Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja na skróty Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja na skróty Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska"— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja na skróty Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska
Joanna Śmietańska Roksana Paluch Opiekun: mgr Sylwia Dukowska

2 Urządzenia techniki XXI w
Urządzenia techniki XXI w. mające wpływ na prawidłowe wysławianie się w języku ojczystym. Siem co u ciebie???

3 Komputer, Internet - źródła służące do komunikowania się:
Przykładowe skróty jj – już jestem zw- zaraz wracam bs- brak słów cze- cześć jk- tylko żartowałem oao- bez odbioru n/p- żaden problem ocb- o co chodzi? re- z poważaniem Gadu- gadu Fora dyskusyjne Chat Poczta elektroniczna

4 Telefony komórkowe – sms’owy szał  
Nie używamy polskich znaków: np. „ę”, „ą” , „ź”, „ż”, „ń”, „ć”. Często korzystamy ze skrótów: „ok”, „nara”, „siema”. Stosujemy wiele powtórzeń .

5 w języku młodego pokolenia
Slogany młodzieżowe w języku młodego pokolenia Obecnie bardzo modny stał się młodzieżowy język potoczny, zwany gwarą uczniowską . Do codziennego życia wprowadził on nieład oraz zburzył harmonię. Młodzież używa sloganów, często niezrozumiałych dla starszego pokolenia.

6 Przyczyny używania sloganów i skrótów słownych
Odnalezienie się w grupie rówieśników. Aby dorośli nie rozumieli, co mówimy. Aby pomagać sobie w niezauważalny sposób np. na klasówkach. Za pomocą niektórych słów możemy przekazać informacje, których nie zrozumie nauczyciel, będą one dla niego nic nieznaczące.

7 DLACZEGO używamy sloganów w codziennym życiu !?
Chcemy przekazać informację za pomocą ukrytego znaczenia. Chcemy zaimponować rówieśnikom znajomością sloganów, tzw. „gwary młodzieżowej” Ale kanał, zmuła na maksa ~!! Elo ziomki !! Co tam u was w budzie? U mnie wszystko spox !!!

8 Przykładowe wyrazy zaczerpnięte z gwary uczniowskiej
Lol- słowo oznaczające rozbawienie, wesołość. Lipa- coś co się nie udało, niepowodzenie. Mycka- czapka. Cep- pogardliwie o mężczyźnie. Obciach- kompromitacja. Obczaić- przyglądać się, sprawdzić coś. Brechtać się- śmiać się.

9 Skutki używania sloganów oraz skrótów słownych
Zły kontakt z dorosłymi, którzy często nie rozumieją słów używanych przez młodzież na co dzień, wywiera to niemały wpływ na konflikt pokoleniowy. Izolujemy się oraz tracimy wspólny język z bliskimi.

10 Pozycje książkowe opisujące
GWARĘ UCZNIOWSKĄ Słowniczek gwary uczniowskiej Słownik jest zbiorem grepsów, jakimi posługuje się młodzież. Cały "myk" polega na tym, że nie potrafią ich zrozumieć dorośli. To właśnie jest takie fajne w tej książce. Można sobie dawać znaki, sygnały, a nawet opowiadać całe historie, uczniowskim kodem. Poznawanie go, porównywanie z własną wiedzą i doświadczeniem może być nie tylko świetną zabawą, ale też zjednoczeniem sił w walce z oporem stawianym przez dorosłych:-). Nowy słownik gwary uczniowskiej Tu dowiesz się: Kim jest kaprofag, kataniarz, pacjentka, matman czy obywatel? Czy mandolina, kamienny krąg, błękit Paryża, kabaretka są tym, czym się wydają? To ekscytująca przygoda – dla wszystkich pokoleń dzięki której łatwiej zrozumieć młodego człowieka.


Pobierz ppt "Komunikacja na skróty Wykonały: Aleksandra Dolaczyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google