linii środkowej. Dla zaskoczenia graj też krótki lub długi serw w pobliże linii bocznej. Odbierając serw, kieruj lotkę jak najszybciej, możliwie nisko.

11 Mieszanej Jeśli para jest w danej chwili w ustawieniu przód-tył, zawodniczka powinna zasadniczo grać bliżej siatki. W chwili serwu (niezależnie od tego, kto go wykonuje) zawodniczka zawsze jest ustawiona z przodu, w pobliżu przecięcia się linii środkowej z linią krótkiego serwu (jeśli to ona odbiera serw, może być nieco cofnięta). Zawodnik serwuje, będąc ustawionym ok. 1-1,5 m za zawodniczką (a jej ustawienie nie może przeszkadzać partnerowi w zagrywce). W celu zakłócenia optymalnego ustawienia przeciwników możecie zastosować częściej długi serw na zawodniczkę: będzie musiała się cofnąć. Para znajdująca się w obronie przyjmuje ustawienie bok-bok. Obowiązuje generalnie ofensywna taktyka gry; atak kieruje się często w odsłonięte strefy pola przeciwnika, za które odpowiada słabszy. Płaski kontratak przeciwko parze znajdującej się w ustawieniu przód-tył powinien być skierowany w pobliże bocznych linii, np. w tzw. punkty mikstowe (miejsca z boku boiska w połowie odległości między siatką a końcem pola). Zawodniczka z reguły wyrzuca lob (klir) po przekątnej, zawodnik po prostej.